Lightroom je když... (2. část): Zobrazení a panely - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Lightroom je když... (2. část): Zobrazení a panely

10. září 2009, 00.00 | V tomto díle našeho seriálu se zaměříme se na základní prvky uživatelského rozhraní a na prvky společné všem modulům související se zobrazením obsahu v Lightroom. Naši pozornosti přitom neunikne ani práce s miniaturami a lupou či též ovládacími panely programu.

Přepínání režimů zobrazení

V Lightroomu máme na výběr ze třech režimů zobrazení. Ve výchozím režimu se pracovní plocha zobrazí uvnitř běžného okna dokumentu. Jeho velikost můžeme měnit a posouvat po ploše obrazovky jako v jakékoli jiné aplikaci. Zbývající dva režimy vyplní celou obrazovku beze zbytku.

lightroom2-1f.jpg

Výchozí režim zobrazení (pokud není nastaven) nalezneme pod položkou Okna-Režim zobrazení-Normální. V tomto zobrazení se pracovní plocha Lightroomu bude nacházet v okně aplikace a pruh nabídek naleznete pod titulní lištou.

V režimu Na celou obrazovku s nabídkami zaplní plocha Lightroomu celou obrazovku, nahoře se bude nacházet pruh nabídek a dole spodní lišta Windows.

lightroom2-2f.jpg

Režim zobrazení Na celou obrazovku vyplní pracovní plochou Lightroomu celou obrazovku a pruh nabídek i lišta Windows zůstanou skryté.

lightroom2-3f.jpg

Klávesové zkratky pro přepínání režimů jsou následující:
Další režim zobrazení: F
Normální (výchozí) režim zobrazení: Alt+Ctrl+F

Režim Na celou obrazovku a skrýt panely je variantou zobrazení na celou obrazovku v případě, že si chceme snímek prohlédnout v co největším zvětšení v režimu Lupa. Postup je následující: klávesovou zkratkou Shift+Ctrl+F se přepneme do režimu Na celou obrazovku a skrýt panely a klávesou E (Lupa) zi zobrazíme vybraný snímek. Můžeme to vylepšit: klávesou T můžeme skrýt/zobrazit dokonce i panel nástrojů pod náhledem….

lightroom2-4f.jpg

lightroom2-5f.jpg

Všechny skryté panely zobrazíme jedním nebo dvěma stisknutími kláves Shift+Tab.

Přizpůsobení pracovní plochy

Velikost oken aplikace můžete měnit standardním způsobem, pokud pak máte k počítači připojený druhý monitor, Lightroom nám umožňuje pracovat se sekundárním zobrazením. Druhé okno není svázáno s žádným modulem ani režimem zobrazení. Můžeme v něm nastavit následující: zobrazení Miniatury, Lupa, Porovnávání a Přehled. Pokud máte ale k počítači připojen jen jeden monitor, můžete sekundární zobrazení otevřít alespoň v samostatném okně. Sekundární zobrazení otevřete klepnutím na tlačítko Druhé okno nad filmovým pásem.

lightroom2-6f.jpg

lightroom2-7f.jpg

V normálním režimu se v zobrazení Lupa v druhém okně zobrazí vždy ten snímek, který je v hlavním okně aktivní v zobrazení Miniatury.

Změna velikosti panelů.

Zatím dokážeme přepínat mezi režimy zobrazení a používat sekundární okno, je na čase zkusit uspořádat prvky na pracovní ploše. Pokud potřebujeme pracovní plochu přizpůsobit svému pracovnímu stylu, můžeme měnit šířku postranních panelů a výšku spodního filmového pásu. Případně kterýkoli z těchto prvků skrýt.

Přemístěním ukazatele na pravý okraj levé skupiny panelů změníme kurzor na obousměrnou šipku. Tažením doleva-doprava změníme šířku. Pokud nyní přejdeme na jiný modul, zjistíme, že šířka sloupce vlevo se opět změnila. Lightroom si totiž nastavení panelů v každém modulu pamatuje samostatně. Klávesová zkratka Alt+Ctrl + šipka nahoru nás vrátí do předchozího modulu. Přemístěním kurzoru na horní okraj filmového pásu se kurzor opět změní na obousměrnou šipku a zatažením nahoru dolů můžeme měnit výšku filmového pásu. Pokud nyní přejdeme do jiného modulu, zjistíme, že filmový pás si zachovává tuto výšku ve všech modulech.

lightroom2-8f.jpg

Zobrazení a skrytí panelů nebo skupin panelů

Ukázali jsme si, jak změnit velikost skupin panelů a filmového pásu. Další možností je úplně je skrýt.

Klepnutím na ikonu Zobrazit/Skrýt skupinu panelů u okraje okna pracovní plochy skryjeme levou/pravou skupinu panelů. V okamžiku, kdy panely zmizí, bude šipka ukazovat obráceným směrem.

lightroom2-9f.jpg

lightroom2-10f.jpg

Panely můžeme také skrývat pomocí klávesových zkratek. Klávesou F7 skrýváme/zobrazujeme levou skupinu panelů, klávesou F8 pravou skupinu. Klávesa F6 podobně skrývá/zobrazuje filmový pás

Stiskem klávesy F5 můžeme podobně pracovat s horním panelem. Lze samozřejmě hledat v menu Okna-Panely-Zobrazit výběr modulů.

Volby a uspořádání panelů si Lightroom pamatuje v každém modulu zvlášť. Jen horní panel a filmový pás mají společné nastavení pro všechny moduly.

Práce se skupinami panelů

Práci se skupinami panelů si ukážeme na prvním modulu Knihovna. V tomto modulu levá skupina panelů obsahuje panely Navigátor, Katalog, Složky a Kolekce. Každý z panelů lze ve skupině rozbalit, aby bylo vidět jeho obsah, nebo sbalit, kdy je viditelné jenom záhlaví. Trojúhelník vedle názvu panelu ukazuje, zda je panel rozbalený nebo sbalený. Stejně tak lze sbalit/rozbalit trojúhelníčkem například složku Inteligentní kolekce na panelu Kolekce. Prostě nejenom složky, ale i podsložky…

lightroom2-11f.jpg

Rozbalené a zobrazené panely na pracovní ploše mají u svého názvu v nabídce Okna-Panely zatržítko

Chceme-li v postranní skupině rozbalit všechny panely najednou, klepneme pravým tlačítkem na záhlaví libovolného panelu – kromě horního a z kontextové nabídky zvolíme Rozbalit vše

lightroom2-12f.jpg

Pokud naopak zavíráme všechny panely kromě aktuálního, volíme Sólový režim. Na stejném místě dále najdeme volby Skrýt vše, Zobrazit vše (viz předchozí obrázek).

Režimy prohlížení

Pod hlavní zobrazovací plochou v modulu Knihovna se nachází panel nástrojů. Zde nastavujeme dva režimy prohlížení – Zobrazení miniatur a Lupa. V prvním prohlížíme obsah složky, v tom druhém máme možnost si samostatně prohlédnout konkrétní snímek.

lightroom2-13f.jpg

lightroom2-14f.jpg

Volby zobrazení Miniatury a Lupa

Sami si můžete nastavit, které informace budou o každém snímku v zobrazení Miniatury a Lupa dostupné. Vlastní předvolby ze široké nabídky voleb lze vybrat v dialogu Volby zobrazení Knihovny. U zobrazení Lupa a tipů s informacemi u miniatur můžete aktivovat dvě sady voleb a přepínat mezi nimi pomocí klávesové zkratky.

Zvolte příkaz Zobrazení - Volby zobrazení. Objeví se dialog Volby zobrazení Knihovna, na němž bude aktivní záložka Zobrazení miniatur.

lightroom3-1f.jpg

Pokud v levém horním rohu záložky Zobrazení miniatur zrušíme zaškrtnutí políčka Zobrazit volby miniatur, vypneme tím řadu dalším voleb v tomto panelu. Aktivní zůstanou jen volby Obarvit buňky barvou visačky a Zobrazit tipy s informacemi o obrazu. Co se myslí pojmem Barevná visačka? Jde o jednoduchý prvek, který nám slouží k optickému rozčlenění fotografií ve složce podle námi zvolených kritérií barvou. Ta se samozřejmě neaplikuje na foto, ale jen na náhled v tabulce miniatur, tím nám zvýší přehlednost.

lightroom3-2f.jpg

Klepneme pravým tlačítkem myši na libovolnou miniaturu na ploše s miniaturami (to lze provést i když máme otevřený dialog Volby zobrazení Knihovna) a v nabídce Nastavit barevnou visačku zvolíme určitou barvu. Snímek, který má nastavenou barevnou visačku, bude zobrazen s barevným ohraničením miniatury. Nevybraný snímek s barevnou visačkou bude umístěn v buňce s barevným pozadím.

lightroom3-3f.jpg

Umístíme-li ukazatel nad filmový pás dole – nad některou z miniatur, uvidíme tipy s informacemi. Ve výchozím stavu obsahuje tip jen informace o názvu souboru, datu a době pořízení snímku a ořezových rozměrech.

lightroom3-4f.jpg

Určení dalších typů informací, které zde lze zobrazit, můžeme provést ve volbách na záložce Zobrazení Lupa.

lightroom3-5f.jpg

Máme-li zaškrtnuté políčko Zobrazit volby miniatur, můžeme nastavovat různé informace pro Kompaktní nebo Rozšířené buňky – viz obrázek. Některé informace v nabídce se samozřejmě nezobrazí, pokud je nedoplníte do metadat….

lightroom3-6f.jpg

Zobrazení Lupa

Klepneme na záložku Lupa. Zobrazení Miniatury v pracovní zóně nahradí zobrazení Lupa. U zobrazení Lupa můžeme zaškrtnutím volby Zobrazit informace nastavit zobrazování informací o snímku v levém horním rohu pracovní zóny. V nabídkách Informace pro Lupu 1 a Informace pro Lupu 2 vybereme různé údaje, ze kterých vytvoříme dvě rozdílné sady informací a potom jednu z nich nastavíme v nabídce Zobrazit informace.

lightroom3-7f.jpg

Zaškrtnutím políčka Krátce zobrazit při změně fotografie docílíme toho, že se tyto informace zobrazí jen na pár sekund po načtení snímku do pracovní zóny. Pokud nyní přepneme na zobrazení Miniatury, v menu Zobrazení - Styl zobrazení miniatur můžeme nyní vybrat, zda chceme zobrazit dodatečné informace a v jakém stylu. Jestli v rozvržení Kompaktní buňky, nebo Rozšířené buňky. Klávesová zkratka pro rozvržení je J.

Ztlumení světel

V Lightroomu je možné ztmavit pracovní plochu tak, abychom nebyli ničím rušeni. V modulech Knihovna a Vyvolávání se ztmaví vše kromě vybraných fotografií. Ve zbývajících třech modulech vše kromě prezentačního náhledu v pracovní zóně. Všechny nástroje budou v režimech Ztlumit světla i Vypnout světla nadále fungovat. Příkazem Okna-Vypnuté osvětlení-Ztlumit světla ztlumíme světla.

lightroom3-8f.jpg

lightroom3-9f.jpg

Co způsobí volba Vypnout světla, vidíme na následujícím obrázku....

lightroom3-10f.jpg

Chceme-li změnit barvu krycí vrstvy vypnutých světel, nebo nastavit jiné krytí v režimu Ztlumit světla, zvolíme příkaz Úpravy-Předvolby, zvolíme záložku uživatelské rozhraní a tady v sekci Vypnuté osvětlení můžeme navolit novou hodnotu krytí a barvu obrazovky.

lightroom3-11f.jpg

Tím jsme se dostali k tom, jak nastavit vlastní volby. V další části seriálu se podíváme podrobně na vlastní proces importování.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: