Linuxové distribuce (3): Gentoo a Mandriva - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Linuxové distribuce (3): Gentoo a Mandriva

9. ledna 2009, 00.00 | V dalším díle našeho přiblížení linuxových distribucí se nejprve podíváme na Gentoo, distribuci, kolem které existuje velká programátorská komunita. Dále pak bude naše pozornost patřit uživatelsky značně vlídné distribuci Mandriva.

Gentoo

Gentoo je velmi zajímavá linuxová distribuce. Vytvořila se kolem ní velká programátorská komunita a její zakladatel Daniel Robbins se z ní snaží udělat zcela všestranný open source systém. Vývoj zde však nedávno poněkud ustrnul, protože D. Robbins se určitou dobu více věnoval programování nového jádra FreeBSD.

Gentoologof.jpg

Gentoo žije svižným tempem. Neustále se zde opravují chyby a každého půlroku vycházejí nové verze instalačních souborů pro všechny typy počítačů. Tuto distribuci lze, podobně jako Debian, instalovat rovněž přímo z Internetu.

Gentoof.jpg

Největší rozdíl od ostatních distribucí spočívá v tom, že Gentoo není založeno na klasickém linuxovém balíčkovém systému, ale na zdrojových kódech, tzv. portech. V rámci systému nazvaného Portage jsou řešeny závislosti mezi jednotlivými programy a knihovnami. Jedná se o adresářovou strukturu souborů, která obsahuje jakási metadata pro správné vybudování aplikací (běžně se označují slovem build).

Tento systém je jedinečný tím, že si konkrétní aplikaci při tzv. kompilaci může každý upravit přímo na míru pro svůj počítač. Možná to zní složitě, ale díky rozsáhlé dokumentaci to zvládnou i středně pokročilí uživatelé. Výhody (i nevýhody) jsou zřejmé – programy si můžete upravit zcela podle svých představ, ovšem stejně libovolně je můžete i „rozvrtat“.

Při instalaci a správě portů se používá příkaz emerge, který umožňuje rozsáhlá nastavení. Na průběh instalace dohlíží komponenta USE flag, díky níž lze nastavit závislosti mezi porty (například „chci KDE a nechci Gnome“, přičemž systém instaluje závislosti pro KDE, ale vynechává knihovny, programy aj. součásti pro Gnome). V praxi to je poměrně jednoduché: pokud potřebujete nějaký sofware, pomocí utility ebuild o něm vyhledáte veškeré informace a pomocí nástroje emerge jej nainstalujete a nastavíte jeho parametry. Instalace probíhá přes příkazový řádek. Mnoho aplikací závisí na jiných programových součástech, emerge je proto také nainstaluje bez dalšího dotazování. Abyste viděli, co vše instalujete, stačí připsat volbu – pretend.

GentooGimpf.jpg

Pro každodenní správu systému vystačíte se dvěma či třemi příkazy, naučit se je, respektive umět jich vyhledat, však budete muset více. Například pro nastavení klávesnice, pro přidání nového uživatele apod.

Gentoo některé porty tzv. maskuje – zejména u softwaru, který není zcela vyzkoušený nebo je určený pro jiné operační systémy (jiná jádra – např. FreeBSD). Tyto aplikace se neinstalují bez přímého zásahu uživatele. Existují také tzv. hard masked programy, o nichž je známo, že obsahují mnohdy fatální chyby, a proto je důrazně doporučeno neinstalovat je.

Přestože správa Gentoo vypadá velmi složitě, mnozí lidé zastávají názor, že Portage je ze všech linuxových balíčkových systémů nejpokročilejší. Není bez zajímavosti, že právě díky němu se Gentoo obejde bez striktního značení svých verzí. Pokud programátoři narazí na chybu v některém z portů, její opravu mohou ihned implementovat přímo do základu. Komunita kolem Gentoo navíc denně doplňuje dokumentace ebuild o nové informace.

Gentoo je neuvěřitelně variabilní distribuce, díky níž můžete naprosto zapomenout na nové verze systému. Stačí si ji jednou nainstalovat a pak již je stále aktuální – pomocí ebuildu systém můžete udržet ve špičkové kondici. Instalace a správa balíčků je zde však složitější. Gentoo je určeno spíše pro pokročilé uživatele a „geeky“ na poli Linuxu, kteří si chtějí systém připravit přesně na míru.

