Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Las Vegas MIX 2008: Microsoft představil své novinky pro Web
MIX 2008
7. března 2008, 00.00 | Přinášíme vám přímou reportáž z vývojářské konference MIX 2008 pořádané v Las Vegas, na které společnost Microsoft představila řadu novinek pro Web a webdesign. Co nabídnou Silverlight 2, Internet Explorer 8, Visual Studio 2008, nové nástroje rodiny Expression či nová serverová řešení?
Velké společnosti jako Microsoft, Apple, Adobe, HP a řada dalších produkují takové množství produktů a služeb, že jsou nuceny pořádat své vlastní specializované mezinárodní konference, na kterých seznamují zájemce s tím, co vyprodukovaly, a zejména s vazbami mezi jednotlivými produkty a technologiemi. Adobe pořádá Adobe MAX, Apple má svou WWDC a k tomu ještě masivně podporuje Macworld, Microsoft kromě řady klasických vývojářských konferencí zaměřených výhradně pro programátory pořádá i konferenci MIX. Ta spojuje pohled vývojářů s pohledem designérů, grafiků a dalších kreativců. Letos probíhá v Las Vegas od 5. do 7. března a my máme možnost se jí účastnit spolu s dalšími cca 3 000 návštěvníky ze všech koutů světa.
Jak už je zvykem u podobných akcí amerického ražení, konferenci zahájila velká keynote (hlavní vystoupení), ve které Microsoft společně představil všechny novinky a nastínil své vize týkající se budoucnosti Webu. Protože Bill Gates již opouští své místo visionáře společnosti, hlavním řečníkem se stal Ray Ozzie (hlavní softwarový architekt MS), který postupně pozval na pódium více jak tři desítky řečníků a prezentátorů. Microsoftu se tak povedlo vytvořit nezvykle dlouhý, dvouapůlhodinový nepřetržitý program. Ve srovnání s podobnými vystoupeními Applu byl mnohem více technický a strohý, ve srovnání s Adobe chybělo trochu víc originality a kreativity. Nicméně, co se nedá Microsoftu rozhodně upřít, je obrovské množství zajímavých novinek, otevřených technologií a vizí. Microsoft bezesporu patří mezi klíčové hráče na poli internetových technologií.
Strategie Microsoftu dle Raye Ozzieho
Ray Ozzie vystoupil jako zkušený a sebevědomý prezentátor, který svým přirozeným přednesem snadno překonal laťku nasazenou Billem Gatesem. Hned na úvod si neodpustil narážku na odkoupení Yahoo s tím, že se v nejbližších měsících máme rozhodně nač těšit, a pak se už pustil rovnou do internetové strategie MS. Tu definoval pěticí bodů, na které se jeho vývojáři zaměřují:
1) Connected Devices (propojená zařízení)
Podle Microsoftu pomalu končí doba, kdy uživatel měl jeden svůj počítač, ve kterém měl uložena všechna svá data a právě na něm pracoval, bavil se i komunikoval. Je bezesporu pravdou, že přibývá široce dostupných zařízení (chytré telefony, PDA, přenosné počítače, herní konzole, atd.), jenž nabízejí více či méně z funkcí osobního počítače. A tak Microsoft začíná chápat Web jako prostředek pro propojování jednotlivých zařízení, pro výměnu dat, pro centrální konfiguraci jak hardwaru, tak i softwaru. On-line aplikace mají tu obrovskou výhodu, že mohou být provozovány na různých zařízeních se stejným uživatelským rozhraním a při využití on-line datových úložišť odpadá i problém se synchronizací dat, resp. jej lze řešit velice elegantně a pro uživatele zcela transparentně.
2) Connected Entertainment (propojená zábava)
Druhá oblast, na kterou se Microsoft snaží soustředit, je propojování prostředků zábavy a komunikace. To je otázkou zejména služeb, komunitních řešení a partnerských projektů, kde se Microsoft snaží primárně využívat svojí platformu MS Live. Nově byly představeny nástroje pro sdílení dat domácích uživatelů v prostředí MS Office a Silverlight2 (SL2), jenž spolu s Internet Explorerem 8 (IE 8) nabízí celou řadu nových technologických prostředků, kterými jde právě v oblasti zábavy a komunikace výrazně posunout uživatelský prožitek při práci s webovými službami.
3) Connected Productivity (propojené kancelářské prostředí)
Zde se Ray Ozzie usilovně snažil předvést, že Microsoft je společností, která hraje prim v oblasti kancelářského softwaru a které neujíždí vlak v žádném z aktuálních trendů. Office řešení je dnes od MS dostupné jak v desktopové, tak i on-line podobě pro řadu platforem. Je nezávislé na hardwaru a vývojáři se silně zaměřují na mobilní řešení, která využívají právě webových technologií - jako je SL2 pro sjednocení uživatelského rozhraní - a funkčnosti jak u desktopové, tak i mobilní verze. K tomu Ozzie přidal již zmíněné Workspaces, tedy možnost bezplatného sdílení dat přímo z Office aplikací a nezapomněl na snahy Microsoftu v oblasti standardizace formátů.
