Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Light Crafts LightZone 3.5: s JVM na digitální fotografie
28. března 2008, 00.00 | Před více než rokem jsme vám představili aktuální verzi multiplatformního editoru digitálních fotografií se specializací na zpracování RAW snímků. Od té doby
v programu proběhla celá řada změn a proto dnes přichází na řadu nová verze 3.x, která je k dispozici nejen pro Windows a Mac OS X, ale také pro Linux. Nabízíme
vám recenzi LightZone ve verzi 3.5 pro Windows.
Editor digitálních fotografií LightZone společnosti Light Crafts, naprogramovaný v Javě, urazil během svého vývoje dlouhou cestu. Od původně relativně jednoduchého programu na import a základní zpracování digitálních fotografií se LightZone dostal do fáze prakticky kompletního nástroje na konverze JPEG, TIFF a především RAW snímků a jejich následné úpravy barvami a kalibračními funkcemi počínaje přes testování barvových profilů, redukce šumu až třeba po tisk snímků a aplikace různých (víceméně klasických) či jiných běžných fotografických efektů.
Windows, Macintosh a také Linux
Program existuje ve verzích pro Windows XP/Vista a Mac OS X 10.4.3+, pro které jsou k dispozici dvě cenově odlišené varianty LightZone Basic a LightZone Full. Pro Linux zatím dospěl LightZone do verze 3.4, jejíž současná betaverze je časově limitována. V budoucnu bude verze pro Linux k dispozici jako komerční produkt, cena ani případné varianty editoru zatím nebyly upřesněny. Ve všech třech případech (tzn. Windows, Macintosh, Linux) je doporučeno 2 GB operační paměti, což při jejich cenách myslím dnes už není žádný problém.
Základní verze Basic stojí 130 USD, „plná“ verze Full se prodává za 200 USD. Rozdíly obou jmenovaných variant editoru nejsou nijak zásadní, jedná se v podstatě pouze o chybějící funkce pro hromadné zpracování snímků. Verze Full totiž nabízí v módu prohlížeče fotek možnost dávkového zpracování grafických souborů, jejich hodnocení, konverzi pro web či e-mail, editaci metadat a umí též přebírat provedená nastavení pro jednotlivé kalibrační a editační funkce a použít je na série jiných fotografií.
LightZone 3.5 umí načíst a editovat JPEG, TIFF a DNG formáty a také celou řadu individuálních RAW formátů mnoha desítek modelů digitálních fotoaparátů – konkrétně se jedná například o formáty ARW, CR2, CRW, DCR, KDC, MOS, MRW, NEF, ORF, PEF, SR2 a další.
Prohlížeč, efektové styly, tiskové a konverzní funkce
LightZone Full má dva pracovní módy Browse a Edit, které doplňují různé funkce společné pro oba módy. Jedná se především o konverzní funkce a aplikace efektů, které můžete jednoduše vybrat z několika desítek přednastavení v rámci efektových stylů.
Prohlížecí mód Browse není typickým plnohodnotným organizérem snímků, i když některé funkce běžné ze správců digitálních fotografií v něm najdeme také. K dispozici máte operace pro mazání snímků, jejich hodnocení jednou až pěti hvězdičkami, bezeztrátové rotace snímků a dále funkci pro přejmenování snímku a řazení fotografií do tzv. zásobníků pro jejich další zpracování. U snímků můžete dále editovat jejich metadata, měnit lze hodnocení, titulek a nadpis fotografie, údaje o copyrightu, autorovi a popis ohledně pořízení snímku. Manipulaci s klíčovými slovy ani vyhledávací funkce zatím LightZone nenabízí.
Součástí módu Browse jsou také jednoduché tiskové funkce a konverzní operace s možností přepočtu rozlišení snímku, vložení barvového profilu a výstupem ve formátu JPEG s 8 bitovou hloubkou barev, nebo ve formátu TIFF s 8 bitovou či 16 bitovou hloubkou barev.
"Instantní" efektové styly jsou pro větší přehlednost roztříděny do několika skupin podle zaměření – například konverze do podoby černobílých snímků, vylepšování detailům snímků, klasické a speciální fotografické efekty, efektové úpravy kontrastu a dynamického rozsahu fotografií či manipulace s tónováním snímků.
Jednotlivé kalibrační a manipulační operace nemusíte nutně provádět na celou fotografii, nýbrž můžete využít služeb nástrojů pro vytvoření výběru. K těmto účelům má LightZone hned několik kreslících nástrojů na vytvoření vektorových výběrů a masek včetně masek poskládaných z polygonů či z beziérových křivek.
LightZone 3.5 - konverze fotografií s výstupem do formátů JPEG nebo TIFF s možností vložit do snímku barvový profil
LightZone 3.5 - jednotlivé grafické/efektové styly můžete obsluhovat pomocí správce stylů
Barvové profily, nástroje Zone System a funkce Relight
V editoru můžete testovat libovolné tiskové barvové profily a přiřazovat je ke zvoleným snímkům. Vybrat si přitom můžete ještě metodu přepočtu barev pro vykreslení snímku – například absolutní nebo relativní kolorimetrickou či perceptuální metodu renderingu či vykreslování v závislosti na saturaci.
Pod označením Zone Systems se v LightZone ukrývají další dva velmi zajímavé pracovní nástroje Zone Finder a Zone Mapper, s pomocí kterých můžete podle náhledu snímku v 16 odstínech šedi relativně snadno vyhledat a upravit expoziční parametry a manipulovat s tónováním snímků.
Jednou z několika užitečných novinek v LightZone 3.x je funkce či spíše efektový nástroj Relight, který umožňuje měnit s minimálními zásahy uživatele světelné parametry snímků – zjednodušeně řečeno umí Relight z jedné expozice vyrobit simulovaný HDR obraz. Relight vlastně manipuluje s celou expozicí snímku (jiným způsobem než běžné úpravy jasu a kontrastu) a můžete s jeho pomocí fotografii „prosvětlit“ včetně zvýraznění detailů objektů či naopak nechat snímek ztmavit detaily potlačit, a to nezávisle ve světlých a tmavých plochách snímku.
LightZone 3.5 - testování kalibrace barev pomocí simulovaného barvového profilu, vyvážení bílé barvy a celkového podání barev
LightZone 3.5 - editor fotografií s efektovými styly a jednotlivými funkcemi pro barvové a další úpravy snímků (například funkce Relight a Zone Mapper)
Úpravy a kalibrace barev a další doplňkové funkce
Mimo běžných funkcí pro kalibraci bílé barvy, vyvážení barev, přizpůsobení kontrastu, jasu, saturace a odstínu barvy nabízí LightZone pro RAW snímky ještě samostatné operace pro manipulaci s expozicí, redukcí barevného šumu, nastavení teploty barev a tónování snímku. Individuálně si dále můžete nastavit živé barvy snímku, které jsou počítány jinou metodou než nastavení saturace. Samostatný nástroj pro konverzi fotografií do odstínů šedi umožňuje poměrně precizní doladění světlých i tmavých odstínů jednouchým kliknutím kapátkem na barvový requester či s nástrojem na výběr barev přímo do snímku.
K dispozici máte v editoru rovněž funkce pro potlačení šumu (nezávisle barevný šum i „zrno“) i u klasických JPEG či TIFF snímků, jejich zaostření či naopak rozostření a také automatizovanou funkci pro odstranění nežádoucího efektu červených očí.
LightZone 3.5 - editační funkce pro změnu odstínu barev, nastavení saturace, "oživení" barev a funkce pro zaostření či naopak rozostření snímku
LightZone 3.5 - mezi doplňkové funkce editoru patří například odstranění efektu červených očí, funkce Clone a mimo jiné i redukce a vyhlazování šumu v digitálních fotografiích
Závěr
Díky kompletnímu spektru funkcí lze LightZone použít prakticky při všech běžných pracovních činnostech souvisejících se zpracováním digitálních fotografií, ovšem s výjimkou doposud chybějících funkcích pro eventuální pohodlné publikování snímků (například generování HTML/Flash galérií apod.), kde program zatím na konkurenci zjevně nestačí. Stále co dohánět má LightZone také v módu Browse zastupujícího defacto organizér obrázků, především práce s klíčovými slovy, řazení snímků do alb/kategorií a vyhledávání snímků by programu určitě slušelo. Užitečná by naopak mohla být pro některé uživatele verze LightZone pro Linux, kde zatím není k dispozici tolik kvalitních editorů digitálních fotografií jako pro Windows či Macintosh a LightZone tedy může být v Linuxu dost zajímavým pracovním nástrojem na zpracování JPEG, TIFF či RAW snímků.
Protože LightZone pracuje v prostředí JVM, nečekejte žádné bleskové reakce při editačních a konverzních operacích (zejména u snímků s velmi vysokým rozlišením), na druhou stranu ale editor není zase nijak zvlášť pomalý a při běžné práci s rychlým procesorem vás jeho rychlost nebude nijak dramaticky omezovat – odezvy editoru i prohlížeče v LightZone jsou subjektivně hodnoceno zhruba srovnatelné s reakčními dobami například editoru Capture One 4.01 (naprogramovaném pod .NET Framework 3.0) společnosti Phase One.
30 denní zkušební verzi LightZone si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Light Crafts.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024