Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
LightZone 2.1 – nová verze editoru digitálních fotografií
22. února 2007, 00.00 | Prohlížeč a především editor digitálních fotografií je nově nabízen ve dvou cenově i funkcemi odstupňovaných variantách. Obě varianty se specializují jak na klasické JPEG a TIFF, tak i na RAW fotografie. Popis aktuální verze LightZone vám dnes nabízíme.
Prohlížeč a především editor digitálních fotografií je nově nabízen ve dvou, cenově i funkcemi odstupňovaných, variantách. Obě varianty se specializují jak na klasické JPEG a TIFF, tak i na RAW fotografie. Popis aktuální verze LightZone vám dnes nabízíme.
LightZone je trochu netradiční, ale poměrně výkonný editor digitálních fotografií společnosti Light Crafts, který je díky vývoji pro prostředí JRE dostupný jak ve verzi pro Windows, tak i ve verzi pro Macintosh. S přibývajícími verzemi editoru se některé jeho funkce dost urychlily, celkově je ale LightZone přece jen stále o něco pomalejší než klasické editory digitálních fotografií. Společnost Light Crafts nabízí dvě varianty editoru – LightZone 2.1 Full za 250 USD a LightZone 2.1 Basic za 150 USD. Součástí LightZone 2.1 Full je též prohlížeč fotografií a náhledový systém a také specializované funkce pro korekce RAW snímků. Zkušební verze LightZone si můžete stáhnout zdarma, díky "rozlezlosti" JRE ale přijdete o cca 110 MB prostoru na disku.
Nejzásadnější novinkou plné verze LightZone 2.1 je právě integrovaný prohlížeč snímků podporující rovněž fotografie ve formátu RAW, které pak lze rovnou poslat do LightZone editoru. Upraveny byly funkce ZoneMapper a ToneMapper pro rychlý výběr úseků a vlastností daného snímku pro barevné a image processingové korekce, novinkou je i dávkové zpracování libovolného množství snímků současně. Hromadné konverze RAW snímků fungují na bázi šablon, ve kterých jsou obsažena všechna potřebná nastavení pro obrazové a barevné korekce. Poslední z hlavních novinek je rozšířená podpora snímků v RAW formátu, který nově zahrnuje RAW formáty mnoha modelů digitálních fotoaparátů různých výrobců, jako jsou například Canon, Nikon, Konica/Minolta, Olympus, Pentax, Sony či Panasonic. Samozřejmostí je rovněž podpora RAW formátu Adobe DNG.
Prohlížeč obrázků a fotek v LightZone není třeba příliš popisovat, není nijak bohatý na funkce. V podstatě totiž neumí nic víc, než generovat náhledy snímků ve formátech JPEG, TIFF a RAW a prohlížet je v originálním či zvoleném měřítku. Integrovaný image browser pochopitelně umí zobrazovat základní i rozšířená EXIF metadata a různé speciální vlastnosti TIFF souborů.
Po přepnutí do módu editace snímků si můžete vybírat ze dvou pruhů ovládacích ikon. S pomocí ikonek přímo nad fotkou se provádí nejběžnější obrazové a barevné korekce, jako je například ořez snímku a jeho natočení, aplikace barevného profilu a také si zde můžete nadefinovat oblast snímku pro úpravy. Výběr funguje podobně jako třeba ve vektorovém grafickém editoru, tzn. můžete ho nakreslit pomocí beziérových křivek a kdykoliv zpětně upravit nebo posunout na jiné místo na fotografii.
LightZone 2.1 – součástí editoru jsou též nezbytné funkce na kalibraci bílé barvy a redukci šumu v digitálních fotografiích
LightZone 2.1 – snímek můžete v editoru rovnou i oříznout a aplikovat na něj zvolený barevný profil (například pro účely tisku dané fotografie)
Jednotlivé korekční nástroje si můžete nechat zobrazit pod sebou v pravém pruhu hlavního okna, přičemž můžete mít současně otevřeno hned několik shodný nástrojů s různým nastavením, jejichž hodnoty si LightZone pochopitelně pamatuje a umí je využít například v rámci hromadného zpracování fotografií. Pro úpravy jasu a kontrastu nabízí LightZone nástroje ZoneMapper a ZoneFinder, s jejichž pomocí můžete současně korigovat světlé, střední a tmavé plochy snímku. ZoneMapper a ZoneFinder ukazují fotografii v 16 odstínech šedi, pomocí kterých lze vybrat správné nastavení pro jednotlivé "zóny" snímku. Korekce barev probíhají vždy v lineárním barevném prostoru s 16-bitovými barevnými kanály, tónování snímků si můžete nastavit pomocí nástroje ToneMapper, který nabízí řadu prolínacích módů, podobně jako třeba Adobe Photoshop a jiné korekční nástroje v LightZone.
Z dalších image a color processingových nástrojů krátce připomenu funkci pro kalibraci bílé barvy, úpravu vyvážení barev,
"minipultík" pro míchání barevných kanálů a specializované funkce pro rozostření/vyhlazení oblastí na snímku, redukci a potlačení šumu a také nástroj na finální doostření fotografie.
LightZone je už od počátku navržený pro rychlé zpracování digitálních fotografií a je to na něm vidět. Rychlý přístup ke všem základním i rozšířeným editačním funkcím nelze než pochválit, poměrně kvalitní jsou i samotné color a image processingové operace. Bohužel záporem JRE (ve kterém je program napsaný) je jeho nepříliš velká rychlost, a tak je nutno na některé odezvy editoru LightZone chvilku počkat i na relativně rychlém počítači. Nicméně i přes dost zajímavé funkce a metody pro obrazové a barevné korekce je částka 250 USD za LightZone 2.1 Full dost vysoká, a myslím, že na trhu najdeme přinejmenším srovnatelné editory digitálních fotografií s podporou RAW snímků (některé z nich mají navíc i funkce pro perspektivní korekce snímků), které tolik nestojí, anebo naopak nabízí ještě o něco lepší poměr: cena/výkon.
LightZone 2.1 – upravené snímky lze uložit především ve formátu TIFF s různými vlastnostmi a vloženým barevným profilem; místo náhledu pro některé image a color processingové operace si můžete nechat zobrazit i histogram
LightZone 2.1 – tiskové funkce editoru jsou poměrně jednoduché a nic jako tisk plakátů, indexové tisky či tisk alb fotografií od nich nečekejte
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024