Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
LightZone 1.2.2, s vajíčkem na fotky
30. března 2006, 00.00 | Krásné vajíčkové logo má novinka na zpracování, korekce a retuše digitálních fotografií pro Mac OS X a Windows, která mimo jiné nabízí import RAW snímků a tvorbu regionálních masek pro lokální retuše. Podrobnější popis LightZone vám nyní nabízíme.
LightZone společnosti Light Crafts je relativně neznámý software na základní zpracování a retuše digitálních fotografií, zejména pak snímků ve formátu RAW. Program je napsaný v Javě (což ale na něm - až na jeho nižší rychlost - téměř nepoznáte) a existuje momentálně ve verzích pro Windows a Mac OS X. Cena LightZone je 250 USD, čímž program míří opravdu hodně vysoko.
Tradiční průvodní popis LightZone zní - všechno vám nyní půjde lépe, rychleji a s lepšími výsledky. Realita ale může být trochu jiná. Prostředí LightZone je rozděleno na dvě části. První z nich je LightZone Browser s náhledovým systémem a zobrazením různých metadat uložených v některých grafických formátech a RAW fotografiích. Aktuální verze LightZone umí načítat a konvertovat DNG a RAW data z různých modelů digitálních fotoaparátů Canon, Contax, Epson, Kodak, Konica/Minolta, Leaf Valeo, Leica Digilux, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Polaroid, Ricoh, Sigma a Sony. Podporovány jsou ale pouze některé vybrané modely, nejširší podpora má LightZone pro fotoaparáty Canon, Nikon, Olympus, Kodak a Konica/Minolta. Podporovány jsou dále též grafické formáty PNG, JPEG a TIFF.
EXIF ani IPTC metadata zatím nelze v LightZone nijak editovat, k dispozici jsou pouze funkce pro vyhledávání snímků podle různých společných či odlišených kritérií. Browser neumí se soubory manipulovat, této možnosti bychom se měli dočkat až v další verzi aplikace. Přímo v Browseru lze snímky natočit a pochopitelně také tisknout.
LightZone 1.2.2 - Browser je relativně běžný náhledový systém, u současné verze programu bohužel zatím bez podpory operací se soubory
LightZone 1.2.2 - vyhledávání snímků podle různých kritérií
LightZone 1.2.2 - preference programu
Druhou součástí LightZone je Photo Editor. Jedná se o zajímavě navržený editační nástroj s pruhem ikonek představující jednotlivé manipulační, editační a korekční nástroje. Velký náhled se může překreslovat buď celý nebo jen části, ve kterých došlo k úpravě snímku - i tak je ale LightZone Photo Editor dost pomalý. LighZone respektive Photo Editor funguje v lineárním barvovém prostoru bez gamma korekcí, podobně ale funguje i řada jiných editorů na zpracování digitálních fotografií. Všechny prováděné editační operace nemají žádný vliv na originální fotografii, která zůstává nadále v původní podobě. Výsledky editace je tedy vždy nutné exportovat v některém ze tří podporovaných formátů PNG, TIFF nebo JPEG.
Photo Editor nabízí všechny běžné korekční nástroje včetně své technologie ZoneMapper na úpravu jasu a kontrastu pro různé kombinace světlých, středních a tmavých odstínů barev. ZoneMapper tak vlastně nahrazuje tradiční úrovně a barvové křivky, které LightZone nenabízí. Dalším zajímavý nástrojem je RegionMapper. Jedná se defacto o tvorbu vektorových masek, které pak lze použít pro účely různých retušovacích a color processingových operací. RegionMapper sám vyhlazuje okraje vektorových masek a efektivně tak zamezuje nežádoucím ostrým přechodům upravované plochy a zbytku snímku. U fotografií můžete dále upravit vyvážení barev, kalibrovat bílou barvu, míchat barvové kanály, redukovat šum, upravit odstín barev a saturaci a samozřejmě také snímek zaostřit či oříznout.
Již v současné ranné verzi 1.2.2 je LightZone poměrně kvalitní program na zpracování a základní barvové a další typy úprav digitálních fotografií. Co se vám však líbit nebude? Dost líné odezvy programu při překreslování obrazovky a prakticky všech manipulačních operacích (Java je zkrátka dost "znát"), chybějící dávkové zpracování souborů a možná i podpora většího množství běžných grafických formátů. Cena 250 USD je, myslím, (za současnou verzi LightZone) opravdu dost přehnaná a i když program nabízí několik opravdu zajímavých nápadů a technik pro úpravy fotografií, stávající verze LightZone jednoduše má hodně špatný poměr cena/výkon.
Zajímavě zní plány na další funkce LightZone. Postupně bychom se měli setkat s podporou souborových operací v Browseru, selektivních barvových korekcí a retušovacími štětci pro opravy různých škrábanců, nečistot, vlasových trhlin u skenovaných fotografií apod. Program by měl v další verzi obsahovat konečně už i možnost hromadného zpracování fotografií spojenou s dalšími automatizacemi různých pracovních akcí, což zatím u LightZone dost zoufale chybí.
LightZone 1.2.2 - export upravené fotografie ve vybraném grafickém formátu včetně zvoleného barvového profilu
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024