4) Connected Business (propojená řešení pro velké společnosti)
Pro velké firemní zákazníky se Microsoft soustředil na vytvoření několika alternativních řešení, respektive možností realizace konkrétních požadavků. Kromě prodeje nástrojů tak MS začíná masivně poskytovat služby svých datových center, ve kterých korporacím nabízí přímo provozování služeb jako je CRM systém Dynamics. Pod hlavičkou Microsoft systém Center tak mohou běžet ve správě Microsoftu CRM systémy, nově jsou nabízeny SQL Server Data Services a řada dalších služeb.
5) Connected Development (propojený vývoj)
A na závěr asi jedna z nejpřekvapivějších priorit. Microsoft si začal uvědomovat, že nelze budovat pouze proprietární řešení a uzavírat produkty před alternativami. Proto v rámci celé keynote byla prezentována řada řešení, která MS vyvíjí se svými konkurenty. Silverlight 2 přichází s podporou přímého propojení na Doubleclick patřící Googlu, Silverlight 2 je dostupný pro Symbian například na mobilních telefonech Nokia, nové funkce IE 8 jsou stavěny na otevřených specifikacích a řada prostředků Silverlightu 2 je opět otevřena modifikaci a volnému šíření. Navíc nové aplikační nástroje, ať už je to Visual Studio 2008, nástroje rodiny Expression Studio 2 či samotný Silverlight 2 jsou navzájem velmi úzce propojeny tak, aby se minimalizoval rozdíl mezi vývojem desktopových a on-line řešení.
Těchto pět hlavních priorit poměrně dobře ukazuje, kam Microsoft v oblasti vývoje svých softwarových nástrojů směřuje. Tomu odpovídá nedávné představení .NET 3.5, Visual Studia 2008, IIS 7 a Windows Serveru 2008. K tomu si přidejme aktuální ohlášení Silverlight 2, Internet Exploreru 8 Beta 1 a Expression Studio 2. A ještě letos by se měly objevit ASP.NET MVC, ASP.NET AJAX a ASP.NET Dynamic Data.
Internet Explorer 8
V oblasti webových prohlížečů si Microsoft se svým IE stále drží pozici jedničky na trhu, přesto není žádným tajemstvím, že konkurence v posledních letech značně posílila své pozice. Zatímco IE 7 působil spíš jako snaha Microsoftu o záplatování největších nedostatků a mezer zejména v oblasti bezpečnosti, ale i funkčnosti, v IE 8 vývojáři přicházejí s novou funkčností a novým směrem vývoje. IE 8 by se tak mohl stát prohlížečem, který není v technologickém závěsu za konkurencí, ale podílí se na formování budoucnosti Webu.
První skvělou zprávou je, že Microsoft se rozhodl udělat něco pro vývojáře webů a IE 8 je primárně postaven na podpoře CSS 2.1. MS úzce spolupracoval s W3C na implementaci CSS 2.1 a chování dle tohoto standardu je v nové verzi přednastaveno jako implicitní. Vývojář webu může pomocí META tagů přepnout IE 8 do „legacy“ režimu se zpětnou kompatibilitou s IE 6/7. Stejně tak může učinit i uživatel, který má tudíž možnost volby.
Druhou novinkou, která se dala očekávat, je výrazný nárůst rychlosti IE. Ten ve verzi 7 patřil mezi nejpomalejší prohlížeče na trhu, ovšem podle MS je verze 8 rychlostně srovnatelná se všemi konkurenty. Zejména zpracování JavaScriptů bylo dle ukázek několikanásobně rychlejší a i díky nové funkčnosti Silverlightu 2 se uživatelé mohou těšit na výrazně lepší odezvu.
Další, trochu nečekanou novinkou je podpora HTML 5. To znamená, že IE 8 bude nově výrazně lépe reagovat na prvky vytvořené v AJAXu například tím, že tlačítko zpět nebude jen přeskakovat po jednotlivých URL, ale bude korektně zohledňovat i dynamické prvky stránek. Stejně tak díky HTML 5 bude IE 8 kontrolovat připojení k Internetu a umožňovat uložit obsah formulářů v případě, že přechodně přijde o připojení k Internetu. Atd.
Další novinkou určenou pro vývojáře jsou vestavěné developer tools, které umožňují ladění a kontrolu skriptů přímo v IE 8. Dále nabízejí možnost rozklíčování příslušnosti jednotlivých součástí stránek k ke stylům, třídám apod. Tyto nástroje jsou opravdu pěkně provedené a mohou výrazně urychlit ladění webových aplikací.
