Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Linuxové distribuce (4): SuSE a Ubuntu
13. ledna 2009, 00.00 | V tomto díle našeho přiblížení linuxových distribucí se nejprve podíváme na SuSe Linux, za kterým stojí společnost Novell a jehož kořeny sahají až do roku 1992. Distribuce Ubuntu pak patří k nejpopulárnějším distribucím dneška, a to zejména pro začínající uživatele.
(open) SuSE
Distribuce Software und System Entwicklung – SuSE (v překladu: vývoj softwaru a systému) byla od počátku vyvíjena v Německu. Zaštiťuje ji společnost Novell, která se specializuje na síťové operační systémy a aplikace – na tomto poli jde o skutečného giganta, údajně je dvacátou největší softwarovou společností na světě. O distribuci SuSE je proto nejspíš dobře postaráno. Novell se navíc snaží podporovat také celosvětovou open source komunitu – v americkém Utahu například pro tento účel založil vyspělé vývojové středisko.
SuSE je jednou z nejstarších linuxových distribucí – její kořeny sahají až do roku 1992. O dva roky později vyšlo první CD s linuxovým jádrem několika připojenými nástroji. V roce 1996 se objevila první „velká“ SuSE distribuce se vším všudy.
Dříve existovalo několik verzí SuSE, komerčních i nekomerčních. Nyní se již používají jen dvě varianty distribuce. Jedna je komerční, určená pro velké internetové servery – sice je také dostupná i zdarma, ovšem v případě zakoupení je k ní poskytován servis na jeden rok. Druhá varianta je určená pro domácí a kancelářské využití.
Dnes je k dispozici již jedenáctá verze OpenSuSE – byla vydána 18. června 2008. Instalační CD nebo DVD je možné zakoupit na oficiálních serverech nebo v obchodech – v této podobě je vždy dodávána i podrobná uživatelská příručka. OpenSuSE 11 si však můžete také pohodlně a zdarma stáhnout z Internetu jako ISO soubor pro přípravu instalačního disku. K dispozici je rovněž možnost instalace přímo z Internetu – v tomto případě si můžete sami vybrat, které balíčky se budou stahovat.Obdobně jako jiné distribuce, i SuSE má svou live CD podobu – před instalací tak můžete bezpečně vyzkoušet, v čem tkví jeho přednosti či slabosti.
SuSE standardně zahrnuje jak grafické rozhraní Gnome, tak nejnovější KDE 4. Používat zde samozřejmě můžete i jiná, méně rozšířená rozhraní. Začátečníkům zde může opět činit určité problémy instalace ovladačů – zejména zprovoznění nejnovějších grafických karet může být oříškem. Obdobně spuštění některých multimediálních formátů může leckomu připravit perné chvilky. Bohužel, bezprostředně po instalaci není podporován například formát MP3, a to kvůli licenční politice. Programy a kodeky pro jeho přehrávání je nutné nahrát dodatečně, což však není tak obtížné.
SuSE je hojně zastoupeno i na noteboocích, zejména díky podpoře bezdrátových sítí a dalších utilit určených pro přístup k Internetu. Systém navíc není nijak zvlášť náročný na hardwarové prostředky (pokud se KDE 4 nahradí úspornějším KDE 3), a proto ho nejspíš ocení i vlastníci starších počítačů.
Pomocí různých webových stránek a projektů se vývojáři SuSE snaží zajistit co možná nejlepší komunikaci s koncovými uživateli. Novell připravuje různé průzkumy veřejnosti, ve kterých uživatelé odpovídají na otázky, co se jim na SuSE líbí, co by změnili apod.
Bohužel, SuSE je celkem konzervativní distribucí – nepřichází s ničím novým, či dokonce převratným. I přes podporu ze strany softwarového giganta je celkový dojem ze SuSE pouze průměrný. Ovšem přestože není v ničem objevná, těší se vysoké popularitě mezi obyčejnými uživateli, kteří chtějí stabilní systém, u něhož dobře vědí, co od něj mohou v budoucnu čekat.
