Lightroom je když... (4. část): Ještě jednou importování a základy prohlížení snímků - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Lightroom je když... (4. část): Ještě jednou importování a základy prohlížení snímků

2. října 2009, 00.00 | V této části našeho výkladu o práci v Adobe Lightroom nejprve dokončíme popis způsobů importování snímků. Poté se začneme věnovat základům prohlížení a správy fotografií.

Importování přetažením

Úplně nejjednodušší metodou, jak přidat fotografie do knihovny je přetáhnout do Lightroomu přímo vybrané soubory nebo složku. Stačí mít zobrazené okno Průzkumníku (Windows). Umístíme toto okno tak, aby pod ním v Lightroomu bylo vidět okno Miniatury. Přetáhneme složku nebo vybrané soubory z okna Průzkumníku do zobrazení Miniatury. Jakmile pustíme tlačítko myši, na obrazovce se objeví dialog Importovat fotografie.

lightroom5-1f.jpg

lightroom5-2f.jpg

Importování z jiných katalogů

Pokud při práci používáme notebook a potřebujeme do domácího počítače zařadit fotografie z „terénu“, můžeme fotografie přesunout na jiný počítač pomocí příkazů Exportovat jako katalog a Importovat z katalogu. Tímto způsobem snímky přeneseme na další místo se všemi úpravami, modifikacemi a nastaveními, a to včetně klíčových slov a metadat. která jsme doplnili.

Zvolíme příkaz Soubor - Importovat z katalogu a vyhledáme soubor s katalogem. Mohli jsme ho třeba vytvořit příkazem Exportovat jako katalog na uvažovaném notebooku pro přenos dat na náš domácí počítač. Exportem a zálohováním se samozřejmě ještě budeme podrobně zabývat…

lightroom5-3f.jpg

V nabídce Zpracování souborů na panelu Importovat z katalogu můžeme nastavit různé možnosti importu: Přidat nové fotografie do katalogu bez přesunutí, Zkopírovat fotografie do nového umístění a importovat, případně Neimportovat nové fotografie. Za zmínku stojí ještě volba Fotografie, které jsou v obou katalozích stejné se nebudou importovat.

lightroom5-4f.jpg

Pro případ, že bychom vybrali volbu Zkopírovat fotografie do nového umístění a importovat, máme možnost ještě nastavit cestu…

lightroom5-5f.jpg

Máme samozřejmě možnost naimportovat fotografie již obsažené v knihovně… Jak na to?

Chceme-li znovu naimportovat fotografie, vybereme si v části Existující fotografie v menu Importovat z katalogu z následujících voleb:

- volba Metadata, nastavení vyvolávání a soubory negativů z nabídky Nahradit přepíše všechna nastavení v aktuálním katalogu. Pokud vybíráme tuto volbu, můžeme zaškrtnutím políčka Zachovat předchozí nastavení jako virtuální kopii zachovat jejich zálohu. Pokud ovšem nechceme přepsat negativy RAW, musíme zaškrtnout políčko Nahradit pouze soubory ne-RAW formátu!

- volba Pouze metadata a nastavení vyvolávání nechá beze změny pouze soubory negativů. Volbou Zachovat předchozí nastavení jako virtuální kopii ovšem můžeme zachovat zálohu přepisovaných dat.

- volba Nic z nabídky Nahradit importuje pouze nové fotky.

Importování ze sledované složky

Lightroom můžeme ovšem nastavit i tak, aby sledoval určitou složku na pevném disku a automaticky importoval fotografie, které do ní budou uloženy. Pokud doplníme nebo uložíme do sledované složky nějaké fotografie, Lightroom je přesune do nového umístění a doplní je do katalogu.

Pro nastavení automatického importu zvolíme příkaz Soubor-Importovat automaticky-Nastavení pro automatický import.

lightroom5-6f.jpg

Kromě nastavené složky v políčku Cíl můžeme určit složku, kam Lightroom fotografie přesune, než je přidá do katalogu knihovny…

V nabídce Soubor - Importovat automaticky zvolíme Aktivovat automatický import.

lightroom5-7f.jpg

K danému tématu ještě malá závěrečná vsuvka. Lightroom podporuje soubory formátu RAW, DNG, TIFF, JPEG, PSD. Nepodporuje soubory ve CMYKu, AI, soubory se stranou delší než 65 000 pixelů, soubory s více než 500 miliony obrazových bodů a videosoubory pořizované fotoaparátem. Odpověď na oblíbenou otázku. Co je to DNG? Veřejně dostupný formát pro archivaci souborů camera RAW. Formát DNG je odpovědí Adobe na to, ž v podstatě neexistuje otevřený a shodný standard pro soubory camera RAW tvořené jednotlivými fotoaparáty. Zaručuje nám, že budeme schopni otevřít svá data i v budoucnu. RAW můžeme v Lightroomu převést do formátu DNG.

Prokousali jsme se importem snímků do Lightroomu, další fází bude prohlížení a posuzování naimportovaných snímků….

Prohlížení a správa snímků

Po naimportování většiny snímků si většinou uděláme (nebo bychom měli) čas na třídění a uspořádání fotek, což nám v budoucnu usnadní orientaci a hledání v našem neustále se rozrůstajícím archivu. V modulu Knihovna můžeme snímky, které jsme naimportovali, porovnat, roztřídit, označit a rozdělit do skupin.

Během importování jsme k celé skupině fotografií doplnili obecná metadata formou visaček nebo klíčových slov. Při prohlížení v modulu Knihovna můžeme katalog uspořádat důkladněji a některé snímky označit vlajkou, případně k nim doplnit hodnocení…

Přepínání zobrazení

V modulu Knihovna můžeme přepínat mezi čtyřmi režimy prohlížení podle fáze našeho pracovního postupu. Pokud chceme vyhledat určité snímky a nastavit jim visačky nebo hodnocení, zapneme klávesou G zobrazení Miniatury, v kterém uvidíme náhledy snímků. Pokud si chceme důkladně prohlédnout nějakou fotografii, zapneme klávesou E zobrazení Lupa. Pokud chceme porovnat dva snímky, klávesou C zapneme Porovnávání, pokud ovšem chceme posuzovat více snímků současně, klávesou N zapneme zobrazení Přehled.

lightroom5-8f.jpg

V každém režimu zobrazení bude na panelu nástrojů zobrazena odlišná sada ovládacích prvků.

lightroom5-9f.jpg

Zobrazení Miniatury

Klepneme na trojúhelník na pravém kraji panelu nástrojů a zkontrolujeme, zda je zaškrtnuta volba Režimy zobrazení.

lightroom5-10f.jpg

Abychom mohli nastavit, jak budou miniatury v buňkách zobrazeny, vybereme příkaz Zobrazení - Volby zobrazení - Volby zobrazení Knihovna.

Volby zobrazení miniatur

Můžeme si vybrat z celé řady voleb, od jednoduchých buněk, neobsahujících téměř žádné údaje po rozšířené buňky, obsahující řadu informací o snímku, indikátor stavu, visačky atd.

Zobrazit volby miniatur: zobrazí v každé buňce vybrané visačky, symboly a ovládací prvky. Není-li tato volba zapnutá, je většina dalších voleb nedostupná. Po rozkliknutí – Kompaktní buňky - zobrazí jen jednoduché buňky a několik údajů, Rozšířené buňky – rozšíří buňky tak, aby se do nich vešly další informace.

Volba Zobrazit položky, na které lze klepnout pouze když je nad nimi myš nám zobrazí ovládací prvky otáčení, vlajky a visačky pouze tehdy, když se nad buňkou nachází ukazatel. Pokud je tato volba vypnutá, ovládací prvky jsou v buňkách viditelné stále.

Zobrazit tipy s informacemi o obrazu: pokud umístíme ukazatel nad položku, zobrazí se stručný popis (informace o snímku, symboly stavu, indikátory v buňce snímku).

Vlajky: v levém horním rohu aktivuje indikátor stavu vlajky.

Jmenovky v náhledech: zobrazí na miniaturách symboly, udávající, ke kterým fotografiím byla přiřazena klíčová slova a které byly upraveny nebo oříznuty.

Neuložená metadata: ikonka se šipku ukazující dolů v pravém horním rohu buňky znamená, že se změnila metadata, ale změny zatím nebyly uloženy. Šipka nahoru znamená, že metadata byla změněna v externí aplikaci, ikona s vykřičníkem znamená, že metadata obsahují neuložené změny provedené v Lightroomu i externí aplikaci.

Index: zobrazí číslo buňky snímku, udávající pořadí fotografie v zobrazení Miniatury.

Natočení: ve spodních rozích buněk zobrazí tlačítka natočení

Popis nad a popis pod: Zobrazí v kompaktní buňce nad miniaturou a pod miniaturou informace o snímku a atributy dle našeho výběru.

Zobrazit záhlaví s popisy: V záhlaví rozšířených buněk zobrazí až 4 popisy s informacemi dle našeho výběru. Informace a atributy zvolíme v nabídce snímku.

Zobrazit zápatí pro hodnocení: v zápatí rozšířených buněk zobrazí hodnotící hvězdičky a případně též barevnou visačku a tlačítka natočení.

Skupinu voleb, kterou jsme právě nastavili, můžeme snadno aktivovat nebo vypnout v nabídce Styl zobrazení miniatur - Rozšířené buňky.

O zobrazení Lupa a dalších prostředcích zase až příště.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: