Kodak Picture Software 1.4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Kodak Picture Software 1.4

4. července 2002, 00.00 | Občas nebývá na škodu poohlédnout se na internetu u výrobců digitálních fotoaparátů po nějakém novém softwaru. Mimo obvyklých driverů a různých updatů ke komerčním softwarovým balíkům totiž lze najít i řadu zajímavých věcí jako je například freewarový balík Kodak Picture Software.

Zatím poslední aktualizace balíku Kodak Picture Software v1.4 pochází sice už z října roku 2001, protože se ale jedná o "univerzální" freeware na základní zpracování a prohlížení digitálních fotografií, pokusím se alespoň v krátkosti představit jeho funkce. Univerzalita Kodak Picture Software spočívá v nezávislosti na typu digitálního fotoaparátu a mohou ho tak používat opravdu úplně všichni. Testoval jsem verzi pro Windows, která funguje pod všemi verzemi Windows od Win 98 výš, ke stažení by ale u Kodaku měla být i verze pro Macintosh. Kodak Picture Software vyžaduje mimo alespoň 64 MB paměti (128 MB pro Windows 2000/XP) také QuickTime 4 nebo vyšší, jehož jádro využívá program na přehrávání QuickTime videa nahraného v digitálním fotoaparátu.


Základní grafické rozhraní Kodak Picture Software je na prvním obrázku. GUI je celkem zdařilé, okénko (typicky v rozlišení VGA) bohužel nelze zvětšit, naštěstí lze alespoň u integrovaného náhledového systému přepínat mezi dvěma velikostmi ikon, které lze navíc plynule posouvat podobně jako u filmového pásu. Import fotografií je velmi jednoduchý (viz další obrázek) - importovat lze jak statické fotky ve formátech JPEG a TIFF (jiné grafické formáty program nepodporuje), tak i QuickTime video. Nečekejte žádné automatické importní funkce, Kodak Picture Software nic takového nenabízí a nechává vše na příslušném driveru dodaném k digitálnímu fotoaparátu (mimochodem Kodek ke svým digiťákům dodává poměrně kvalitní drivery a také dostatečně kvalitní utilitku pro přenos fotek do počítače). Import fotografií a videa bohužel nepodporuje zvukové záznamy u fotografií, se kterými tedy nelze v Kodak Picture Software pracovat. Zcela nedostatečné jsou bohužel také informace o dané fotografii či videu, které mimo typu fotoaparátu neobsahují prakticky žádné údaje o expozici, z čehož jasně vyplývá, že Kodak Picture Software díky ignoraci EXIF dat rozhodně nelze použít jako plnohodnotný manager digitálních fotografií. Importované fotografie můžete v programu samozřejmě také prohlížet, upravovat a mazat, video lze pouze přehrávat nebo smazat. Prohlížení fotografií je možné buď přímo v okénku Kodak Picture Software (s možností zvětšení či zmenšení s pomocí nástrojů lupy), nebo ve fullscreenu s automatickým přizpůsobením fotky rozlišení obrazovky. Úprava fotografií spočívá v možnosti fotku oříznout (na výběr máte i několik přednastavených velikostí), upravit barvy, jas, kontrast, korigovat efekt červených očí nebo nechat program provést příslušné barvové úpravy automaticky. Mezi efekty aplikovatelné na fotku pak patří konverze fotky do monochromatického zobrazení a také efekty Sepia, Mosaic a Coloring Book (viz obrázková galerie).


Vybraný soubor můžete poslat e-mailem, a to i více příjemcům najednou s možností podrobného popisku (bez češtiny, která není programem podporována) a výběrem jedné ze tří nabízených kvalit fotografie. Mailem lze poslat i video, které ale nelze nijak upravit ani zvolit jeho eventuální redukci kvality a velikosti. Tiskové funkce se na video rovněž nevztahují stejně jako možnost tvorby obrázkového alba. Před tiskem fotografie si opět můžete vybrat jednu z nabízených velikostí, zapnout tisk okrajů, nebo vytisknout více fotek na jednu stránku, o zbytek pak se už musí postarat systémový tiskový driver. Fotografie a video lze prohlížet i ve formě slideshow (ve fullscreenu), u kterého si můžete zvolit prodlevu mezi jednotlivými zobrazovanými snímky/videem a vybrat si jeden z několika typů přechodových efektů, nebo nechat výběr efektu náhodné volbě programu. Libovolnou fotografii nebo video pochopitelně lze z programu také uložit na disk, podporovány jsou formáty MOV (QuickTime) pro video a JPEG pro fotografie (opět s možností výběru několika stupňů kvality a rozlišení), fotky ve formátu TIFF se při ukládání automaticky zkonvertují do formátu JPEG. Pro tvorbu obrázkových alb musíte mít nainstalovanou ještě příslušnou aplikaci Kodak Memory Albums/Album Pages (najdete ji buď na CDčku dodávaném společně s digitálním fotoaparátem nebo na webu Kodaku), bez které jaksi žádnou obrázkovou galerii nevytvoříte.


Kodak Picture Software není nijak zázračný program a protože je částečně či celý vytvořen v Macromedia Directoru (ve finální podobě to už prakticky nelze poznat), logicky ani nemůže nabídnout takové možnosti jako profesionální balíky pro management a úpravu fotografií, se kterými prostě nelze freewarový Kodak Picture Software srovnávat. Pro nenáročné použití ale možná bude Kodak Picture Software možná někomu vyhovovat (ovšem s výhradou k chybějící plné podpoře EXIF dat) a navíc je zdarma, takže za něj nemusíte nic platit. Ostatně hledáte-li profesionálnější balík na zpracování digitálních fotografií, máte z čeho vybírat, navíc máte-li digitální fotoaparát od Kodaku (nebo od řady jiných firem), dostali jste patrně na CDčku také ArcSoft PhotoImpression 2000, který i přes své stáří poskytuje rozsáhlejší služby.

Další screenshoty naleznete v pokračování článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: