Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Lightroom je když... (12.): Okamžité prezentace a prezentace
30. listopadu 2009, 00.00 | V další části našeho seriálu se budeme věnovat zcela novému modulu – Prezentacím. Poté, co víme, jak snímky naimportovat, roztřídit, uspořádat a vylepšit-opravit, se budeme věnovat tomu, jak je sdílet, buďto třeba jen s přáteli, nebo se zákazníkem, pokud Lightroom používáte nejenom na domácím, ale i pracovním poli.
Modul Prezentace
Modul Prezentace nabízí celou řadu základních předloh prezentací a obsahuje nástroje, pomocí kterých je můžeme upravit. Vybereme si určitou předlohu jako výchozí a upravíme její rozvržení, barevné schéma a dobu trvání snímku. Můžeme doplnit různé další vychytávky – stíny, rámečky, pozadí a další prvky a vytvořit tak něco co zaujme.
Okamžitá prezentace
Tzv. Okamžitou prezentaci si můžeme pustit už vlastně třeba v modulu Knihovna po naimportování snímků. Pod hlavním oknem Miniatury máme tlačítko na přehrání okamžité prezentace. Stačí zmáčknout a …. čekat a sledovat.
Dokud nestiskneme klávesu Esc nebo prezentaci nezastavíme klepnutím na obrazovku, budou se na ní jednotlivě za sebou zobrazovat vybrané snímky. Okamžitou prezentaci můžeme také spustit z libovolného modulu příkazem Okna-Okamžitá prezentace. V modulech Knihovna a Vyvolávání navíc uvedeným tlačítkem. Během přehrávání okamžité prezentace můžeme klávesou pravé šipky přejít na následující snímek prezentace a klávesou levé šipky se vrátit k předchozímu snímku. Klávesou mezerník prezentaci pozastavíme a zase pustíme pokračování přehrávání.
Nastavení prezentace
Snímky, které mají být součástí prezentace, je dobré seskupit do samostatné kolekce, abychom se k nim v okamžiku, kdy budeme chtít na prezentaci pokračovat v práci, mohli snadno vrátit. Obzvlášť v případě, kdy jsou na disku uloženy v různých složkách. Jakmile vybrané fotografie zařadíme do společné kolekce, můžeme výběr kdykoliv opět zobrazit jediným klepnutím myši. Seskupení do kolekce má však i další výhody – ve všech snímcích můžeme provést shodné úpravy, můžeme měnit pořadí fotografií v prezentaci, v kterém se zobrazí, a snadno je můžeme z kolekce odstranit, aniž bychom museli snímky odstraňovat z katalogu.
Vytvoření nové kolekce
V panelu Miniatury vybereme s klávesou Ctrl požadované snímky
V levé skupině panelů klepneme v záhlaví panelu Kolekce na tlačítko Nová kolekce. A z nabídky zvolíme příkaz Vytvořit kolekci.
V dialogu Vytvořit kolekce zadáme do pole Název název nové kolekce. Zaškrtneme volbu Zahrnout vybrané fotografie a zrušíme naopak volbu Vytvořit nové virtuální kopie. A klepneme na tlačítko Vytvořit.
Dále můžeme nastavit příkaz Zobrazení-Seřadit-Název souboru a příkaz Zobrazení-Seřadit-Vzestupně.
Jak je patrné z obrázku, parametrů pro seřazení pořadí snímků v prezentaci je mnohem, mnohem víc. Takže si pravděpodobně každý najde to svoje.
Klepnutím na záložku Prezentace ve výběru modulů přejdeme do tohoto modulu, nebo použijeme klávesovou zkratku Ctrl+Alt+3.
Modul Prezentace
V modulu Prezentace máme v hlavní části zobrazen Editor prezentace (největší okno), kde si můžeme prohlédnout, jak fotografie v aktuálním rozvržení vypadají a můžeme si zde také přehrát náhled prezentace. Tlačítkem na pruhu nástrojů, které už jsme jednou použili, vzpomínáte? Pro přehrání Okamžité prezentace.
Jestliže v levé části pod panelem Náhled v panelu Prohlížeč předloh zvolíme určitou předlohu, v zobrazení Editoru se náhled zaktualizuje a uvidíme v něm nově zvolené rozvržení (já jsem pro ukázku zvolil defaultní předlohu Popis a hodnocení.
Na panelu Náhled se při pouhém přejíždění ukazatele nad názvy jednotlivých předloh zobrazí vzhled té předlohy, nad kterou se právě nachází kurzor. Panel nástrojů pod oknem Editoru obsahuje ovládací prvky pro procházení snímků v kolekci, přehrání náhledu prezentace a přidání textu k fotografiím prezentace. Ovládacími prvky na pravé skupině panelů můžeme předlohu prezentace upravit. Vylepšením jejího rozvržení, přidáním rámečků, vržených stínů a překrytí, změnou pozadí snímků prezentace. A taky doplněním titulků na úvodní a závěrečnou obrazovku prezentace a modifikací nastavení pro přehrávání. Tím můžeme vytvořit vlastní předlohy…
Výběr předlohy prezentace
Předinstalované předlohy Lightroomu jsou dobrou startovní čárou pro vytváření vlastních prezentací. Co se nám nabízí?
Popis a hodnocení: v této předloze je fotografie umístěna na šedém pozadí a spolu se snímkem se nám zobrazí hodnocení a popisná metadata.
Oříznout na velikost okna: Fotografie vyplní celou obrazovku, ale bude oříznuta takovým způsobem, aby se přizpůsobila poměru stran obrazovky. Z toho je celkem jasné, že pro fotografie, které máme „na výšku“ to asi nebude ideální varianta…
Výchozí: podobá se první, liší se pouze tím, že obsahuje identifikační tabulku a místo metadat nám zobrazí název obrazového souboru.
Exif metadata: Tato volba vystředí fotografie na černém pozadí a spolu s nimi se zobrazí také hodnocení, informace Exif a identifikační tabulka.
Širokoúhlý: Fotografie jsou vystředěny a velikost je přizpůsobena velikosti obrazovky, ale bez oříznutí. Prázdný prostor kolem fotografie bude vyplněn černou barvou.
Modifikace předloh prezentace
Jakmile si vybereme určitou předlohu, můžeme ji modifikovat dle vlastního uvážení pomocí jednotlivých panelů na pravé straně. Pořadí, které budete volit, je libovolné, my začneme odshora.
V prvním panelu můžeme nastavit rámeček fotografií a vržený stín.
O výsledku volby Zvětšit do rámečku není třeba dlouze meditovat. Šířku rámečku zadáme v bodech a v obdélníčku vpravo po rozkliknutí můžeme volit i barvu a odstín.
Pod nastavením rámečku můžeme zapínat/vypínat vržený stín. Parametry jsou jasné. Krytí značí průhlednost-intenzitu stínu, posun vzdálenost od původního objektu a poloměrem nastavujeme velikost prolnutí.
V části Rozvržení nastavíme okraje a případné zobrazení vodítek. Jde vlastně o velikost buňky, v které bude zobrazována fotografie při prezentaci. Upravit tyto hodnoty můžeme buďto tažením, nebo klepnutím na číslo a přepsáním jeho hodnoty. Další možností je vytvořit „symetrické okraje“ – svázat zatržítkem všechny hodnoty k sobě.
Dalším možnostem na pravém panelu při úpravě předloh prezentací a také finálnímu exportu se budeme věnovat v příštím díle.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024