Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Lightroom je když... (7. část): Práce se složkami, inteligentními kolekcemi, klíčovými slovy
23. října 2009, 00.00 | V minulých dílech jsme se věnovali způsobu třídění a uspořádání snímků v Lightroom, objasnili jsme si členění pracovního prostředí a seznámili se s některými základními pojmy. Je na čase, abychom se nyní na některé prvky podívali trochu více... Je fajn vědět, že Lightroom používá k třídění visačky, vlaječky, klíčová slova, teď tedy zbývá otázka, jak těchto vlastností a možností využít pro větší přehlednost a pohodovější práci v programu...
Uspořádání složek
Základní uspořádání knihovny fotografií můžeme v Lightroom vytvořit v panelu Složky v levé skupině panelů tak, že přeuspořádáme sobory a složky na pevném disku bez toho, že bychom museli opouštět pracovní plochu Lightroom. Při každém importu totiž zařadí Lightroom složku s fotografiemi do seznamu složek v panelu Složky a zobrazí tam údaj o počtu snímků v ní obsažených.
Prostřednictvím tohoto panelu můžeme klepnutím tlačítka na pevném disku založit nebo smazat složky a také zde přetažením soubory nebo složky na pevném disku přesunout. Když prostřednictvím panelu Složky přesuneme soubor do jiné složky na pevném disku, aktualizuje se automaticky záznam v katalogu Lightroom s novým údajem o adrese. Základní snímek nelze do katalogu zařadit dvakrát, proto nemůžeme umisťovat kopie daného snímku do dalších složek.
Pokud chceme vytvořit novou složku, můžeme to udělat pomocí znaménka plus u panelu Složky. Stejným způsobem bychom vytvořili podsložku.
Není žádný problém si vytvořit přehlednou stromovou strukturu, ve které nebude problém se orientovat.
Pokud si dodatečně vzpomeneme, že pojmenování něteré ze složek/podsložek nebylo úplně nejšťastnější, není problém je změnit: klepneme pravým tlačítkem na název složky a z kotextového menu snadno vybereme Přejmenovat (je tam i spousta dalších voleb…). Je třeba si ale uvědomit, že současně přejmenováváme fyzicky skutečně tuto složku na pevném disku.
Synchronizace složek
Při synchronizaci složek obsažených v našem katalogu v Lightroomu se složkami na pevném disku máme možnost odstranit z katalogu záznamy o souborech, které byly smazány, importovat fotografie, které jsme mezitím do těchto složek přidali anebo vyhledat soubory s aktualizovanými metadaty. Máme možnost zadat, které složky, případně podlsožky se budou synchronizovat, a které nové snímky chceme přidat do knihovny. K synchronizaci složek použijeme příkaz Knihovna-Synchronizovat složku.
V dialogu Synchronizovat složku můžeme/nemusíme zaškrtnout volby Importovat nové fotografie (s volbou zda zobrazit volby importu), Odstranit chybějící fotografie z katalogu, Vyhledat aktualizovaná metadata. V minulém díle jsme si nastínili vytváření tzv. kolekcí. Můžeme ovšem vytvářet také Inteligentní kolekce… Taková kolekce prohledá metadata fotografií a shromáždí ty fotografie, jejichž metadata splňují námi zadaná kritéria. Každá nová importovaná fotografie, jejíž metadata splňují kritéria, které jsme zvolili pro danou inteligentní kolekci, bude do takové kolekce automaticky zařazena. Jak vytvořit inteligentní kolekci? Pomocí volby Knihovna-Nová inteligentní kolekce. V tomto panelu zároveň můžeme zadávat vícenásobná kritéria pro zařazení.
