Knižní novinka: Adobe GoLive CS2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Knižní novinka: Adobe GoLive CS2

28. února 2007, 00.00 | Nedávno vydaná publikace "Adobe GoLive CS2" Adama Pratta a Lynn Grillo slibuje 250 triků a tipů pro danou aplikaci, určenou k tvorbě webových prezentací v rámci Creative Suite 2. Jedná se přitom v českých podmínkách o dosti unikátní publikaci, kterou ocení začátečník stejně jako pokročilý uživatel. Více již v naší recenzi.

Nástroj pro tvorbu webových prezentací Adobe GoLive je mezi ostatními aplikacemi z balíku Creative Suite 2 tak trochu popelkou. Jedná se totiž o prostředek, který byl vždy ve stínu aplikací společnosti Macromedia a nepomohla přitom ani skutečnost, že GoLive nabízí velmi dobré možnosti integrace s ostatními nástroji Suite, zejména sázecím programem InDesign. Podle všeho pak Adobe s GoLive pro novou verzi Creative Suite už vůbec nepočítá, neboť před časem přešly do jejího vlastnictví právě nástroje z dílny Macromedia, a těmi - konkrétně Dreamweaverem a zřejmě i Flashem - by měla být GoLive v připravované CS3 nahrazena. Adobe pak sice slibuje, že s vývojem GoLive nepřestane a bude tento produkt nabízet samostatně, jak to ovšem bude doopravdy dnes neví asi nikdo.

Tak jako tak, GoLive má stále poměrně slušnou uživatelskou základnu a ne každý její uživatel bude chtít (či moci) bleskurychle přecházet na Dreamweaver. Má proto cenu se pídit po odpovídající literatuře, která by dokázala GoLive CS2 (dále jen GoLive) přiblížit nad rámec nápovědy k danému produktu. (Dotaz po vhodné publikaci je v naší redakční poště poměrně častý.) Dlouho byla příslušná nabídka prakticky nulová, nyní se situace přece jen trochu změnila k lepšímu. Nedávno jsme tak recenzovali knihu Mordy Goldinga "Adobe Creative Suite CS2: Průvodce grafika", vydanou Computer Pressem, která obsahuje sedmdesátistránkovou část o GoLive a dále řadu informací týkajících se použití GoLive spolu s jinými komponentami Suite. Ještě lepší volbou pak nicméně pro většinu uživatelů daného produktu asi bude publikace amerických autorů Adama Pratta a Lynn Grillo "Adobe GoLive CS2" (původní titul "Adobe GoLive Tips and Tricks" vydal Adobe Press v roce 2005), kterou na trh uvedlo před několika málo týdny vydavatelství Grada Publishing. O bližší představení dané publikace se pokoušíme v této recenzi.

recgolive1f.jpg

Základní přiblížení

Recenzovaná publikace není obvyklou příručkou, ale podle upoutávky na obálce sbírkou celkem "250 nejlepších tipů a triků". Pojmy trik a tip zde evokují nepříliš rozsáhlý text, opak je ovšem pravdou. Každý z daných tipů totiž představuje ucelený výklad na dané téma, ke kterému je ještě v postranních sloupcích obvykle přidáno několik dalších (už skutečně drobných) tipů rozšiřujících. Publikace má poměrně úctyhodných 368 stran atypického podlouhlého formátu 24 x 16 cm. Ten svým způsobem odpovídá výše nastíněnému způsobu výkladu, přijde nám ovšem poněkud nepraktický jak při listování knihou u počítače, tak třeba i při jejím ukládání do knihovny. V daném provedení, resp. odpovídající edici "Tipy & Triky" Grada mimochodem již vydala některé další zajímavé tituly týkající se aplikací Adobe, konkrétně to jsou "Adobe Photoshop CS a CS2" S. Kelbyho a F. Nelsona a "Adobe InDesign CS a CS2" S. Kelbyho a T. Whitea - podrobněji jsme tyto publikace představili v samostatné recenzi. Narozdíl od nich je výklad pojat přece jen komplexněji, na druhou stranu jsou zmíněné publikace plnobarevné, zatímco ta námi recenzovaná je vytištěna v odstínech šedi.

K obsahu knihy

Autor i autorka jsou zkušenými praktiky, aplikačními techniky Adobe a certifikovanými experty na různé aplikace Creative Suite. Daná kniha je již čtvrtá, kterou o GoLive napsali. Zkušenostem odpovídá nadhled výkladu (občasné přílišné nadšení z dokonalosti aplikací Adobe nás nicméně místy iritovalo) a je třeba říci, že i na malém prostoru jednotlivých tipů dokáží autoři vybrat vždy to podstatné. Publikace tak při praktickém experimentování a občasném nahlédnutí do nápovědy může v podstatě nahradit plnohodnotnou učebnici GoLive s tím, že v ní mnoho nového nalezne i zkušený uživatel.

recgolive2f.jpg

První tři kapitoly jsou věnovány "začátečnickým" tématům, tj. prostředí GoLive, práci s webovými prezentacemi a základům editace stránek. Následuje výklad o pokročilé editaci stránek a práci s kaskádovými styly (CSS), jak si usnadnit opakované činnosti například s pomocí útržků, vzorů a šablon se uživatel dozví v kapitole šesté. Další dvě kapitoly jsou věnovány integraci s ostatními aplikacemi GoLive, celá osmá kapitola patří převodu původně tiskového layoutu z InDesignu na Web.

Následně se výklad vrací k obecné problematice webdesignu, konkrétně přidávání interaktivity, pokročilé správě prezentace (správa pomocí diagramů, hledání a nahrazování ve více dokumentech, hledání rozdílů, čištění prezentace) a umisťování prezentace na Web. Poté se ještě uživatel dozví něco více o práci se správcem verzí Version Cue, jež je právě pro práci s webovým obsahem v GoLive hodně zajímavou pomůckou. Poslední kapitola představuje řadu rozšiřujících akcí a pluginů třetích stran určených pro GoLive. Celý výklad uzavírá kratší seznam relevantních odkazů a rejstřík.

K českému překladu

Překladatel Karel Voráček se většinou s textem vyrovnal dobře, přesto bychom ale měli k jeho práci určité připomínky. První se týká používání výrazu "sídlo" coby ekvivalentu anglického "site". Víme, že takovýto překlad není použit poprvé, ale v tuzemsku se neuchytil a domníváme se, že nejsme jediní, na koho působí při četbě spíše rušivě. Použití zaměnitelných termínů jako jsou "webová prezentace", "prezentace", "webové stránky", "stránky" či "Web" by zde asi bylo lepší. Druhá připomínka se pak týká určitých neobratností v překladu, který se občas nedokázal popasovat se svérázným "humorem" autorů a někdy bohužel i s odbornou terminologií (např.překládat pojem "asset" jako "aktivum" nám nepřišlo jako příliš vhodné, obvyklý je zde pojem "zdroj"). Podle našeho názoru nebylo rovněž od věci ve výkladu, který se týká lokalizovaných komponent Creative Suite (GoLive lokalizována není) - viz třeba celá kapitola 8 zabývající se spoluprací s InDesignem - poskytnout čtenáři i české názvy příslušných příkazů.

recgolive3f.jpg

Závěrem

I přes výše uvedené výhrady a cenu, která činí plných 399 Kč (635 Sk), si troufáme danou publikaci rozhodně doporučit. Výklad pokrývá práci s GoLive skutečně nadstandardně a mnoho užitku z něj budou mít začátečníci i pokročilí. Navíc je pak otázkou, zda se kvůli nejistému osudu samotné GoLive ještě vůbec někdy na českém knižním trhu obdobná publikace objeví.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: