Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Krabicový obal v Adobe Illustratoru
25. ledna 2011, 00.00 | Dnešní doba jde hodně dopředu a většinu produktů lze prodávat přes internet. Ke každému zboží však potřebujeme obrázek daného výrobku nebo alespoň vyobrazení jeho obalu. A jak je známo, i design obalu prodává. Proto tento tutoriál věnujeme kreslení pomyslného krabicového obalu.
Řekněme, že budeme nabízet sadu tutoriálů na CD, a aby se sada dobře prodávala, přibalíme k ní nějaký bonus. Jakmile víme, co budeme kreslit, můžeme se do toho pustit. Založíme nový dokument (CTRL+N), nástrojem (M) vytvoříme obdélník o velikosti 70 x 95 mm s nastavenou barvou na 100 % azurové. Objekt zduplikujeme a posuneme mimo kreslicí plátno. Využijeme jej později. Z obdélníku musíme vytvořit naši pomyslnou krabici, k tomu využijeme 3D nástroj, který najdeme pod hlavní nabídkou Efekt/3D/Vytlačit a zkosit… Zde nastavíme především hodnoty úhlu natočení (viz obrázek), perspektivu na 88 st. a hloubku vytlačení 70 pt. Další volby není nutné nastavovat, vše potvrdíme tlačítkem OK.
Nyní si vytvoříme přední stranu krabicového obalu. Zde použijeme zduplikovaný obdélník z minulého kroku. Rozměry neměníme, protože odpovídají velikosti hlavní strany. Obal může být např. v oranžovo-černém provedení. Vytvořenému obdélníku nastavíme tyto barevné hodnoty: C=0, M=40, Y=92, K=0. Vymyslíme název celého balení, např. „Creative pack “ (písmo: Quadranta, web: http://www.dafont.com/quadranta.font), a přidáme označení, že se jedná o vektorový balík, tedy „vector“, kterému nastavíme v paletě Průhlednost 50 %. Dále přidáme doprovodné texty, které říkají potencionálním kupujícím, co sada obsahuje. Barva textů bude bílá, velikost 6 pt a vše zarovnáme doleva.
Obal ještě postrádá požadované logo; nebudeme vymýšlet nic složitého a půjdeme tou jednoduší cestou. Využijeme přednastavených symbolů v AI (sada CS4), otevřeme knihovnu, vybereme „Webová tlačítka a pruhy“. Přetáhneme vybraný symbol na kreslicí plátno, klikneme pravým tlačítkem, kde v kontextové nabídce zadáme „Zrušit vazbu na symbol“. Symbol si zduplikujeme pro pozdější využití.
K symbolu přidáme název balíku „Creative pack“, resp. zduplikujeme jej a obarvíme na 100% černé. Také by zde neměl chybět pomyslný výrobce celého balíku. Vše seskupíme (CTRL+G), zduplikujeme a jednu kopii umístíme do spodního pravého rohu přední strany obalu (viz obrázek).
Druhou kopii označíme nástrojem pro Výběr (V), celé skupině nastavíme bílou barvu a přetáhneme do paletky „Symboly“. To bude požadovaná boční strana s bílým logem na černém pozadí našeho vytvářeného obalu.
Kruhovým prvkem z loga opatříme také přední stranu, ale jen decentně. Nástrojem Výběr (V) označíme zkopírovaný symbol, zvětšíme přiměřeně k obalu a nastavíme bílou barvu. V paletě Vrstvy si zduplikujeme obdélník.
Provedeme výběr kruhového loga a zduplikovaného obdélníku, v paletě Cestář zvolíme „Rozdělit“, následně Rozdělíme skupinu (CTRL+Shift+G), nástrojem Výběr (V) označíme přebývající zbytek ze symbolu spolu s oříznutým obdélníkem a odstraníme.
Výsledný kruh je nyní zarovnán s okrajem, označíme jej a v paletě Průhlednosti nastavíme 12 %. Nápis „Creative pack“ posuneme zcela dopředu (Objekt/Uspořádat/Zcela dopředu). Do pravého horního rohu ještě přidáme slogan a nastavíme textu černou barvu. Vše označíme a seskupíme (CTRL+G).
Nyní nástrojem Přímý výběr (A) označíme v navrženém obalu oranžový obdélník a nastavíme barvu na „Žádný“, obal tedy bude průhledný. Tento krok provedeme pouze tehdy, jestliže v navrhovaném obalu budeme dávat přechod. Důvod je prostý, pokud v 3D nástroji „natahujeme“ jakýkoliv povrch s přechodem, objekt se rastruje. V tuto chvíli máme připravenou přední část obalu, takže ji přetáhneme do palety Symboly
Pomalu jdeme do finále, teď budeme obalovat krabici, kterou jsme vytvořili v prvním kroku. Než začneme, nastavíme krabici barvu na 100% černou. V paletce Vzhled klikneme na již aplikovaný 3D efekt, zatrhneme položku „Náhled“, ať vidíme výsledek, a pokračujeme na „Mapovat obraz“. Hned na „první povrch“ samozřejmě vložíme ze symbolů přední stranu, s velikostí nehýbeme, jen obraz zarovnáme k levému hornímu okraji. Dále pokračujeme na povrch 5, kde vložíme bílé logo a upravíme velikost a natočení. Vše potvrdíme OK.
Jelikož jsme si řekli, že přední strana bude s barevným přechodem, musíme objektu rozdělit vzhled (hlavní nabídka Objekt/Rozdělit vzhled…). Ve Vrstvách najdeme černý povrch přední strany a v paletě „Přechod“ jej nastavíme; světlejší: C=0 M=32 Y=92 K=0, tmavší: C=0 M=76 Y=100 K=6 (viz obrázek).
Nakonec přidáme také lehký vržený stín. Vytvoříme obdélník, nástrojem Libovolná transformace (E) upravíme požadovaný úhel skosení a nastavíme přechod z 20% černé do bílé. Na závěr přidáme Gaussovské rozostření (hl. nabídka Efekt/Rozostření/Gaussovské rozostření…), kde navolíme poloměr 8. Stín samozřejmě přesuneme zcela dolů (Objekt/Uspořádat/Zcela dozadu). A zde už vidíme výsledný krabicový obal.
Pevně věřím, že i dnešní tutoriál byl přínosný pro vaše kreslení. Přeji šťastnou ruku při navrhování obalů a spoustu nápadů…
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024