Tlačítkem + (plus) vpravo přidáváme k původně jedné podmínce další. Jak je vidět z obrázku, výběr parametrů je více než bohatý a měl by vystačit i těm nejnáročnějším uživatelům… :-)
Klíčová slova
Asi nejjednodušší a nejlepší metodou pro označení a případné pozdější vyhledávání určitého snímku je doplnění klíčových slov. Co to je? V podstatě textová metadata, která popisují námět snímku (například…) nebo snímek jiným způsobem řadí do námi vytvořené kategorie. Klíčová slova můžeme přiřazovat snímkům zamozřejmě jednotlivě, ale tak bychom se asi daleko nedostali… Přinejmenším já bych strávil asi většinu / zbytek svého života u klávesnice tříděním snímků… Máme samozřejmě možnost přiřadit klíčové slovo nebo více klíčových slov jedinou operací celé vybrané skupině snímků. Perfektní je na tom to, že tyto informace není schopen používat jen Lighroom, ale i další aplikace, jednak od Adobe (Bridge, Photoshop – což jako letitý uživatel produktů Adobe oceňuji), a dále též jiných firem, pokud podporují metadata XMP.
Přidávání visaček klíčových slov
Možnost přiřadit klíčová slova fotografiím se objeví už při importu fotografií do Lightroomu. Už dialog Importovat fotografie obsahuje volbu pro přiřazení klíčových slov nebo obsáhlejšího přednastavení metadat ke každému importovanému snímku.
K fotografiím, které jsou již zařazeny do knihovny, můžeme klíčová slova doplnit v modulu Knihovna v panelu Zadání klíčových slov. Vybereme snímky, kterým chceme přiřadit klíčová slova, na pravém panelu rozbalíme Zadávání klíčových slov a v textovém poli pod sekcí Visačky klíčových slov klepneme na šedý text Klepněte sem, chcete-li přidat klíčová slova. Zde zadáme požadovaný text, pokud jde o více klíčových slov současně, nezapomeneme mezi všemi napsat čárku (za posledním ne). Čárka je nutná. Tečku nebere Lightroom jako oddělující znak.
Klíčové slovo (slova) se objevilo v části panelu nazvaném Visačky klíčových slov a také o něco níž v části Seznam klíčových slov. Jak ho ale naopak třeba odstranit? Smažeme ho v sekci Visačky klíčových slov na panelu Zadávání klíčových slov anebo ho jednoduše v sekci Seznam klíčových slov klepnutím vypneme. Pokud máme klíčová slova v Seznamu klíčových slov, můžeme je dalším fotografiím jednoduše přiřadit výběrem snímku a klepnutím na klíčové slovo v seznamu.
Můžeme také pracovat s tzv. Sadami klíčových slov, což jsou skupiny klíčových slov shromáždené do sad za určitým účelem nebo s určitou logikou věci. Lightroom nabídne základní sady klíčových slov po instalaci, ale nic nám nebrání vytvářet vlastní sady.
Dokonce můžeme vytvářet vnořená klíčová slova. Stačí v Seznamu klíčových slov klepnout pravám tlačítkem myši na zvolené klíčové slovo a z kontextové nabídky zvolit Vytvořit klíčové slovo uvnitř….
Chceme-li do seznamu přidat nové klíčové slovo, klepneme na značku + . Do panelu, který se objeví, zadáme klíčové slovo, případně včetně synonym a vybereme z dalších voleb: Zahrnout při exportu, Exportovat i nadřazená klíčová slova a Exportovat synonyma.
Pokud jsme si dali práci s vypisováním klíčových slov k našim snímkům, bude velmi jednoduché najít snímek, který právě hledáme. Pruh s filtrem, nacházející se v horní části panelu Miniatury nám umožňuje vyhledávat pomocí různých parametrů. Pokud zvolíme v položkách filtru Text a v první nabídce Klíčové slovo, můžeme do pole vpravo za nabídkami zadat hledaný text, zmáčknout Enter a počkat si na výsledky filtrování.
V další části budeme pokračovat v třídění snímků pomocí jiných parametrů – vlajek a hodnocení.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024