Activity XML API je další výraznou novinkou, kterou chce Microsoft posunout fungování Webu jako takového. Myšlenka je poměrně přímočará. Uživatel označí libovolnou část webové stránky (část textu, adresu, obrázek, atd.) a prohlížeč mu nabídne kontextově aktivity, která lze s tímto objektem provést. Pokud například rozpozná formát adresy, nabídne možnost vyhledávat v mapách, pro značky a jména produktů vyhledávání v obchodech, pro obrázky jejich vytištění atd. Kromě logiky samotného prohlížeče může do nabídky aktivit vstoupit i vývojář webu, který může pomocí XML TAGů nadefinovat různé aktivity spojené se svou stránkou. Přesný popis tagů MS zveřejnil v podobě Open Spec., takže je může kdokoli libovolně využít jak na straně vývoje webů, tak i na straně vývoje prohlížečů.
A poslední novinka, kterou zde musíme zmínit, je z podobného ranku. WebSlices je opět nová alternativa práce s Webem. Uživatel prohlížeče si označí část stránky a tu si uloží jako svůj oblíbený kousek. Prohlížeč mu pak umožňuje sledovat tento kousek stránky bez nutnosti načítat stránku jako celek. Demonstrace WebSlices byla provedena na položkách aukčního serveru eBay.com, ale jde si jistě představit řady dalších dynamicky se měnících částí webových stránek, které by uživatelé mohli takto sledovat. MS opět v podobě otevřené specifikace uvolnil značkovací jazyk umožňující vývojářům na straně serveru nadefinovat chování WebSlices, uvidíme, jaký bude zájem tuto technologii využívat.
Microsoft Internet Explorer 8 beta 1 si můžete již nyní bezplatně stáhnout z webu Microsoftu. Beta 1 je dostupná všem zájemcům bez omezení.
Silverlight 2
První verze prostředí pro vývoj multimediálních webových aplikací Microsoftu s označením Silverlight byla představena právě před rokem na konferenci MIX. Microsoft se tímto krokem pustil do přímého konkurenčního boje s Adobe Flash technologií a po roce se Silverlight pomalu začíná dostávat do podvědomí uživatelů. V tomto okamžiku si plug-in Silverlightu nainstaluje cca 1,5 miliónu uživatelů denně, přesto jeho tržní podíl je stále neporovnatelný s Flashem. Nicméně nové verze Silverlight 2 by mohla pro tuto technologii znamenat poměrně výrazný posun, protože nabízí nové funkce v oblastech, kde je Flash dnes asi nejslabší.
Silverlight byl původně navržen zejména jako prostředí pro multimediálně bohaté webové aplikace. V tomto směru Microsoft k podpoře HD streamingu přidal další významný prvek, kterým je adaptivní streaming. SL sám monitoruje vytížení procesoru a internetového připojení uživatele a automaticky volí mezi dostupnými kvalitami streamovaného videa tak, aby zajistil kontinuální příjem bez nutnosti zásahu uživatele. Zároveň druhá verze myslí i na provozovatele streaming serverů a v rámci konfigurace IIS 7 nabízí nově možnost přesného nastavení cache strategie jak pro streaming, tak i pro progresivní stahování videa. Server tak vytváří u uživatele i nadále přesah videozáznamu pro překlenutí krátkých výpadků, ale pouze v rozsahu stanoveném správcem serveru, což výrazně snižuje náročnost na množství přenesených dat v okamžiku, kdy uživatel přeruší sledování videa.
Velmi významnou novinkou z pohledu souboje s formátem Flash je ve verzi 2 zásadně rozšířená podpora inzertních systémů a formátů. Nově lze pomocí vývojových nástrojů propojit projekty připravené v SL 2 přímo s reklamními systémy, včetně DoubleClicku, s tím, že reklamy mohou být dynamicky vkládány přímo i do videostreamů, lze u nich nastavit povinnost shlédnutí, monitoring interakce uživatele atd. Samotná implementace reklamních služeb je poměrně snadná díky novému průvodci ve Visual Studiu 2008 a s pomocí nového Blendu lze libovolně modifikovat výslednou podobu streamu i jeho ovládání a umístěni reklamy.
Další významnou oblastí, ve které se Silverlight dočkal řady nových funkcí, je možnost personalizace a rychlého návrhu ovládacích prvků, přibyla podpora nových formátů i platforem. Silverlight2 bude dostupný nejen pro Windows, Mac OS a Windows Mobile, ale dočkáme se i linuxových a Symbian klientů s tím, že Microsoft veřejně vyhlásil, že se bude snažit v případě Silverlightu podporovat všechny platformy, operační systémy a HW řešení, které jen bude moci. Stejně tak potěší, že většina ovládacích prvků a komponent je šířena jako open source, takže může být libovolně modifikována, redistribuována či dokonce prodávána třetími subjekty.
Silverlight 2 se může pochlubit širokou podporou skriptovacích jazyků, podpora SL 2 je již k dispozici v nových verzích vývojářských nástrojů MS (VS 2008, Expression Studio 2) a samotný SL 2 Beta 1 je již volně k dispozici ke stažení.
Živá dema možností Silverlight 2
To, že úvodní keynote na letošním MIXu trvala přes dvě a půl hodiny, lze jednoznačně připsat na vrub velkému množství živých ukázek toho, co všechno již Microsoft připravil na platformě SL 2 se svými partnery.
První vystoupení patřilo zástupci velkého konkurenta Microsoftu na poli on-line reklamy, Ari Paparimu z DoubleClicku (Google). Ten živě demonstroval jak snadné a přitom komplexní je propojení mezi SL 2 a systémem DoubleClick v prostředí Visual Studia 2008. Microsoft si velmi dobře uvědomuje, že pokud chce, aby se Silverlight stal respektovaným reklamním formátem, bez největšího hráče na trhu to rozhodně nepůjde. Takže bylo patrné, že DC nejenom dostal přístup ke všemu, co Silverlight nabízí, ale spolupráce při vývoji byla opravdu úzká.
Hned po představení reklamních schopností Silverlightu přišla na řadu chlouba Microsoftu, společný projekt NBC Olympics. Ten prezentoval na své keynote již Bill Gates v lednu na veletrhu CES 2008, nicméně živé demo Perkinse Millera ukázalo, že NBC za podpory Microsoftu připravuje opravdu megalomanský on-line projekt spojený s čínskou olympiádou. Uživatelé Webu budou moci díky Silverlight 2 sledovat až čtyři živé přenosy z jednotlivých sportovišť najednou. Samozřejmostí je obraz v obraze, komentáře odborníků, upozornění na probíhající akce, možnost vracet se ke klíčovým momentům, přetáčet záznam atd. atd.
Další zajímavé demo přišla prezentovat dvojice zástupců AOL, který připravuje nového emailového klienta právě na platformě Silverlight 2. Díky jeho struktuře si budou moci uživatelé AOL emailu přepínat mezi jednotlivými skiny (prezentována byla verze inspirovaná hrou Halo 3) s tím, že skiny mohou obsahovat i video a uživatelskou interakci.
Ze zcela jiného soudku bylo představení projektu Hard Rock Memorabilia, na kterém se podíleli tvůrci z Vertiga. Jde o obrovskou interaktivní bitmapu složenou z více jak dvou miliard bodů, obsahující detailní snímky nejrůznějších předmětů spojených s historií rocku, které Hard Rock Cafe soustředilo. Uživatel může díky technologii deep zoom obsažené v Silverlightu 2 velmi rychle a plynule procházet bitmapou, libovolně ji přibližovat nebo oddalovat a dokonce přeuspořádávat její části pomocí vyhledávače.
Prezentaci nových 3D funkcí Silverlightu 2 si vzali na starost pánové z automobilky Aston Martin, která postavila na Silverlightu 2 webový konfigurátor svých vozů. Potenciální kupec těchto nádherných unikátů si tak může nejen vůz prohlédnout, včetně možnosti vidět nejjemnější detaily, jako jsou švy na čalounění, ale i sledovat vestavěná videa a interaktivně konfigurovat svůj vůz.
Dále přišla prezentace úzce spojená s prostředím Las Vegas, kterou prezentovali lidé z Cirque Du Soleil. V jejich případě bylo ukázáno jak je možné s pomocí Silverlight 2 připravit interaktivní webovou aplikaci napojenou na velký firemní systém správy lidských zdrojů.
A na závěr celé keynoute vystoupil Tamir Melamed z WeatherBugu, který předvedl, že webová aplikace postavená na Silverlight 2 může vypadat zcela identicky na Windows, Windows Mobile i Symbianu. WeatherBug je poměrně jednoduchá oblíbená předpověď počasí pro území USA.
Co říci závěrem?
Microsoft má celkem čtyři oblasti, ve kterých aktivně působí (desktopová řešení, korporátní řešení, hardware a on-line), on-line řešení jsou bezesporu oblastí, do které v posledním roce investoval obrovské prostředky a úsilí. Navíc je patrné, že se při vývoji snaží o maximální otevřenost, multiplatformnost a universálnost. Ať už jde o přijmutí plné podpory CSS 2.1, zakomponování široké podpory PHP do svých serverových řešení, snahu rozšířit Silverlight 2 na co nejvíc platforem či otevřenou specifikaci nových funkcí IE 8, Microsoft velmi pragmaticky buduje své impérium. Není divu, konkurenční tlak zejména Googlu je obrovský a Microsoft se mu snaží čelit především na poli technologickém.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024