Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Knižní novinky: Poznejte AJAX
15. prosince 2006, 00.00 | Technologie AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) je při tvorbě interaktivních webových
aplikací nové generace stále populárnější. Pro ty, kdo by ji rádi začali aktivně
využívat v rámci svých publikačních projektů, jsou dnes na českém knižním trhu nově hned
dvě publikace, které rozhodně stojí za pořízení. Blíže je představujeme v této recenzi.
Pojem AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) se stává v poslední době v rámci komunity tvůrců webových prezentací stále důležitějším (o popularitu se postaralo mimo jiné nasazení na serverech společností jako jsou Google, Yahoo! či Amazon). Připomeňme, že označuje soubor již zavedených technologií (JavaScript, XML, objekt XMLHttpRequest, (X)HTML aj.), s jejichž pomocí lze vytvářet webové stránky, u kterých se obsah (či jeho část) překresluje dynamicky na pozadí. Tato zdánlivě marginální vlastnost vede k uživatelsky podstatně atraktivnějším webovým stránkám, neboť se výraznou měrou redukuje čas strávený čekáním na zpracování zadaných požadavků serverem dané webové prezentace. Stránky využívající AJAX se takto svým chováním více podobají normálním desktopovým aplikacím, což ocení většina uživatelů, v potaz je pak třeba brát například i sníženou datovou zátěž při komunikaci mezi uživatelem a serverem. Zápory AJAXu pak mohou být například potřeba nasazení moderních webových prohlížečů na straně uživatele, nutnost ošetření nekompatibilit při spouštění AJAX aplikací v prostředí těchto browserů a poměrně významná změna přístupu k práci s webovými stránkami (problémy s historií brouzdání, záložkováním stránek aj.).
Klady dané publikační metody každopádně převažují nad zápory, a tak se pochopitelně i v tuzemsku snaží stále více tvůrců webových stránek AJAX používat. Ti, kdo se takto chtějí s AJAXem seznámit, mohli donedávna sáhnout zejména po informacích a dalších zdrojích obsažených na Internetu (kterých jsou dnes každopádně bez přehánění kvanta), pro příznivce studia z knih zde byly pouze zahraniční publikace. Situace se v daném ohledu nicméně nedávno významněji změnila, když se na českém knižním tržním trhu objevily hned dvě publikace, jež se AJAXem zabývají. O jejich bližší představení a porovnání bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Ajax: Vytváříme vysoce interaktivní webové aplikace
Kniha "Ajax: Vytváříme vysoce interaktivní webové aplikace", vydaná vydavatelstvím Computer Press (originální titul "Foundations of Ajax" vydalo vydavatelství Apress v roce 2006), je dílem amerických autorů Ryana Aslesona a Nathaniella T. Schutta. Oba jsou zkušenými vývojáři, kteří se mimo jiné zasloužili o vytvoření aplikačního rámce Taconite, jenž výrazně ulehčuje vývoj aplikací kolem Ajaxu.
Po první kapitole, jež představuje AJAX a vyjasňuje jeho pozici ve světě současného webového publikování jsou v kapitolách 2 a 3 vysvětleny zásadní technologické postupy spojené s nasazením AJAXu, tedy použití objektu XMLHttpRequest a způsoby jeho komunikace se serverem (mimo nasazení XML je v případě výměny informací propagován i formát JSON). Následující kapitola se pak zabývá implementací základních technik AJAXu (tedy těch nejzajímavějších prvků, které činí AJAX tak atraktivním v očích uživatelů), jako jsou konkrétně třeba ověřování vstupu, dynamické načítání seznamů či zobrazení stavového indikátoru.
Pak se výklad od samotného AJAXu jakoby odklání, když se v kapitolách 5, 6 a 7 autoři věnují vývojářským prostředkům vhodným ke tvorbě AJAX aplikací, a to těm, jež lze bezplatně získat na Internetu. Konkrétně je takto pozornost věnována zejména nástrojům dostupným k danému účelu v browseru Firefox, nástroji pro testováni JavaScriptů JsUnit, různým ladicím prostředkům a technikám (Greasemonkey, konzola Firefoxu, Microsoft Script Debugger, Venkman) a také některým méně známým vlastnostem JavaScriptu (použití atributu prototype). Celý výklad korunuje kapitola 8, ve které jsou nejprve přiblíženy některé zajímavé AJAX vzory (např. pro automatické obnovy stránky či techniku táhni a pusť) a poté předvedena tvorba dashboardu, využívajícího rámec Taconite. Knihu doplňují přílohy, zabývající se metodami tvorby JavaScript kódu nezávislého na prohlížeči a dále nabízející přehled mnoha aplikačních rámců pro AJAX.
Překlad Jakuba Zemánka je na slušné úrovni, kniha je brožovaná, formátu 167 x 225 mm a má celkem 272 stran. Výklad doplňuje několik desítek příkladů kódu, napsaného obvykle v JavaScriptu, tento je lokalizován (tj.názvy proměnných, hlášení apod. jsou v češtině), všechny ukázky si je možno stáhnout na stránkách knihy.
Kniha působí dobrým dojmem. Přesto z ní ale máme pocit, že představuje spíše ad hoc organizovaný sběr zajímavých informací týkajících se AJAXu a přidružených nástrojů, tedy především těch, jež se týkají JavaScriptu, nežli nějaké ucelené pojednání, vedoucí zájemce o osvojení AJAXu krok za krokem. Ale možná právě takovýto přístup může leckomu vyhovovat. Doporučená koncová cena dané publikace činí 289 Kč (429 Sk).
AJAX a PHP - tvoříme interaktivní webové aplikace profesionálně
O tom, že k danému tématu lze přistoupit skutečně o dost jinak, svědčí druhá knižní novinka "AJAX a PHP - tvoříme interaktivní webové aplikace profesionálně" (původní titul "Ajax and PHP: Building Responsive Web Applications" vydalo Packt Publishing v roce 2006) rumunských autorů Cristiana Darie, Bogdana Brinzareay, Filipa Chereches-Tosy a Mihaie Bucicy, vydaná vydavatelstvím ZonerPress. Všichni autoři působí v informačním průmyslu na různých postech, přičemž jejich doménou je především vývoj webových aplikací, někteří pak mají za sebou i úspěšnou publicistickou dráhu.
Kniha je pojata jako - dlužno říci že velmi kvalitní - výukový prostředek, který čtenáře vede postupně ke konkrétním implementacím AJAX aplikací, jež kromě obvyklé kombinace technologií (tj. JavaScript, XMLHttpRequest, XML aj.) využívají na straně serveru i PHP a MySQL databázový systém. Chce-li si čtenář okamžitě zkoušet představované informace, může četbu začít u přílohy, ve které je podrobně popsána instalace použitých prostředků (Apache, MySQL, PHP) na platformách Windows a Linux. Tím ovšem není řečeno, že se takto čtenář neobejde bez alespoň základních znalostí daných technologií, kniha je o AJAXu, nikoli tedy nějakou učebnicí JavaScriptu, PHP či MySQL.
Praktický přístup demonstruje hned první kapitola, kde je mimo obecného výkladu o tom, co je AJAX, představen i první konkrétní příklad. Následující kapitoly 2 a 3 pak na konkrétním kódu demonstrují zapojení JavaScriptu, objektu XMLHttpRequest, XML struktur, PHP a MySQL. Z didaktického hlediska je velmi podnětné, že příklady na sebe navazují, resp. obvykle se postupně rozšiřuje určitý základní kód (změny jsou vždy zvýrazněny). Pochopení napomáhá i v podstatě trojitý výklad o tom, jak dané řešení funguje: nejprve je nastíněna myšlenka aplikace, poté je předložen podrobně komentovaný kód, následuje pak ještě stručný souhrnný popis, vysvětlující podstatné použité postupy. Z programátorského hlediska je pak dále třeba ocenit především důraz na to, aby vytvářený kód byl robustní (především z hlediska ošetření nekompatibilit webových prohlížečů) a bezpečný (ochrana před nebezpečnými či zatěžkávajícími činnostmi na straně serveru).
Daný přístup je pak aplikován i v kapitolách 4-10, jež přinášejí ukázky implementací mnoha zajímavých užití AJAXu, a to v kombinaci s dalšími otevřenými standardy a technologiemi. Konkrétně jsou přiblíženy ověřování formulářových dat, tvorba chatu, návrhy a automatické dokončování, tvorba SVG grafů v reálném čase, použití datových mřížek vytvářených na základě XML, XSLT a XPath, vytvoření RSS čtečky a použití seznamu s přetahovatelnými položkami. Jak je tedy vidět, dobře použitelných řešení k dalšímu rozšiřování je zde více jak dost, vlastnímu studiu čtenáře jistě napomůže hojné množství odkazů na další informační zdroje.
Kniha o celkovém rozsahu 320 stran formátu 168 x 230 mm v brožované vazbě se vyznačuje příjemnou typografickou úpravou, výpisy kódu jsou velmi dobře čitelné (jenom meziřádkový proklad mohl být menší), překladu Romana Skřivánka lze těžko něco vytknout (nicméně opravdu nevíme, zda je vhodné pojem business logic překládat jako obchodní logika). Veškerý kód (ale v původní anglické podobě, v knize je kód komentován česky) si lze stáhnout na stránkách vydavatelství, čtenář zde nalezne i bonusy například v případě rozšířeného kódu chatu (s použitím JSON místo XML) a také přílohy s výkladem (v angličtině) o vývojářských nástrojích pro AJAX a XSLT a XPath, k dispozici jsou i ukázky z knihy.
Závěrem
Nejen vzhledem k absenci další vhodné české literatury na dané téma lze čtenáři rozhodně doporučit obě recenzované publikace, neboť jejich záběr se spíše doplňuje nežli překrývá. Pokud by pak bylo třeba volit jen jednu z nich, bude záležet asi hlavně na tom, zda čtenář preferuje co nejvíce informací k dané technologii (první recenzovaná publikace), nebo spíše stojí o to, naučit se krok za krokem vytvářet kvalitní AJAX kód (druhá kniha).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024