Linuxové distribuce (5): Live distribuce Knoppix a Slax - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Linuxové distribuce (5): Live distribuce Knoppix a Slax

19. ledna 2009, 00.00 | V páté části našeho seriálu se podíváme na takové distribuce Linuxu, které jsou typu "live" - tj. použitelné k přímému spuštění z bootovatelného média. Nejprve se takto budeme věnovat nejznámější distribuci daného typu Knoppix a pak populárnímu Slaxu, jenž je výtvorem českého programátora Tomáše Matějíčka.

Knoppix

Přímo z CD bootovatelný operační systém s automatickou detekcí hardwaru. Právě Knoppix je nejspíše nejznámější linuxovou distribucí tohoto typu. Jeho aktuální verze byla vydána 27. března 2008. Největší síla live distribucí, a tedy i Knoppixu, tkví v tom, že nevyžadují, aby se cokoliv složitě instalovalo na pevný disk – všechna data se ukládají pouze do operační paměti, případně do dočasné diskové cache.

knoppix-logof.jpg

Na CD je k dispozici mnoho programů, které se při spuštění rozbalí do paměti a odtud se s nimi dále pracuje. Knoppix je k dostání také na DVD, na kterém lze najít až 9 GB různých softwarových balíčků a programů, mezi kterými nechybí například standardní kancelářský balík Openoffice.org, prohlížeč Mozilla, grafický editor Gimp či méně známé aplikace jako například široce upravitelný textový editor Vim nebo nástroj Samba pro vzdálený přístup k souborům. Obě verze lze buď zdarma stáhnout z Internetu a vypálit vlastními silami, nebo zakoupit plně připravené na discích (Compact edition – CD, nebo Maxi edition – DVD).

Silnými stránkami Knoppixu jsou účinné rozpoznávání hardwaru a celkově nenáročná a rychlá použitelnost. Uživatelé se zde většinou vyhnou starostem s konfigurací různých ovladačů u grafických či zvukových karet. Knoppix nejspíš ocení jak nováčci, kteří si díky němu bez rizika budou moci Linux osahat, tak i pokročilejší uživatelé, kteří chtějí mít instantní přenosný systém stále u sebe. Může se také hodit pro záchranu dat z havarovaných počítačů či opravu chyb v instalovaných systémech odvozených od Debianu. A nechybí ani možnost standardní instalace na disk.

Knoppix používá grafické rozhraní KDE 3. Pokud máte raději Gnome, sáhněte po takřka navlas stejné live distribuci Gnoppix. Našince by mohlo potěšit, že existuje také odvozenina Knoppixu s názvem Danix, která je vyvíjena u nás a je primárně určena právě pro české prostředí. Aktuální verze Danixu je z konce minulého roku a je volně ke stažení na stránkách DANIX (www.danix.cz).

knoppixf.jpg

Knoppix nabízí také řadu pokročilých funkcí – administrátor může jeho prostřednictvím lehce sledovat provoz v síti, provádět vzdálenou správu dalších systémů (například pomocí již zmiňované Samby) nebo zkoumat funkčnost bezdrátových spojení. Pro nejnáročnější uživatele je k dispozici zajímavá možnost vytvořit si vlastní klon Knoppixu. Jak na CD, tak na DVD jsou obsaženy právě pro tento účel připravené speciální balíčky. S trochou snahy získáte osobní live distribuci, o kterou se rovněž můžete přes internetové stránky Knoppixu podělit s ostatními.

Knoppix je patrně nejvšestrannější live distribucí. Pomůže začátečníkům, kteří si Linux chtějí nejprve vyzkoušet, i pokročilejším, kteří jej využijí spíše jako záchranný systém pro případ nouze. A programátoři jistě ocení možnost vytvořit si z něj vlastní live distribuci přímo na míru.

