Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Knižní novinka: Ovládněte mistrovsky problematiku databází
27. listopadu 2009, 00.00 | Vydavatelství CPress vydalo nedávno publikaci „Mistrovství – Databáze“, která poskytuje obšírné a velmi dobře zpracované uvedení do teorie i praxe databázových systémů. Svým zaměřením se publikace bude hodit i na pracovištích publikačního průmyslu, a to zejména tvůrcům webovým aplikací, správcům webových prezentací a také třeba těm, kdo v tiskových provozech pracují s personalizací. Podrobněji vás s danou publikací seznámíme v této recenzi.
Databáze a databázové systémy dnes neodmyslitelně patří i do oblasti publikačního průmyslu. Neobejde se bez nich takto prakticky žádná webová prezentace či aplikace (MySQL a další SQL systémy) a své místo mají třeba i v mobilních aplikacích, spojených zejména s Apple iPhonem (SQLite), kapitolou samou o sobě je pak nasazení databází ve světě personalizovaného tisku a tisku z databází (Microsoft Access a další databázové systémy s ODBC přístupem, data organizovaná s pomocí tabulkových procesorů typu Microsoft Excelu aj.).
Proniknout do komplexní problematiky databázových systémů lze různými způsoby. V mnoha případech si právě v oblasti publikování uživatelé vystačí s intuitivním přístupem a potřebnými technickými znalostmi, nastudovanými z odpovídajících manuálů. Z dlouhodobého hlediska je ale výrazně lepší využití systematického přístupu, založeného na propracované, po léta vytvářené a v praxi nesčetněkrát prověřené teorii. Pro ty, kdo by rádi získali znalosti daného typu, může být dobrou volbou kniha „Mistrovství – Databáze. Profesionální průvodce tvorbou efektivních databází.“ autorů Thomase Connolyho, Carolyn Begg a Richarda Holowczaka (původní anglický titul „Business Database Systems“ vydal Pearson Education Limited v roce 2008), kterou blíže představujeme v této recenzi.
Základní přiblížení
Publikace přináší na celkem 584 stranách formátu 167 x 225 mm (pevná vazba) skutečně rozsáhlé kompendium znalostí spojených s databázemi. Velkým kladem publikace je to, že je psána coby výukový materiál s velmi přehlednou strukturou. Každá kapitola začíná přehledem tématiky a nastíněním studijních cílů, po samotném výkladu následují shrnutí kapitoly, kontrolní otázky a cvičení. Výklad je hojně prokládán příklady, diagramy (využívajícími standard UML), schématy, vyobrazeními, poznámkami, tipy a definicemi klíčových pojmů. Slovník na konci knihy slouží jako rychlá referenční příručka.
I přes výše uvedenou strukturu není publikace přehnaně akademická, i když – jak ještě nastíníme dále – některé teoretické části jsou možná až příliš rozsáhlé, a naopak některé části praktického charakteru by zasluhovaly rozšíření. Každopádně je výklad v knize i díky dobrému překladu Vilém Gutfreuda značně čtivý a přehledný.
K obsahu
Výklad je v knize rozdělen do pěti částí. Úvodní je takto zaměřena na podání základů teorie i praxe databázových systémů. Výklad zde začíná vysvětlením pojmu databáze na konkrétních příkladech, přehledně shrnuje dosavadní vývoj a přístupy v dané oblasti a nastiňuje i výhody a nevýhody databázového přístupu k informacím. V následující kapitole je vyložena nezbytná teorie dnes nejrozšířenějšího konceptu relačního databázového modelu. Poté přichází úvod do dotazovacích jazyků SQL a QBE, který by zejména v případě SQL (viděno z hlediska praxe publikačního průmyslu, resp. použití databází na Webu) mohl být zcela určitě delší – je ale třeba říci, že pokročilejší prvky SQL jsou pak ještě vyloženy v jedné z příloh. První část pak uzavírá kapitola o životním cyklu databázového systému.
Ti, kdo by rádi své dosavadní intuitivní přístupy k návrhu a údržbě databázových struktur formalizovali a opřeli o prověřený teoretický základ si přijdou na své v druhé a třetí části knihy. Druhá část je totiž věnována technikám analýzy a návrhu databází (nalézání faktů, entitně-relační modelování, normalizace), třetí pak metodologii návrhu databáze (konceptuální, logický a fyzický návrh).
Od teorie k praktickým poznatkům se čtenář dostane ve čtvrté části, jejíž některé kapitoly budou zřejmě pro většinu čtenářů, pohybujících se primárně v oblasti publikování, nejzajímavější. Jednotlivé kapitoly se takto věnují správě a zabezpečení databáze, profesionálním, zákonným a etickým problémům správy dat, správě transakcí, e-komerci a databázovým systémům (web a databáze, XML a související technologie, integrace databází do systémů e-komerce aj.), distribuovaným, mobilním a objektovým systémům řízení databáze a konečně pak, i v oblasti webového publikování stále důležitějším, disciplinám business inteligence a data miningu.
Pátou část představují rozsáhlé přílohy. První dvě kapitoly se v nich věnují případovým studiím, následuje seznámení s alternativními notacemi (k dříve probrané UML notaci) databázového modelování (Chenova notace, vraní stopy). Následuje kapitola shrnující metodologii návrhu databáze. V publikační praxi se asi nejvíce budou hodit další kapitoly, věnované pokročilému SQL a návodu k tvorbě databázových indexů. Výklad pak uzavírají přílohy o denormalizaci, objektově orientovaných konceptech a rozšířených modelech dat, slovníček, seznam pramenů a slušně zpracovaný rejstřík.
Závěrem
Publikace „Mistrovství – databáze“ představuje univerzální sumář teoretických i praktických informací spojených se světem databází. Uživatelům v publikačním průmyslu samozřejmě nenahradí manuály ke konkrétním databázovým řešením typu kombinace MySQL-PHP (o těch existuje i na českém knižním trhu přehršle publikací). Namísto toho ale poskytne povšechnou orientaci v dané problematice, kterou lze úspěšně zúročit s v podstatě libovolným databázovým řešením. Z hlediska publikační praxe je možná v knize příliš mnoho prostoru věnováno přece jen teoretičtějším záležitostem spojeným zejména s modelováním databází, a to částečně na úkor praktického výkladu například o jazyce SQL a konkrétních aplikacích databází v praxi. I přes uvedenou výhradu a současnou cenu 757 Kč si nicméně dovolujeme danou publikaci doporučit jako velmi užitečnou.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024