Linuxové distribuce (2): Debian a Fedora - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Linuxové distribuce (2): Debian a Fedora

2. ledna 2009, 00.00 | V druhém díle našeho přiblížení linuxových distribucí se již dostáváme ke konkrétním produktům. Debian patří k těm nejstarším a nejmodifikovanějším distribucím: vychází z ní mimo jiné Ubuntu, Knoppix či Danix. Oproti tomu Fedora je relativně mladou distribucí, která vychází z Red Hat Linuxu.

Debian

Historie Debianu sahá až do roku 1993, ovšem teprve v roce 1996 byla vydána první stabilní verze této distribuce. Jako jedna z mála používá i jiná jádra než Linux, např. již zmiňovaný Hurd, freebsd aj. Všechna jádra jsou vyvíjena coby open source – lze je volně stáhnout, upravovat a dále šířit, přičemž si stále zachovávají kompatibilitu s jinými operačními systémy založenými na Debianu.

Debianlogof.jpg

Aktuální verze Debianu (4.0 – „etch“) byla vydána 26. července 2008. Počet dostupných softwarových balíčků již přesáhl osmnáct tisíc. Jedná se o jednu z největších distribucí, kterou lze na Internetu sehnat. Velké uplatnění nachází zejména na firemních serverech, kde spolu s Fedorou patří k jedněm z nejoblíbenějších operačních systémů.

Pro svoji rozmanitost se Debian stal jednou z nejčastěji modifikovaných distribucí. Mezi nejrozšířenější odvozeniny patří Ubuntu a jeho varianty. Populární je také DreamLinux, který je velmi podobný operačním systémům určeným pro Macintosh a jenž se hodí pro starší nebo kancelářské počítače. Za zmínku jistě stojí také Knoppix a Danix – live CD distribuce. Kromě nich však vzniklo mnoho dalších.

Instalace Debianu se provádí přes konzolové menu – bohužel je bez pokročilejšího grafického rozhraní, což nováčkům může činit problémy. Instalaci lze provést buď z CD, DVD či USB, nebo onlinově z Internetu – to v současnosti ještě není zcela běžné. Pomocí doplňkového softwaru lze Debian počeštit, stejně jako valnou většinu běžně používaných distribucí.

Debian a jeho odnože používají balíčkový systém s příponou .DEB. Vyniká především snadnou správou softwaru z různých zdrojů. K dispozici je zde mnoho aplikací, které programátoři rozdělili do třech různých kategorií. První nese název unstable, kam patří balíčky, které jsou mírně řečeno nestabilní a využitelné spíše k experimentům. Druhou kategorií je testing – zde se nalézají balíčky, které mohou obsahovat větší množství chyb a jsou stále ve vývoji. U většiny z nich se předpokládá, že se do příští verze Debianu přehoupnou do poslední kategorie, která se nazývá stable. V ní je zahrnut software očištěný od chyb, podporovaný oficiálními servery. Kromě těchto kategorií existují ještě dvě paralelní skupiny, a to oldstable (starý, překonaný software) a experimental.

Debianf.jpg

Debian poměrně dlouho „žil“ bez grafického rozhraní. V posledních letech je těsněji spjat s desktopovým prostředím Gnome, ale zcela bez problémů si poradí také např. s KDE nebo Xfce.

Vhodné nastavení systému a konfigurace užitečných balíčků zaberou relativně hodně času. Bohužel instalace ovladačů pro nejnovější hardware bývá občas problematická – zvláště zprovoznění nejmodernějších grafických a zvukových karet je v Debianu poměrně obtížné. S problémy se lze setkat také u novějších notebooků, protože Debian používá starší verze jader (zejména proto, že jsou ověřeny dlouhou dobou používání). Velkou roli hraje podpora ze strany výrobců, která se případ od případů různí. Mnoho věcí si sice každý může naprogramovat nebo upravit sám, ovšem to zvládnou jen pokročilejší uživatelé.

Největšími přednostmi Debianu jsou jednoduchá správa systému a stabilita. Tato distribuce se používá hlavně pro servery, na uživatelských počítačích se spíše setkáte s jejími klony. Debian je výborný operační systém, který je však pro začátečníka až příliš složitý. Ocení ho spíše lidé, kteří mají s Linuxem větší zkušenosti – i pro ně je však mnohdy zbytečnou volbou. Pokud chcete mít uživatelsky příjemný systém založený na Debianu a jeho balíčkovém systému, sáhněte například po Ubuntu, případně Knoppixu, Danixu nebo DreamLinuxu pro slabší počítače.

Fakta

Debian GNU/Linux 4.0 etch - linuxová distribuce

Počítač: platformy x86, amd64, alpha, arm, hppa, ia64, m68k, mips, mipsel, ppc, s390, sparc
Paměť: min. 256 MB RAM
Operační systém: libovolný
Místo na disku: min. 2 GB
Cena: zdarma

Hodnocení: 60 %
Web: www.debian.org

Fedora

Fedora je relativně mladá distribuce – její vznik se datuje rokem 2003. Přestože vychází z kdysi velmi oblíbeného Red Hat Linuxu, není jeho přímým pokračovatel v pravém slova smyslu. Společnost Red Hat Enterprise, která podporuje i Fedoru, totiž současně vyvíjí vlastní komerční distribuci Red Hat Enterprise Linux, u níž se platí zejména za servis, webové služby a další podporu. Používá se většinou ve velkých firmách, kde slouží coby prostředí pro mnoho kritických aplikací a dat (například při peněžních transakcích apod.). Fedora je naproti tomu určena převážně pro osobní počítače.

Fedoralogof.jpg

V květnu tohoto roku spatřila světlo světa Fedora s pořadovým číslem 9. Již se stalo zvykem, že zhruba každých osm měsíců vychází nová a v určitých ohledech pokroková verze. Každá prochází třemi stádii vývoje, teprve po odstranění většiny chyb se stává ostrou distribucí.

Získat Fedoru je snadné. Dá se stáhnout v podobě ISO obrazů buď na pět CD, nebo jedno DVD. Lze ji také vyzkoušet coby live CD. Pokud vše běží, jak má, můžete přikročit k instalaci, která se provádí pomocí grafického rozhraní a menu. K dispozici je také možnost upgradu na vyšší verzi Fedory. Po instalaci Fedora pomocí služby PackageKit nabízí možnost vyhledání nejnovějších verzí všech aplikací a jejich automatickou aktualizaci.

Fedora se vždy pyšnila tím, že obsahuje nejnovější utility a software. Dokonce pro ni byl vytvořen jakýsi list změn v budoucnosti, v němž je popsáno, co se v nejbližší době dá očekávat, co bude obsahovat příští verze a jaké jsou novinky ve verzi stávající. Fedora 9 (Sulphur) v tomto seznamu obsahuje přes třicet změn.

Mezi novinky patří například přepracované přihlašování a 3D efekty v grafickém systému GNOME, zahrnutí nejnovější verze KDE 4 či například rozšířená podpora populárního rozhraní Bluetooth. Díky němu lze Fedoru dokonce ovládat prostřednictvím dálkového ovladače k PlayStation 3 a bezchybně funguje také přenos souborů z/do různých mobilních zařízení.

Přechod z grafického prostředí KDE 3 na KDE 4 u aktuální verze Fedory je často diskutovanou věcí. Nové KDE 4 si ještě neporadí s tolika věcmi, kolik jich bez problémů zvládalo KDE 3. Přináší však řadu novinek, například pokročilejší vykreslovací jádro, podporu SVG či koncept Plasma (aplikace, která spojuje plochu, ovládací panel a nástroj SuperKaramba, umožňující například sledování vytíženosti systému, stahování televizního programu z Internetu atd.).

Fedoraf.jpg

Kromě KDE a GNOME lze ve Fedoře samozřejmě spustit i ostatní grafická rozhraní, která jsou méně náročná na systémové prostředky, například Xfce, BlackBox, FluxBox a mnoho dalších.

Na rozdíl od jiných distribucí, které jsou mnohdy konvečnější, Fedora podporuje nejnovější technologie. Odpadají tak starosti, který distribuční systém dát na nový počítač. Fedora obsahuje nejnovější ovladače zvukových, grafických a dalších karet. Je vhodná i pro laptopy, protože integruje funkce, které ve vhodných chvílích vypínají nepotřebné aplikace, aby zvýšily výdrž při běhu na baterie.

Fedora automaticky vyhledává všechny dostupné bezdrátové a pevné sítě. Lze do ní přidávat jak nekomerční open source aplikace, tak i komerční systémy, jako je třeba Win4Lin, který umožňuje spravovat operační systémy Windows nebo Cedega (zde je k dispozici podpora pro známé hry, včetně těch nejnovějších, jako je třeba SPORE).

Fedora se využívá nejen na osobních počítačích, ale často i ve firmách na různých serverech. Pro svoji stabilitu a praktickou využitelnost se mezi uživateli i správci těší poměrně velké oblibě.

Fedora je mezi testovanými distribucemi nejpokrokovější. V tom tkví její velká síla, zároveň však i slabiny. Občas se stává, že určité novinky ještě nejsou zcela dokončené, a uživatel se tak stává nechtěným testerem. Někteří lidé zastávají názor, že Fedora je zkušební pole pro komerční Red Hat Enterprise Linux – ať už je to pravda, nebo není, rozhodně se jedná o velmi zajímavou distribuci.

Fakta

Fedora 9 sulphur - linuxová distribuce
Počítač: platformy x86, ppc
Paměť: min. 256 MB
Operační systém: libovolný
Místo na disku: min. 2 GB
Cena: zdarma

Hodnocení: 80 %
Web: www.fedoraproject.org

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: