Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Knižní novinka: Ovládněte technologii RSS
20. dubna 2007, 00.00 | Nová publikace vydavatelství Computer Press "RSS: Automatické doručování obsahu vašich WWW stránek" je na českém knižním trhu prvním titulem, který se zabývá vysoce zajímavou technologií syndikovaného zpravodajství RSS. Pokud vás zajímá automatický odběr novinek v daném formátu či také tvorba RSS zdrojů a s tím spojené využití při blogování nebo podcastingu, bude pro vás daná publikace určitě to pravé. Více již v naší recenzi.
Internet je dnes obrovským zdrojem informací, které mohou být velmi cenné, ale také zahlcující. Navštěvovat pravidelně webové prezentace a hledat, je-li na nich něco nového, nebo používat pravidelný e-mailový odběr novinek z daného serveru jsou triviální, ale mnohdy nedostačující, resp. neefektivní metody, jak se dostat právě k těm pravým a aktuálním informacím. Stále populárnější se proto stává nasazení technologie http://en.wikipedia.org/wiki/Rss [RSS] (Really Simple Syndication; existují i další významy dané zkratky a také jiné technologie s obdobným posláním, zejména Atom), usnadňující odběr informací z rozmanitých internetových zdrojů.
Pro všechny, kdo by rádi RSS poznali do hloubky, je určena nová publikace vydavatelství Computer Press "RSS: Automatické doručování obsahu vašich WWW stránek" autorů Stevena Holznera a Jana Šindeláře. Jejím posláním je přiblížit RSS nejen z pohledu odběratelů obsahu, ale především těch uživatelů, kteří by rádi RSS zdroje sami aktivně vytvářeli a nabízeli jejich prostřednictvím informace. Blíže se na danou, nesporně zajímavou publikaci podíváme v této recenzi.
RSS v kostce
Před samotným recenzováním bychom nicméně rádi méně obeznámeným čtenářům připomněli základní fakta s RSS spojené. RSS je v podstatě dialekt jazyka XML (existující v různých, ne vždy úplně kompatibilních verzích), s jehož pomocí lze zapsat kratší sdělení (obvykle jakýsi "sumář" obsahu určité stránky s aktuálními informacemi, typicky článku), doplněná odkazy na příslušné stránky a případně dalším obsahem (obrázky a různá metadata). Tato sdělení může prostřednictvím tzv. RSS kanálu uživatel odebírat a číst pomocí specializované RSS čtečky, z RSS zprávy pak může přes svůj webový prohlížeč případně snadno přejít na stránky odkazované ve zprávě. Daným způsobem má tedy k dispozici rychlý, centrální přístup k těm informačním zdrojům, které ho zajímají, přičemž obsah odebíraných RSS kanálů se průběžně aktualizuje.
RSS je technologií těšící se značné popularitě. Té napomohlo to, že mimo zpravodajských serverů je dnes RSS velmi rozšířeným nástrojem pro distribuci obsahu webových deníků – blogů. Stále větším hitem se pak stává podcasting (audio či video vysílání nabídnuté přes RSS).
K obsahu knihy
Recenzovaná publikace je překladem titulu "Secrets of RSS" vydaného v roce 2006 vydavatelstvím Peachpit Press. Steven Holzner je známým autorem více jak 95 knih na různá témata, převážně z oblasti webdesignu, i v tuzemsku takto vyšly jeho knihy o JavaScriptu a XSLT. České vydání knihy je rozšířeno o kapitolu věnovanou spojení RSS a blogování, kterou napsal Jan Šindelář, jinak autor knihy "Blog. Vytváříme a vedeme internetový deník" (Computer Press, 2006).
Kniha podává na celkem 278 stránkách výklad v deseti kapitolách. Úvodní vysvětluje principy a způsoby použití RSS, následující pak podrobněji přibližuje způsoby, jakými lze RSS zpravodajství odebírat a číst s pomocí různých nástrojů (mimo samostatných aplikací jsou probrány i čtečky webové). Výklad zde zahrnuje i takové "speciality", jako je vyhledávání RSS zdrojů, na druhou stranu nás zarazila absence jakýchkoli zmínek (s výjimkou příslušné poznámky českého vydavatele) o prostředcích, které jsou pro odběr RSS nejvíce po ruce, tedy příslušných nástrojích v produktech, jako je Opera, Firefox, Thunderbird, Adobe Reader aj.