Fakta
openSuSE 11: linuxová distribuce
Počítač: platformy x86, ppc
Paměť: min. 256 MB
Operační systém: libovolný
Místo na disku: min. 2 GB
Cena: zdarma
Hodnocení: 60 %
Web: www.novell.com/products/opensuse
Ubuntu
Tato distribuce vychází z Debianu, jejich vývojáři spolu úzce spolupracují. V poslední době je Ubuntu jedním z nejpopulárnějších linuxových systémů. Dokládá to mimo jiné fakt, že začaly vznikat jeho různé klony, například mladičké Xubuntu (2006), které implicitně používá grafické rozhraní Xfce a je určeno převážně pro uživatele se slabšími počítači, případně Kubuntu s rozhraním KDE. Další zajímavou odnoží, která stojí za zmínku, je Edubuntu (2005). Tato distribuce se specializuje na školství a výukové aplikace pro děti – snaží se nabídnout systém, který umožní i podprůměrně zdatnému uživateli (učiteli) efektivně pracovat s malou sítí v učebnách výpočetní techniky.
Ubuntu je velmi pružný a uživatelsky přístupný operační systém. Každých šest měsíců je vydávána jeho nová verze – aktuální je z dubna letošního roku. Instalace Ubuntu je jednoduchá a vcelku podobná jako u Windows – provádí se pomocí dotazů a odpovědí. Systém si lze ještě před instalací vyzkoušet bez jakýchkoli změn v počítači díky dostupnosti v podobě live CD.
Ubuntu primárně používá grafické rozhraní Gnome, jež je na ovládání poměrně příjemné a jednoduše se na něj zvyká, což ocení zejména laici. Gnome integruje například možnost náhledů audio- a videosouborů a mnoho dalších pokročilejších funkcí. Vzhled prostředí lze jednoduše upravit a rovněž instalace a správa dalších aplikací (balíčků) je rychlá a intuitivní. Ubuntu se vždy snažilo zachovat ducha GNU a být přístupné co možná nejvíce uživatelům. Všechny podporované balíčky lze stáhnout zdarma a přechody ze starších verzí na novější jsou vcelku bezproblémové a jednoduché.
Software pro Ubuntu se dělí do čtyř větví: main zahrnuje zabezpečené balíčky, které jsou přímo podporované týmem Ubuntu. Větev restricted obsahuje aplikace, které jsou sice podporovány vývojáři z Ubuntu, ale nejsou dostupné pod vhodnou licencí (různé speciální ovladače karet atp. – vývojáři zde jednoduše nemusejí mít přístup ke zdrojovým kódům). Třetí větev je universe – zde jsou k dispozici balíčky, které nejsou oficiálně podporovány, lze je ovšem instalovat do systému. Poslední větev, multiverse, zahrnuje balíčky, které nesplňují ducha svobodného softwaru. Po instalaci systému Ubuntu obsahuje pouze aplikace z první kategorie, tj. main, a pár nástrojů z kategorie restricted (webové prohlížeče, textové editory, komunikační klienty atp.). Ostatní již záleží na uživateli.
Ubuntu je jednoduchý a uživatelsky velice příjemný systém, který se hodí převážně pro domácí a kancelářské počítače, případně notebooky. Lze ho také s úspěchem používat na nejrůznějších tabletech. Nasazení Ubuntu na serverech příliš nedoporučujeme. Potěší, že ihned po instalaci je v systému zabudován tzv. Restricted-module – proprietární ovladače pro karty nVidia, ATI a jiné. Ubuntu je velmi dobrou volbou zejména pro úplné začátečníky.
Fakta
Ubuntu 8: linuxová distribuce
Počítač: platformy x86, amd64
Paměť: min. 256 MB
Operační systém: libovolný
Místo na disku: min. 2 GB
Cena: zdarma
Hodnocení: 70 %
Web: www.ubuntu.com
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024