Fakta

Gentoo Linux 2008.0: linuxová distribuce
Počítač: platformy x86, alpha, amd64, hppa, ia64, ppc/ppc64, sparc64
Paměť: min. 256 MB:
Operační systém: libovolný
Místo na disku: min. 2 GB
Cena: zdarma

Hodnocení: 80 %
Web: www.gentoo.org

Mandriva

Tato distribuce pochází původně z Francie a mezi linuxovou komunitou není žádným neznámým nováčkem – dříve se nazývala Mandrake Linux. Jedná se o kompletní operační systém, který je vybavený stovkami aplikací. Je sice volně šiřitelný, ale některé jeho komerční aplikace nelze stáhnout na žádných oficiálních serverech. Běžný uživatel si ovšem bohatě vystačí s výběrem open source balíčků.

Mandrivalogof.jpg

Aktuální verze, jež byla vydána 1. dubna 2008, nese oficiální název Mandriva Linux 2008 Spring. Jde o úctyhodné třiadvacáté pokračování. Následovník je plánován až na příští rok, přesné datum ještě není známo. Běžní uživatelé nejspíš ocení, že Mandriva vždy vydává pouze stabilní a očištěné verze bez závažnějších chyb.

Distribuce Mandriva se dělí na tři základní kategorie. Mandriva Linux free je klasická, volně dostupná podoba, v níž jsou všechny obsažené programy open source a již si můžete buď zdarma stáhnout z Internetu, nebo zakoupit na CD/DVD. Mandriva One je odlehčenou live CD distribucí – poslouží zejména pro vyzkoušení bez instalace, ale i z ní lze systém nahrát na pevný disk i se všemi balíčky. Nová verze Mandriva Flash je podobná Mandrivě One, místo CD je však za poměrně příznivou cenu dodávána na 4GB USB flash disku. Malou třešničkou na dortu je, že při instalaci z live CD nebo USB flash disku již můžete vesele surfovat po Internetu, sledovat film nebo poslouchat hudbu.

Mandrivaf.jpg

Mandrivu je možné vybavit nejnovějším softwarem, který je k dispozici na mnoha FTP serverech. Ovšem pozor na software, na kterém se ještě stále pracuje – většinou se jedná o balíčky, které obsahují větší než malé množství chyb.

Ihned po základní instalaci Mandriva umožní standardní práci. Systém automaticky detekuje a nastaví hardware, přičemž jeho největší předností je snadná obsluha. Většinu vlastností počítače lze nastavit v Ovládacím centru, které pochopí i začátečník, jenž s Linuxem dosud nikdy neměl tu čest.

Mandriva používá nejrozšířenější grafické rozhraní KDE, které je intuitivní, počeštěné a disponuje přehlednou nápovědou vysvětlující jak se o systém starat. Uživatel však bez problémů může přejít na jiné grafické rozhraní: GNOME, Xfce, IceWM aj.

Mandriva se uživatelům vše snažila ulehčit co možná nejvíce. Stačí napsat jediný příkaz nebo párkrát kliknout v grafickém rozhraní a aktualizujete, instalujete, nebo naopak odstraníte všechny balíčky, které jste vybrali. Jedinou velkou nevýhodou Mandrivy je, že některé balíčky pro ni nejsou dostupné coby open source, ale pouze v podobě komerčního softwaru, který je vyvíjen jak pro Linux, tak pro jiné operační systémy. Pokud chcete využívat některé nadstandardní služby, budete si nejspíše muset připlatit např. za některé ovladače. Většina uživatelů to však nejspíš nebude potřebovat. Madriva totiž v základu obsahuje vše, co se od operačního systému v dnešní době očekává (správa fotek, přehrávání filmů, přístup k Internetu, prohlížení webových stránek, úprava textových aj. dokumentů…). Zahrnuta jsou zde dokonce i některá vývojářská prostředí pro programátory, jako je třeba C++ builder, HTML editor NVU apod.

MandrivaEvolutionf.jpg

Mandriva linux je výborná volba pro začátečníky, kteří chtějí zkusit nějaký nekomerční operační systém. Ocenit lze hlavně automatické nastavení a jednoduchou správu. Je poměrně rozšířená v kancelářích, ale oblíbená je zejména mezi domácími uživateli. Jako serverový systém není zrovna nejvhodnější, ale i přesto lze její pomocí poměrně účinně spravovat menší či středně velké sítě. Pro pokročilejší uživatele je Mandriva zajímavou volbou, nikoliv však nejlepší.

Fakta

Madriva Linux 2008.1 Spring: linuxová distribuce
Počítač: platforma x86
Paměť: min. 256 MB
Operační systém: libovolný
Místo na disku: min. 2 GB
Cena: zdarma

Hodnocení: 60 %
Web: www.mandriva.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: