Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Konverze jednotek aneb pryč s tabulkami!
3. srpna 2001, 00.00 | Palce, libry, unce, furlongy, stopy, yardy, ergy, barely, dekády a spousta dalších více či méně známých jednotek, kdo se v nich ale má vyznat? Bez pomoci specializovaného konvertoru to zřejmě nepůjde...
Každý z nás se už jistě mnohokrát setkal s potřebou převést respektive přepočítat některou neznámou jednotku na jemu přijatelnou. Klasickým případem jsou například palce, libry a unce udávané jako u rozměrů a hmotností hardware ve Velké Británii, Americe či většině asijských zemí. Jednou z pomůcek, jak tyto jednotky přepočítat do evropských či jiných standardů, jsou třeba matematické tabulky, proč ale v naší počítačové době nevyužít služeb některého ze specializovaných konverzních programů? Jejich nabídka pro prakticky všechny počítačové platformy a operační systémy je velmi pestrá a jen pro Windows jich existuje několik desítek. Na ukázku jsem vybral jsem dva z konvertorů, jeden komerční a jeden freewarový.
Z produkce Duality Software (známé hlavně svými produkty A-Book nebo xReminder) pochází A-Converter s cenou 15,- USD, který nabízí příjemné a přehledné grafické rozhraní s celkem deseti skupinami rozličných jednotek (v neregistrované verzi je dostupných pouze prvních šest skupin) a automatické převody do všech zobrazených cílových jednotek / metrických soustav.
Práce s programem je vskutku triviální. Vyberete si požadovanou skupinu jednotek (délka, plocha, objem, tlak, čas, rychlost, síla, úhel atd.) a zdrojovou jednotku v dané metrické soustavě, zadáte hodnotu a v cílovém okénku ihned vidíte přepočet do všech dostupných jednotek či veličin. Jednotlivé údaje lze kopírovat do schránky, celý program může také fungovat na pozadí s vyvoláním pomocí klávesové zkratky, navíc si A-Converter umí zapamatovat poslední zadanou hodnotu včetně vybrané jednotky a typu konverze.
Jako zástupce freewarových konvertorů nejrůznějších jednotek a metrických soustav pro Windows jsem vybral mého oblíbence s jednoduchým názvem Convert, jehož autorem je Joshua F. Madison. Convert sice není nejnovější, ale obsahuje valnou většinu z toho, co vůbec budete kdy ke konverzím jednotek potřebovat a řadí se tak ke špičkovým konvertorům s nulovou cenou.
Takže to byla jen malá ukázka z širokého výčtu nejrůznějších konverzních programů dostupných pro takřka každý počítač a operační systém včetně kapesních zařízení s Windows CE, PalmOS či EPOCem. Nemáte-li tedy v oblibě matematické tabulky, klidně na ně zapomeňte, šikovný software je v mnoha případech dokáže efektivně nahradit.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024