Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Lightroom je když... (3. část): Importování
23. září 2009, 00.00 | Vítejte u další části našeho seriálu o zpracování digitálních fotografií v programu Adobe Lightroom. V této třetí části se podrobněji zaměříme na otázky spojené s importem fotografií z nejrůznějších zdrojů.
Když do Lightroomu importujeme fotografie, znamená to, že program doplní záznamy o daných snímcích do katalogu knihovny. Součástí těchto záznamů je odkaz na umístění obrazových souborů. Není důležité, zda tyto máme na pevném disku nebo na externím vyměnitelném médiu.
Při importování je důležité pomocí Lightroomu doplnit do záznamu katalogu k jednotlivým snímkům tzv. klíčová slova, která nám následně usnadní vyhledávání a třídění snímků. Klíčovými slovy se samozřejmě budeme v dalších pokračováních našeho seriálu ještě zabývat podrobněji. Importovat snímky můžeme z digitálního fotoaparátu, z pevného disku nebo přenosného paměťového média. Ať přitom stahujeme snímky z čehokoliv, vždy potřebujeme dialog Importovat fotografie. Začneme tímto dialogem, dokonce i volba Importovat automaticky s ním má společnou většinu voleb.
Importování z digitálního fotoaparátu
Chceme-li, aby importování proběhlo automaticky po připojení fotoaparátu nebo paměťové karty, musíme si tuto možnost nastavit v Předvolbách. V menu Úpravy - Předvolby-Import zaškrtneme políčko Zobrazit volby importu, když se detekuje paměťová karta.
Některé fotoaparáty vytváří na kartě názvy složek. Pokud nám nevyhovují, stačí zaškrtnout další volbu Při pojmenování složek nebrat v úvahu názvy složek generované fotoaparátem. O volbách pojmenování složek se v této lekci ještě budeme bavit.
Pokud váš fotoaparát pořizuje snímky i ve formátu RAW, můžeme ke každému RAWu vytvořit také verzi ve formátu JPEG. Pokud chceme importovat oba druhy souborů, zaškrtneme volbu Zpracovávat soubory JPEG vedle souborů raw jako samostatné fotografie.
Postup je následující… Připojíme k počítači svůj fotoaparát (Lightroom samozřejmě už běží). Pokud se sám nezobrazí příkaz Importovat fotografie ze zařízení, zvolíme ho v menu Soubor - Importovat fotografie ze zařízení.
Pokud není v dialogu zobrazen panel Náhled, zaškrtnutím příslušného políčka aktivujeme volbu Zobrazit náhled.
Je samozřejmě výhodné mít tuto volbu stále aktivní, protože náhled nám umožní kontrolovat, zda se chystáme importovat správné snímky. Zatržítko v levém horním rohu miniatury znamená, že daný snímek bude importován. Ve výchozím nastavení jsou takto zašrtnuty všechny snímky. Jezdec v pravém dolním rohu umožňuje měnit velikost náhledů.
Lightroom během importování z fotoaparátu počítá s tím, že fotografie zároveň přesuneme na stálejší místo a teprve tento údaj o umístění zaznamená do knihovny.
V nabídce Zpracování souborů vybereme volbu Zkopírovat fotografie do nového umístění a přidat do katalogu. Na řádce Kopírovat do klikneme na Vybrat a zvolíme umístění.
Další fází je výběr voleb v nabídce Uspořádat, která obsahuje různá nastavení.
Volba Do jedné složky nám uloží všechny zaškrtnuté snímky do zvolené složky. Volba Podle data tamtéž, ale složky se vytvoří podle data pořízení snímků. Než začneme s importem, měli bychom každopádně zvážit, jaký systém nám bude nejvíc vyhovovat a ten následně zachovávat. Nic nevytvoří větší chaos v našich snímcích, než zmatený import podle systému „náhodných výbuchů“.
Současně nám zde Lightroom nabízí možnost zálohování. Zaškrtnutím políčka Zálohovat do a následně tlačítkem Vybrat nastavíme volbu zálohování
Během importu můžeme naše snímky také přejmenovat. Většině lidí totiž nevyhovují záhadné šifry vytvořené digitálními fotoaparáty. V kolonce Pojmenování souborů klepneme na nabídku Předloha. Zde máme poměrně širokou nabídku. Pokud vybereme například Vlastní název - Pořadí, můžeme v další kolonce Vlastní text zadat popisný text a volit počátek číslování.
Pokud vybereme nabídku Upravit, otevřeme dialog Editor předloh názvu souborů. V tomto dialogu můžeme zadat předlohu názvu souborů, v které můžeme použít metadata z obrazových souborů - např. názvy souborů, data pořízení, citlivost ISO…, k nimž doplníme automaticky generované pořadové číslo a libovolný vlastní text. Přes poměrně rozsáhlou možnost různých voleb k přejmenování snímků během importu je někdy lepší zvolit méně rozmáchlý přístup a další třídění řešit třeba pomocí klíčových slov, o kterých bude řeč jindy.
Importování z pevného disku
Při importování snímků z pevného disku nebo externího paměťového média máme v Lightroomu větší počet voleb pro uspořádání souborů než jsme měli při importování z fotoaparátu. Pokud chceme, můžeme si i v tomto případě zvolit, jestli se snímky během importování zkopírují na nové místo, anebo je můžeme doplnit do katalogu ze stávajícího umístění. U snímků na pevném disku máme současně ještě jednu možnost – přesunout je na nové místo, tzn. zároveň je odstranit z původního umístění.
Pro importování snímků z pevného disku použijeme příkaz Soubor-Importovat fotografie z disku, nebo jednoduše pod levou skupinou panelů v modulu Knihovna klepneme na tlačítko Importovat. V nabídce Zpracování souborů dialogu Importovat fotografie můžeme zvolit volbu Přidat fotografie do katalogu bez přesunutí, což je volba, kterou jsme při importování snímků z fotoaparátu k dispozici neměli.
Všimneme si seznamu názvů složek, které se nachází pod nabídkou Zpracování souborů. Číslo vpravo za složkou udává, kolik snímků daná složka obsahuje. Zrušením zaškrtnutí některých políček nastavíme import pouze některých (zvolených) podsložek.
K některým dalším volbám
Volba Přidat fotografie do katalogu bez přesunutí zachová stávající strukturu složek i umístění importovaných snímků. Volba Zkopírovat fotografie do nového umístění a přidat do katalogu vytvoří během importování snímků jejich kopie, původní snímky ponechá na stávajícím místě a zachová uspořádání složek. Pokud aktivujeme tuto volbu, můžeme si v nabídce Uspořádat vybrat z voleb: zkopírovat do jedné složky, uspořádat do podsložek podle data pořízení nebo zvolit uspořádání zachovávající původní strukturu složek.
Volba Přemístit fotografie do nového umístění a přidat do katalogu přemístí snímky na nové místo na disku a na původním umístění je smaže. Volba Zkopírovat fotografie jako digitální negativ a přidat do katalogu vytvoří kopie snímků ve formátu DNG a ty importuje na nové místo.
Doplnění metadat
Lightroom metadata připojená k souboru využívá k tomu, aby nám umožnil rychle třídit a vyhledávat snímky. Můžeme vyhledávat pomocí klíčových slov, data pořízení, vlajky, visačky, fotografických nastavení nebo libovolné kombinace řady kritérií. Některá metadata generuje automaticky fotoaparát při pořízení snímku. Další informace můžeme sami přidat a tak usnadnit vyhledávání a třídění. V sekci Informace pro všechny snímky zvolíme v nabídce metadat Nové. V dialogu Nové přednastavení metadat vepíšeme do pole Název přednastavení vhodný popisný název. Potom zadáme údaje, které mohou platit jako metadata pro celou skupinu fotografií
Do pole Klíčové slovo následně můžeme vepsat výraz, který charakterizuje naší skupinu fotek a usnadní nám budoucí vyhledávání.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024