Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Leopard zblízka: Preview poprvé
15. února 2008, 00.00 | Aplikace Preview, určená v Mac OS X k prohlížení a zpracování obrázků a PDF dokumentů, doznala v Leopardovi řady zajímavých vylepšení a rozšíření. Rádi bychom vám je představili blíže, přičemž v této první části našeho článku se budeme věnovat novinkám týkajícím se práce s PDF. Ty obnášejí především rozmanitou manipulaci s dokumenty na úrovni stránek a dále rozšířený aparát pro komentování PDF dokumentů. Jak fungují příslušné nástroje a k čemu všemu mohou být dobré?
Systémová aplikace Preview, určená k práci s počítačovou grafikou a PDF dokumenty, nabízí hodně zajímavých možností již v prostředí Mac OS X 10.4 Tiger: v potaz je zde přitom třeba brát mimo jejich vlastních nástrojů pro prohlížení a dílčí úpravy obrázků či PDF, konverzi grafických formátů nebo též snímání obrazovky i možnosti nasazení v kombinaci s prostředky jako jsou nástroje tvorby PDF na úrovni systému či Automator nebo AppleScript. Potěšující je nicméně i tak skutečnost, že nová podoba Preview, uvedená s Leopardem, přináší řadu skutečně významných vylepšení a nových nástrojů. Rozhodli jsme se je našim čtenářům představit blíže, přičemž v této první části se podíváme na nové možnosti práce s PDF, příští díl bude patřit zpracování obrázků.
Nové rozhraní - nové možnosti
Preview změnil v souladu s ostatními aplikacemi Leoparda vzhled svého rozhraní (odstíny šedé, zaoblená tlačítka aj.). Podstatně důležitější jsou ovšem možnosti postranního panelu (Sidebar), který nahrazuje dřívější panel zasouvací (Drawer). Bohatší jsou zde prostředky pro navigaci v PDF dokumentu pomocí miniatur stránek: odpovídající zobrazení se dynamicky přizpůsobí šířce panelu (takže si lze zvětšením Sidebaru velmi rychle zobrazit více náhledů, optimálně pro celý dokument), velikost náhledů je dále možno měnit pomocí odpovídajícího posuvníku. Prostřednictvím náhledů lze nyní rovněž se stránkami v PDF dokumentech manipulovat, příslušné možnosti popisujeme v našem výkladu o něco dále.
V postranním panelu lze rovněž k navigaci použít obsah dokumentu (byl-li tvůrcem dokumentu generován), dále se zde zobrazuje seznam anotací a odkazů (o těch opět více níže). V případě, že uživatel zadá do odpovídajícího pole text k vyhledání, zobrazí se na daném panelu stejně jako dříve seznam nalezených míst v dokumentu, novinkou je pak možnost přepnutí na zobrazení seznamu relevance výskytů na jednotlivých stránkách.
Manipulace s PDF na úrovni stránek
Jedním z nejdůležitějších vylepšení Preview je bezesporu možnost manipulace se stránkami v PDF dokumentech pomocí tohoto programu. (Dosud šlo k uvedenému účelu použít Automator, AppleScript či nástroje třetích stran, mimo Adobe Acrobatu například "Mac only" řešení PDFpen.) Zpracování zde funguje na bázi přesunů náhledů stránek v postranní panelu. Vše funguje zcela intuitivně: pokud je zapotřebí změnit pořadí, vyznačí uživatel požadované náhledy (kontinuální výběr klepáním se stisknutou klávesou Shift či tažením přes odpovídající oblast, nekontinuální klepnutími s přidržením Cmd) a poté je přetáhne na požadovanou pozici. Obdobně lze stránky přemisťovat mezi dokumenty, tj. mezi náhledovými panely těchto dokumentů. Duplikování stránek je možné přetažením jejich náhledů na požadovanou pozici se stisknutou klávesou Alt.
K dispozici je dále možnost odstranit zvolené stránky: po jejich výběru zadá uživatel odpovídající příkaz (Edit-Delete Selected Page/s/ nebo Cmd-Backspace). Rovněž lze do dokumentu vložit prázdnou stránku (Edit-Insert Blank Page).
Možnosti využití popsaných nástrojů jsou v kombinaci s velmi dobrou podporou tvorby PDF na úrovni systému skutečně rozmanité. Příkladem za všechny může být poskládání informací z Webu, mailu a dokumentů různých aplikací (např. Pages): uživatel nechá do PDF vytisknout odpovídající přechodné dokumenty, z jejich stránek si složí dokument finální - daným způsobem se může "vybavit" pro pracovní porady, cesty, analýzu určitého problému aj., kdykoli si lze z takovéhoto dokumentu oddělit vybranou sadu stránek určených například pro předání spolupracovníkům atp.