Fakta

Knoppix 5: live linuxová distribuce
Počítač: platforma x86
Paměť: min. 512 MB
Operační systém: libovolný
Místo na disku: není vyžadováno
Cena: zdarma

Hodnocení: 80 %
Web: www.knoppix.org

Slax

Autorem Slaxu je Tomáš Matějíček – toto jméno (správně) napovídá, že se jedná o českou distribuci. Její aktuální verze je z 9. května 2008. Slax zabírá méně než 200 MB prostoru, a může proto být vypálen i na 8cm CD, případně uložen na flash disk. Při bootu se systém celý načte do operační paměti. CD (flash disk) lze následně vyndat a mechanika nebo USB slot zůstanou volné pro další nosiče, jež mohou posloužit například pro zálohování pracovních dat.

slax-logof.jpg

Slax je dostupný hned v několika verzích, které lze stáhnout z domovských stránek projektu. Kromě základní Standard Edition je zde KillBill Edition, jež byla obohacená zejména o program Wine, který v Linuxu umožňuje spouštět aplikace naprogramované původně pro Windows. Server Edition je určená pro správu sítě, ať už vnější, nebo vnitřní. Popcorn Edition o velikosti pouhých 128 MB obsahuje grafické rozhraní Xfce, které je odlehčené od zbytečných utilit a jehož velkou výhodou jsou nízké hardwarové nároky a slušná rychlost. Minimalistická SlaxFrodo Edition neobsahuje vůbec žádné grafické rozhraní, její velikost je díky tomu pouhých 50 MB. Poslední verze – Boot CD – je určena pro počítače, které nemohou bootovat z USB.

slaxf.jpg

Slax implicitně používá grafické rozhraní KDE, ale podporuje i ostatní (Gnome, Xfce…). Výjimku jsou samozřejmě speciální edice SlaxFrodo a Popcorn. Zásadní výhodou a současně i nevýhodu Slaxu je jeho velikost. Většina live distribucí (a všeobecně všechny „normální“ distribuce) používají mnoho rozličného softwaru, například pět různých textových editorů apod. Slax ve většině oblastí používá pouze jeden program, který autor zhodnotil jako nejlepší. Klasika jako OpenOffice. org, Gimp či Firefox aj. však naštěstí nechybí.

Slax bez problémů zvládá všechny běžné funkce, jako je prohlížení webu, úprava fotek či přehrávání filmů. Lze jej také využít pro obnovu poškozeného operační systému, ať už Linuxu, Windows či některého jiného, případně pro záchranu dat. Stejně jako jiné live distribuce, i Slax je možné instalovat na disk a používat jako stálý operační systém – tuto možnost by mohli ocenit zejména uživatelé se staršími počítači.

slax-k3bf.jpg

Nejsilnější stránkou Slaxu jsou moduly, jež umožňují přidat k základu systému některé z vybraných programových balíčků. Moduly lze vkládat buď přímo ve spuštěném Slaxu, k čemuž slouží nástroj Uselivemod, nebo prostřednictvím programu MySLAX Creator ve Windows. Po dokončení konfigurace stačí upravenou distribuci vypálit na CD a máte vlastní personalizovaný systém.

Modulů je na Internetu k dispozici celá řada. Jen na stránkách Slaxu jich je ke stažení přes třicet a jsou rozděleny do několika kategorií (bezpečnost, hry, síť, editory, umění apod.). Náročnější a zkušenější uživatelé si potřebné moduly mohou sestavovat i sami.

Upravené verze Slaxu je samozřejmě možné dále šířit. Pokud „svůj“ systém uložíte na Internet, budete jej mít vždy po ruce bez ohledu na přítomnost konkrétního CD nebo flash disku.

Slax je zkrátka velice zvláštně pojatá live distribuce. Je nenáročná, pestrá a nabízí možnost vybrat si nebo vytvořit vlastní moduly. Její oblibě zajisté prospívá také překlad do dvaceti sedmi jazyků. Rozhodně stojí za vyzkoušení – i kdyby jen proto, že se jedná o český výtvor.

Fakta

Slax 6: live linuxová distribuce
Počítač: platforma x86
Paměť: min. 512 MB
Operační systém: libovolný
Místo na disku: není vyžadováno
Cena: zdarma

Hodnocení: 70 %
Web: www.slax.org

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: