Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Linotype FontExplorer X Pro 2.3: profesionální správce písem
9. září 2011, 00.00 | FontExplorer X Pro je univerzální správce písem, určený profesionálním uživatelům, kterým program nabízí komplexní funkce pro organizaci, třídění, prohlížení a hodnocení písem v knihovnách a navíc i instalaci a automatickou aktivaci zvolených fontů pro systém, nebo pouze pro vybrané grafické či DTP aplikace.
FontExplorer X Pro je správce písem společnosti Linotype, kterou jakožto známého producenta písem rozhodně není nutné blíže představovat. V nabídce vektorových fontů značky Linotype najdeme jak běžná patková a bezpatková písma, kaligrafické fonty, dále různé ozdobné a hlavičkové fonty, symbolové písma – zkrátka od všeho trochu.
Vlastní správce písem v podobě FontExplorer X Pro byl tedy víceméně logickým krokem, jak doplnit portfolio písem o aplikaci pro organizaci, vyhledávání, prohlížení a především snadnou hromadnou aktivaci skupin fontů včetně aktivace písem pro konkrétní aplikace.
FontExplorer X Pro existuje v číselně odlišených verzích pro Mac OS X (pro který byl FontExplorer X původně vyvíjen) a Windows, kde je aktuálně k dispozici nová verze 2.3. Obě verze pro Mac OS X a Windows se prodávají za 79 EUR a nabízí prakticky totožné funkce pro správu, instalaci a aktivace písem, přičemž verze pro Mac OS X má jisté odlišnosti dané potřebami operačního systému – například čištění font cache pro programy od Adobe, Microsoftu či Quarku.
Důležitou částí instalace programu jsou autoaktivační pluginy pro několik grafických a DTP aplikací, které se starají o automatické zpřístupnění zvolených sad písem pro danou aplikaci. Aktuální verze FontExplorer X Pro je dodáván s pluginy pro Adobe InDesign CS2 až CS5.5, Adobe InCopy CS5.5, Adobe Illustrator CS2 až CS5.5, Adobe Photoshop CS2 až CS5.1 (32 bitové i 64 bitové verze) a QuarkXPress 6.5/7/8/9.
FontExplorer X Pro 2.3 - instalace volitelných pluginů pro grafické a DTP aplikace
Organizace a správa písem
Program umožňuje rychlé přepnutí z přehledu systémových fontů na poslední importovaná písma, zobrazit si můžete nechat i případné konflikty v instalaci fontů. Importovat lze fonty ve formátech OpenType, TrueType (včetně TTF Collection) a také postscriptová písma ve formátu AdobeType 1 s PFM metrikou. Písma lze rovnou v rámci importu umístit do globální knihovny fontů, nebo do individuální sady písem. Zvolené fonty pak můžete exportovat jako obrázkové náhledy, informace o písmech, nebo jako klasický ZIP archiv, což usnadňuje přenositelnost fontů nejen pro Mac.
Hlavní důraz klade FontExplorer X Pro na jednoduché roztřídění písem do sad a tzv. chytrých kolekcí, které pak můžete snadno exportovat pro jiný počítač a nechat fonty hromadně nainstalovat a aktivovat. Samotná správa písem je řešena trochu podobně jako třeba u organizérů digitálních fotografií a jednotlivá písma můžete tedy mimo jejich prohlížení a umístění do zvolené/vytvořené sady také hodnotit až pěti hvězdičkami a přiřadit fontu barevnou značku či víceřádkový komentář.
Mimo běžného WYSIWYG náhledu písem ve dvou variantách (zběžný a podrobný s více velikostmi daného písma) si můžete nechat zobrazit mapu znaků ve zvoleném fontu a také jeho kerningové páry.
FontExplorer X Pro 2.3 - import různých formátů písem
FontExplorer X Pro 2.3 - tvorba a prohledávání sad písem
FontExplorer X Pro 2.3 - písma můžete v programu hodnotit, barevně označit a okomentovat
FontExplorer X Pro 2.3 - zobrazení kerningu ve vybraném fontu
FontExplorer X Pro 2.3 - písma lze exportovat i jako ZIP archivy
Výhody správy písem a online obchod
FontExplorer X Pro ve verzi pro Mac OS X obsahuje i propojení s online obchodem s fonty, u verze pro Windows tato funkce zatím bohužel chybí. Hlavních výhod správy písem přímo na jednotlivých klientských stanicích je v podstatě několik. Vyjma pohodlné automatické aktivace fontů pro v článku zmíněné grafické a DTP aplikace jsou to především funkce pro relativně pohodlné třídění fontů do sad, jejich vyhledávání a mimo jiné i možnost hromadného exportu a zálohování písem. Možná je i případná integrace s centrálním font serverem FontExplorer X Server, jehož cena od 1 199 EUR + DPH směřuje font server prakticky výhradně do větších firem.
Mezi nectnosti aktuální verze FontExplorer X Pro 2.3 pro Windows (verzi pro Mac OS X jsem nezkoušel) patří občasné a dost nepříjemně dlouhé odezvy aplikace (hlavně při vyvolání zobrazení podrobnějších informací o fontu), kdy správce zareaguje klidně až za několik sekund. V programu jsem mimo exportu náhledů fontů (v podobě bitmapových obrázků) nenašel ani žádnou smysluplnou tvorbu vzorníků fontů včetně jejich tisku.
Celkově patří FontExplorer X Pro do kategorie univerzálních správců písem s poměrně užitečnými funkcemi třídění a aktivace písem za dostupnou cenu, nicméně pokud bych mohl srovnávat s podobným řešením například z produkce společnosti Extensis, je na tom FontExplorer X Pro (jakožto koncový klient pro správu písem) v porovnání se Suitcase Fusion (za 100 USD) o něco hůř hlavně v celkové nabídce náhledových a manipulačních funkcí.
Zkušební verzi FontExplorer X Pro si můžete stáhnout zdarma z webových stránek programu.
FontExplorer X Pro 2.3 - nastavení zobrazovaných informací
FontExplorer X Pro 2.3 - obsah dvou z několika záložkových sekcí programu
FontExplorer X Pro 2.3 - předvolby aplikace
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024