Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Kaleidoskop zajímavostí ze světa speciálních vizuálních efektů
30. prosince 2009, 00.00 | Rok 2009 byl opět bohatší na zajímavé projekty, filmy a videa, jejichž společným jmenovatelem jsou speciální vizuální efekty. Pojďme se tedy alespoň v krátkosti ohlédnout za některými z nich. Co zde přinesly filmy jako This Is It, Avatar či Zombieland?
Přestože nedávno promítaný dokument o přípravě Michaela Jacksona na jeho padesát plánovaných koncertů nazvaný This Is It znamenal pro fanoušky předčasně zesnulé popové hvězdy především oslavu jeho pěveckého a tanečního umění, není pochyb o tom, že chystané koncerty v londýnské O2 Aréně měly být v neposlední řadě i zcela nově pojatou podívanou s velkolepými vizuálními efekty. Tuto vizualizaci mělo na starost mimo jiné i studio I.E. Effects, jehož animace byly projektovány jako 3D stereoskopická vizualizace na obrovské obrazovce o rozměrech zhruba 30 krát 10 metrů složené z mnoha LED panelů, jež byly umístěné za zpěvákem a tanečníky tak, aby tvořily přirozeně navazující pozadí. Pro toto pozadí vytvořilo studio mimo jiné animace pro novou verzi klipu Thriller a jeho loga, plně počítačem generovanou hlavu herce Vincenta Pricea nebo CG model Boeingu 707, který měl účinkovat v grandiozním závěru koncertu, kdy měl (doplněn o skutečné rekvizity) Michaela Jacksona odvézt z jeviště. Podrobné informace zveřejnil na svých stránkách server Computer Grafics World, kde se nachází mnoho dalších zajímavých informací z oblasti tvorby počítačové grafiky.
Reklamní spoty uváděné během letošního finále americké Národní fotbalové ligy, již sledovalo takřka sto milionů diváků, jsou sice již minulostí, přesto stále ty nejlepší z nich vyhledávají statisíce uživatelů internetu na serverech Youtube či MySpace. Nejlepší letošní reklamní spoty, jako byl například Circus se zamilovaným hřebcem Clydesdalem, se nesly v duchu originálního humoru a nadsázky. Naprostá většina těchto klipů se již neobejde bez velkého či dokonce stoprocentniho podílu počítačem generovaných obrazů a speciálních filmových efektů. Zadavateli reklamních spotů jsou pro tuto práci často najímána přední filmová studia, která se na tvorbu VFX specializují. To je i příklad vtipného spotu Hot Item (Bridgestone), na němž se podílelo výrobou vizuálních efektů studio Framestore CFC, jenž je známé z mnoha hollywoodských trháků. Původní záběry prostředí pořízené v Mohavské poušti v Kalifornii byly ve studiu pomocí mattepaintingu a osvětlení za použití HDRI obrazů zcela změněny, stejně jako snímky skutečné buginy, která byla až na dva záběry zcela nahrazena 3d modelem, vymodelovaným v Maye. Pro tvorbu ostatních efektů, jako oblaka prachu a záblesky z výfuků, byl použit balík Houdini, pro 2D finální efekty se studio spolehlo na balík Shake. I v tomto případě naleznete na serveru Computer Grafics World podrobné informace o tvorbě nejen tohoto, ale i dalších úspěšných spotů.
Nedávno uvedený katastrofický film 2012 svými scénami plnými digitální zkázy představoval i pro renomovaná VFX studia skutečnou výzvu. Ve filmu se vyskytuje do té doby nevídané množství detailních 3d modelů budov, jejichž struktury musely splňovat požadavky na tvorbu nejrůznějších destrukcí. Například společnost Digital Domain, která měla na starost mimo jiné sekvence s bortícím se Los Angeles, nedisponovala v době přijetí zakázky potřebnými zkušenostmi a nástroji, s jejichž pomocí by docílila potřebného efektu. Proto celé tři měsíce věnovala pouze zkušebním simulacím destrukce budov, než se mohla pustit do samotné práce na filmu, které se zhostila skutečně se ctí. Možná dobrý příklad pro každého, kdo nerozhodně váhá před přijetím složitého projektu. Podrobné informace z práce na této části filmu zveřejnil server CG Channel v rozhovoru s VFX supervizory studia Digital Domain. Také na serveru Popularmechanics.com můžete vidět velice zajímavě prezentovaný postup tvorby této sekvence od prvotního storyboardu až po závěrečný render.
Ani takové filmy, jakým je horrorová komedie Zombieland, se již neobejdou bez značného množství vizuálních efektů, jež mají vylepšit nebo zcela nahradit původní záběry se živými herci. Názorným příkladem může být na webu CG Society.comzveřejněný postup, jakým studio CIS Vancouver docílilo finálního vzhledu záběru, který by se zcela jistě dobře uplatnil i v obdobě naší kampaně s názvem Nemyslíš-Zaplatíš. Jeho základem je akce s kaskadérkou, připevněnou na nosných lanech, která hraje ženu jež po nárazu prolétne předním oknem jejího vozidla. V dnešní době už možná nikoho nepřekvapí, že z původního záběru zůstala pouze kaskadérka s vymaskovanými lany a digitální krví na obličeji, jinak vše, včetně kompletního pozadí, vozovky a kolidujících automobilů, bylo dodáno pomocí 3D modelů, částicových efektů a mattepaintingu. Podle CG supervizora bylo ovšem nejtěžší vytvořit reálně vyhlížející velké množství letících úlomků skla, náročná byla i tvorba a zanimování plyšových zvířátek, které letěly společně s filmovou postavou, k čemuž studio muselo vyvinout vlastní pluginy.
Nejočekávanější film letošního roku Avatar režiséra Jamese Camerona se konečně promítá i v našich kinech. O vývoji tohoto revolučního a také nejdražšího snímku všech dob bude jistě napsáno mnoho článků a recenzí. Už nyní si ale můžete na francouzském serveru CANAL+ prohlédnout videa z natáčení a tvorby efektů, hlavně pak použití technologie Motion Capture v praxi, kdy si představitelé hlavních postav natáčení v hangáru o rozloze 2,5 hektaru evidentně užívali. Pokud byste se chtěli dozvědět o filmu Avatar, režisérovi Jamesu Cameronovi a jeho předchozí filmografii přece jen o něco více, zkuste navšívit stránky FOXNews.com.
Pro letošní rok je již znám seznam patnácti kandidátů na cenu Akademie v kategorii Nejlepší vizuální efekty, jehož finále a tím i předávání sošek Oskarů proběhne 7. března 2010, přičemž ještě předtím bude začátkem ledna příštího roku počet zredukován na sedm filmů, ze kterých budou následně vybráni tři finalisté. Poměrně velkým překvapením je vyřazení snímku The Lovely Bones režiséra Petera Jacksona a jeho dvorního dodavatele speciálních vizuálních efektů Wety Digital. Kandidáty na cenu Akademie jsou tedy níže uvedené filmy:
"Angels and Demons," "Avatar," "Coraline," "Disney’s A Christmas Carol," "District 9," "G-Force," "GI Joe: The Rise of Cobra," "Harry Potter and the Half-Blood Prince," "Sherlock Holmes," "Star Trek," "Terminator Salvation" "Transformers: Revenge of the Fallen," "2012," "Watchmen" a "Where the Wild Things Are."
Pokud se všeobecně zajímáte o postup tvorby 2D a 3D vizuálních efektů, jistě přijdou vhod informace o stránkách, které se této tématice věnují. Jestliže nechcete zdlouhavě vyhledávat videa a videotutoriály zaměřené na tuto problematiku na Youtube.com, zkuste specializovaný server GraphicTube.com, kde jsou videa a ukázky pracovního postupu jak velkých studií, tak freelancerů a běžných uživatelů. Podobně se můžete lecčemu přiučit u demoreelů studentů známé Vancouver Film School. Jiným zajímavým webem, kde jsou soustředěny ukázky snad všech používaných grafických stylů, včetně 3D tvorby, je server Lines and Colors, kde naleznete skutečně mnoho inspirativního materiálu.
Na závěr jsem připravil odkaz na server CG Explorer, který funguje jako zajímavý rozcestník na ty internetové stránky, jež se zabývají digitální grafikou. Zde se nachází mimo jiné i "aprílové" video BBC s názvem Flying Penguins, které spadá do oblasti prezentace typu Behind the Scenes. V tomto videu lidé z VFX studia prezentují zajímavým způsobem postup při skládání kompozice, složené jak z reálných záběrů, tak z animovaných 3D modelů tučňáků. Jak vidno, i gigant BBC je s trochou nadsázky přístupný humoru a nadsázce, což jsou atributy, které by pro nadcházející rok neměly chybět nejen u našich počítačů ani nám.
Tolik tedy alespoň v kostce k některým zajímavým událostem roku 2009, jenž byl opět o něco dále v použitých technologiích, které umožňují vytvořit reálněji vyhlížející efekty, než rok předchozí. Necháme se tedy překvapit, čím nás překvapí VFX studia v roce příštím.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024