Kapitoly 3 a 4 jsou věnovány základům tvorby RSS zdrojů. Poměrně logicky je takto nejprve popsáno generování pomocí nástrojů, díky kterým nemusí autor o RSS v podstatě nic vědět, poté je probrána manuální tvorba, spočívající v přímé editaci XML kódu. Popsány a porovnány jsou přitom možnosti tvorby v RSS 1.0, 2.0 (včetně rozšíření) a jazyce Atom.
Následující pátá kapitola je výtvorem J. Šindeláře a popisuje, jakým způsobem lze nabídnout obsah vytvářený prostřednictvím známých českých blogů (např. Bloguje.cz či Lide.cz) přes RSS. Následně se výklad vrací k tvorbě RSS zdrojů, tentokrát automatizované, na základě sběru informací z webových stránek (scrapping), dále je probrána i možnost generování e-mailů s RSS. Kapitola 7 se věnuje vysoce atraktivní tematice podcastingu – mimo základní teorie použití v RSS dialektu je pozornost věnována nástrojům pro tvorbu i hledání podcastů, poměrně dost informací pak čtenář nalezne i ohledně prostředků pro zpracování audio záznamů, resp. sestavení odpovídajícího typu podcastu.
Kapitoly 8 a 10 jsou zaměřeny na ty uživatele, kteří to s využitím vlastního RSS zdroje myslí opravdu vážně. V kapitole 8 jsou takto probrány postupy při propagaci zdroje, od triviálního umístění odpovídajícího tlačítka na své stránky přes zvýraznění ve vyhledávacích službách či katalozích RSS zdrojů až po způsoby zviditelnění podcastu. Kapitola 10 pak obsahuje sadu triviálních i méně triviálních rad, jak postupovat, aby vytvářený podcast byl skutečně kvalitní (z technického i autorského hlediska) a atraktivní. Dle našeho názoru ne úplně logicky je mezi dané kapitoly vsunuta kapitola o převodu RSS zdrojů na webové stránky.
Hodnocení a závěr
Pokud při prvním kontaktu zalistujeme zběžně knihou a nahlédneme do jejího obsahu, musí se nám zdát, že se jedná o vskutku vyčerpávající kompendium znalostí o použití RSS. Při čtení ovšem zjistíme, že leckteré téma je zpracováno jen skutečně velmi zběžně a občas chybí i poměrně zásadní či v daném kontextu očekávané informace (viz například výše zmíněná absence zmínek o podpoře RSS ve webových prohlížečích a dalších hojně užívaných produktech). Autor (a zřejmě i překladatel) pak evidentně zastávají názor, že "jeden obrázek vydá za tisíc slov", a tak jsou mnohé stránky knihy vyplněny ukázkovými screenshoty, jejichž vypovídací hodnota není zas až tak vysoká.
Ale abychom jen nekritizovali. Především je třeba říci, že kniha je napsána a přeložena (autorem překladu je Lukáš Krejčí) čtivým způsobem. Povrchnost výkladu u některých témat pak poměrně dobře kompenzují do textu hojně vkládané odkazy na další internetové zdroje informací. Překladatele je přitom třeba pochválit za to, že se snažil mnohde odkazovat na zdroje spojené s tuzemským prostředím, kladem je v daném případě i výše zmíněná přidaná kapitola o českých blozích od J. Šindeláře. A zásadním plusem pak je, že se tématem jedná o titul na českém knižním trhu v podstatě ojedinělý.
Kniha může být dobrým rádcem především pro ty, kdo hodlají RSS využívat aktivnějším způsobem, než je pouhý odběr informací prostřednictvím dané platformy. Využijí ji tedy jak tvůrci, správci a provozovatelé webových prezentací, tak třeba i marketingoví pracovníci a v neposlední řadě ambicióznější blogeři. Cena 297 Kč (447 Sk) nám vzhledem k šíři záběru a ojedinělosti titulu na českém knižním trhu přijde jako akceptovatelná.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024