Připomeňme pak ještě další editační nástroje Preview, jež jsou jinak k dispozici již i v Tigerovi. Konkrétně pro rotaci a ořez stránek (k dispozici je zde i odpovídající záložka panelu Inspector, nahrazujícího dřívější nástroj Get Info - zkratka Cmd-I), uzamčení dokumentu heslem či uložení s použitím Quartz filtrů, dovolujících například převod do odstínů šedi či PDF/X-3 podoby.
Anotování
Výrazně vylepšeny byly možnosti anotování a to jak v PDF dokumentech, tak i obrázcích. Zajímavější je takto první možnost, které se nyní budeme věnovat podrobněji. Anotovat lze s pomocí nástrojů dostupných ve výchozí podobě pouze z nabídky Tools, praktičtější je příslušná úprava nástrojového panelu Preview, do kterého lze přidat buďto tlačítko Annotate s přístupem k jednotlivým nástrojům z rozvinovacího seznamu nebo odpovídající skupiny nástrojů pro anotování a vyznačování (Mark Up). Vkládat do dokumentu lze ovály (Oval), obdélníky (Rectangle), textové poznámky (Note) či hypertextové odkazy (Link), dále je k dispozici vyznačení barvou, podtržením či přeškrtnutím (Mark Up). (Stejně jako v předchozí verzi Preview jsou pak k dispozici prostředky pro použití záložek.) Užitečnou drobností je automatické připojení jména aktuálního uživatele ke každé vložené poznámce.
Parametry všech poznámek lze kontrolovat na odpovídajícím panelu nástroje Inspector. Mimo triviálních možností, jako je nastavení barvy vkládaných objektů či zvýraznění, zaujme zejména různorodá podoba ikony nástroje Note. Ta mimo obvyklých tvarů nalepovacího lístečku či bubliny může indikovat třeba i znak vložení nového odstavce či vložení textu. Dané možnosti přijdou vhod v případě textových korektur, i když tak propracované možnosti jako v případě kombinace Acrobat-Reader zde rozhodně nejsou. Oproti Adobe nástrojům vidíme handicap i v tom, že ke grafickým objektům ani zvýrazněním nelze připojit textovou poznámku - pokud je takto třeba text přidat, je k tomu zapotřebí použít navíc nástroj Note.
Nástroj pro vkládání odkazů dovoluje vytvářet odkaz buďto na webový URL nebo na jiné místo v daném dokumentu. V obou případech je zapotřebí nejprve odpovídajícím nástrojem vyznačit místo v dokumentu, ke kterému se bude odkaz vztahovat. Možné je takto jak vyznačení libovolného výřezu stránky, tak i textového úseku. V obou případech se pak pomocí Inspectoru zadá buďto HTML odkaz či odkaz na stránku. Je-li na postranním panelu zaškrtnuta odpovídající volba, zobrazí se v seznamu anotací právě i odkazy. Toho lze využít zejména k případnému pohodlnému odstraňování daného typu obsahu z dokumentu.
Naskýtá se samozřejmě logická otázka, nakolik je poznámkový aparát Preview kompatibilní právě s kombinací Acrobat-Reader. Nějakou přesnou technickou informaci ze strany Apple jsme v daném případě neobjevili, na základě našich experimentů nicméně můžeme potvrdit to, že Acrobat i Reader 8.x umí korektně zobrazit všechny poznámky vložené v Preview. Opačná kompatibilita je vzhledem k širším možnostem aparátu Adobe produktů rozhodně omezena, tj. pokud někdo v Acrobatu třeba připojil textovou poznámku ke geometrické anotaci (oválu, obdélníku) či využil nástroj pro textovou korekturu (který obdobně připojí třeba k vyznačení přeškrtnutím textovou poznámku), zobrazí se v Preview pouze příslušný objekt, nikoli připojený textový obsah.
Z uvedeného plyne, že využití Preview coby anotačního nástroje ve spolupráci s někým, kdo disponuje Acrobatem je sice možné, nicméně limitované způsoby naznačenými výše. Pokud chce tedy někdo takovýto komentářový workflow provozovat, měl by si pro něj rozhodně dohodnout příslušná pravidla. Jiná je pochopitelně situace v případě, kdy na všech stranách je použit pouze Preview. Připomeňme pak, že naznačené možnosti anotování lze využít pro v podstatě libovolný dokumentový formát: tento se nejprve převede do PDF odpovídajícími nástroji Mac OS X, vytvořený dokument se následně komentuje.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024