Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Kiwi Manager: správce kreativních projektů
6. ledna 2006, 00.00 | Správa uživatelů, plánování projektů, sdílení, prohlížení a schvalování zdrojů či řešení
úkonů ekonomické povahy. Toto i mnoho dalšího nabízí v přehledném hávu online systém
Kiwi Manager, který si blíže představíme v této recenzi.
Se stále větší dostupností Internetu vzrůstá i v publikačním průmyslu poptávka po řešeních dovolujících spravovat chod publikačního pracoviště, resp. prováděné projekty, online. Řešení, která něco takového dovolí, je dnes celá řada, a mnohá z nich jsme již na stránkách Grafiky přiblížili. Dnes bychom se takto rádi podívali na relativně nový systém Kiwi Manager společnosti Sphere Concepts, který samotný tvůrce deklaruje coby řešení pro kreativní profesionály. Na jakých principech je dané řešení postaveno a jaké jsou jeho možnosti či omezení? To jsou otázky, na které se pokusíme odpovědět v této recenzi.
Základní přiblížení
Kiwi Manager je serverovým systémem, postaveným na technologiích Apache, PHP a databázích různých typů (MySQL, PostgreSQL aj.). Je takto určen k provozu na zařízeních zákazníka, možnost hostingu na subskripční bázi u výrobce se zde nenabízí. Činnost uživatelů v daném systému je založena na prostředí (dashboard) přístupném po přihlášení uživatele z prostředí webového prohlížeče (není tedy zapotřebí instalovat a spravovat žádnou klientskou komponentu), přičemž podporovány jsou prakticky všechna řešení daného typu (Safari, Firefox, Opera, Internet Explorer, Netscape). Instalace na vlastních prostředcích dává zákazníkovi zcela na výběr, zda bude produkt provozovat v rámci interní sítě nebo zda jej zpřístupní přes Internet ostatnímu světu.
Prostředí Kiwi Manageru
K rozhraní
Systém lze vyzkoušet jak prostřednictvím trial verze, kterou je možno zprovoznit ve vlastních podmínkách, tak formou online dema. Druhou možnost jsme využili i my. K provedení rozhraní takto můžeme konstatovat, že působí dosti strohým dojmem, je nicméně organizováno logicky a přehledně a většina akcí v něm prováděných probíhala (i díky zmíněné strohosti rozhraní bez zbytečných grafických prvků) na naši rychlé lince okamžitě, prakticky stejně, jako bychom pracovali s desktopovým řešením. Líbila se nám volba Printer Friendly, která dovolila rozhraní zobrazit tak, aby se dalo přehledně tisknout, což může být u různých přehledů velmi žádoucí.
Stránky výrobce se zmiňují o různorodých možnostech uzpůsobení vzhledu rozhraní podle požadavků zákazníka. Konkrétně je takto na stránky možno přidat uživatelské logo a odpovídající barvové schéma. Co je pak ještě zajímavější, podle tvrzení výrobce jsou veškeré dialogy rozhraní uloženy ve snadno upravitelných textových souborech, takže by mělo být možné provést relativně snadno a rychle lokalizaci systému.
Správa projektů a uživatelů
Stejně jako v jiných řešeních daného typu se i v Kiwi Manageru vše odvíjí od pojmu projekt. Pod uvedeným pojmem se přitom rozumí plán, kterému lze dedikovat odpovídající zdroje, časový rozvrh a samozřejmě příslušné uživatele.
Pro správu uživatelů je k dispozici propracovaný mechanizmus, dovolující určit jednoho či více klientů, zaměstnanců, managerů projektu atd., ve hře bývá samozřejmě i administrátor, který pro jednotlivé uživatele projektu provádí příslušná nastavení, včetně určení přístupových práv k systému. U každého uživatele se pak evidují třeba kontaktní údaje, časový harmonogram jejich činnosti v rámci projektu, odpracovaný čas, provedené platby a mnoho dalšího. K dispozici jsou různorodé možnosti výměny informací mezi uživateli, především odpovídající fórum a aktualizace na pracovní ploše, jež po každém přihlášení informují o všech novinkách nastalých v systému, možné je i rozesílání e-mailových zpráv, informujících o všech aktivitách provedených v systému.
Nastavení uživatele
Plánování
Nastavení a sledování harmonogramu projektu je jedním z nejdůležitějších a nejpropracovanějších úkolů v rámci Kiwi Manageru. Mimo "triviálního" vytváření odpovídajících časových plánů pro jednotlivé uživatele a úlohy v rámci projektu jsou zde i pokročilé funkce. Zmínit lze takto možnost vzájemného provázání časových plánů (např. úkol B může začít být plněn až po dokončení úkolu A atp.), přičemž systém dokáže na základě uvedených vazeb zohlednit nastalé změny (prodlení v rámci jednoho úkolu se okamžitě promítne do souvisejících plánů atp.). Dílčí i celkový harmonogram projektu je přitom kdykoli zobrazitelný v grafické, přehledné formě (časová osa), s možnosti zobrazení celkového stavu vyřízení, což zvyšuje možnosti kontroly dodržování termínů, dovoluje dedikovat nové uživatel či zdroje v místech kde "hoří termíny" atp.
Časový rozvrh projektu
Sdílení a schvalování zdrojů
S projektem lze spojit internetové úložiště, do kterého uživatelé nahrávají jednotlivé zdroje spojené s úlohou: může se zde jednat o podklady k sazbě či online publikování, náhledy publikací aj. Pro rychlou orientaci ve zdrojích je zde funkce náhledu, zohledňující nicméně pouze některé základní obrázkové (např. JPEG či PNG) a multimediální (Flash, QuickTime aj.) formáty, pro třeba takové PDF je zapotřebí odpovídajících externích nástrojů (Adoe Reader, Acrobat), což nicméně nevnímáme jako nějaký zásadní handicap. Funkce Mockup pak dovoluje dané zdroje seřadit do hierarchické struktury, což může odpovídat jak podobě tištěné publikace, tak třeba hierarchii webových stránek v prezentaci.
Náhled zdroje
Kromě samotné možnosti sdílet zdroje jsou zde i pokročilejší prostředky. Konkrétně lze takto nasadit versioning, tj. možnost nahrát do úložiště různé podoby podkladu po úpravách, což se může hodit například při návratu k předchozí verzi, porovnání podob apod. Dále je pak k dispozici mechanizmus schvalování, dovolující jednotlivým uživatelům systémů na výzvu schválit či odmítnout určený podklad, přičemž připojit lze odpovídající komentář vysvětlující uživatelovo rozhodnutí.
Nástroje pro práci s financemi
V rámci systému jsou k dispozici různé prostředky pro práci s financemi. Možné je takto například sledování výdajů či tarifikování odpracovaných hodin. Využít pak lze i nástroje pro zaznamenávání či sledování plateb a také jejich analýzu (vyhodnocení finanční efektivity projektu). Odpracované hodiny, příjmy, výdaje i zisky jsou dále sledovatelné v rámci statistik jednotlivých projektů.
Report projektu zohledňující údaje finanční povahy
Závěrem
U systémů jako je Kiwi Manager rozhoduje o jejich úspěšnosti mimo samotných funkcí (které hodnotíme jako zdařilé, vytvořené s ohledy na potřeby publikační praxe) jak schopnost přizpůsobit se požadavkům zákazníků - v daném případě zejména co se lokalizace týče, tak samozřejmě cena. Lokalizace přitom, jak bylo řečeno výše, zřejmě možná je, i když jsme neprovedli praktické ověření. Produkt pak má dvě cenová nastavení: plně vybavená podoba Enterprise stojí 999 USD, odlehčená verze Standard (postrádající bohužel plánovací funkce) pak 599 USD. Nejedná se tudíž o úplně zanedbatelnou částku, zvlášť když uvážíme, že do výsledné ceny systému je třeba kalkulovat i náklady na hosting, vlastní provozní prostředky, instalaci, údržbu aj. Na druhou stranu nemá ani jedna z daných licencí omezení uživatelů či počtu projektů, takže výhodnost investice je v daném případě (narozdíl třeba od subskripčních řešení s řadou mnohdy komplikovaně nastavených cenových plánů) vyčíslitelná poměrně snadno. Nám se na Kiwi Manageru líbila především transparentnost jeho koncepce i odpovídající funkční výbava, pro které stojí demoverze tohoto systému za vyzkoušení rozhodně pro všechny, kdo se o řešení daného typu alespoň trochu zajímají.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024