Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
JetPhoto Studio 2007 Edition: správce digitálních fotografií s podporou GPS metadat
21. června 2007, 00.00 | Nová verze manažeru digitálních snímků pro Windows i Mac OS X rozšiřuje řady programů s podporou EXIF GPS metadat, určujících zeměpisnou pozici fotografie kdekoliv na zemském povrchu. Recenzi programu vám nyní nabízíme.
JetPhoto Studio 2007 Edition společnosti JetPhoto Software je manažer digitálních fotografií s funkcemi pro jejich základní úpravy, třídění/katalogizaci a publikování na Webu v podobě klasických či animovaných Flash galerií.
JetPhoto Studio existuje ve verzi pro Windows 2000/XP/Vista a také v podobě pro Mac OS X, cena komerční verze programu s názvem JetPhoto Studio Pro je v obou případech 25 USD. Základní verze JetPhoto Studio je k dispozici zdarma, komerční verze JetPhoto Studio Pro nevkládá žádné reklamní hlášky do Flash prezentací a webových galerií a má více předvoleb pro obrazové Flash galerie. Dalším rozdílem oproti freewarové verzi JetPhoto Studia jsou neomezené možnosti počtu snímků u webových galerií, neomezený počet současně exportovaných pozic snímků do Google Earth a mimo jiné též poměrně důležitá možnost editace a spojování komentářů, klíčových slov a GPS údajů uložených v EXIF metadatech jednotlivých fotografií.
Import a katalogizace fotografií
JetPhoto Studio ukládá importované snímky do alb, která představují samostatné adresáře. Každé album je tedy speciální adresář, který obsahuje původní snímky a jejich metadata uložená v odděleném XML souboru. Protože je každé album běžný adresář, můžete s ním jako s adresářem pracovat v libovolném souborovém manažeru i přímo ve Windows či v Mac OS X, přičemž vytvořená alba jsou navzájem kompatibilní a můžete je snadno přenášet z Macu do PC a naopak.
Při importu a třídění snímků lze používat integrovaný (poměrně komfortní) kalendář, který současně slouží k časové orientaci pro výběr fotografií. Snímky je možno načítat přímo z paměťových karet, skeneru či webové kamery, podporován je i import pomocí drag&drop. Obrázky a fotografie importované do jednotlivých alb lze snadno archivovat, samotné JetPhoto Studio ale bohužel žádné vlastní funkce pro zálohu nenabízí, a tak je nutné použít externí program.
JetPhoto Studio 2007 – hlavní okno programu s náhledy snímků a kalendářem zastupujícím zde vlastně i časovou osu pro pohodlnou organizaci snímků
JetPhoto Studio 2007 – přidávání klíčových slov, hodnocení a komentářů ke snímkům patří mezi základní funkce programu
Zobrazování, úpravy a export snímků
Program zobrazuje snímky jako náhledy, originální snímky je možno prohlížet v integrovaném prohlížeči, který nabízí funkci lupy a funkce pro základní barvové úpravy snímků. Ke každé fotografii lze přidat komentář či skupinu klíčových slov, dále je možno aktivovat filtr pro třídění a zobrazování fotek. Editovat lze i další EXIF metadata jako například model digitálního fotoaparátu použitý pro pořízení daného snímku, parametry expozice apod. Upravit si lze barevné podání snímků, natočit je dle potřeby, oříznout s různými přednastavenými poměry stran a rozměry a také aplikovat fotografické efekty sépie a převod do stupňů šedi.
Publikační funkce zastupuje v JetPhoto Studiu generování webových alb a Flash slideshow. V obou případech máte k dispozici průvodce s podrobnějším nastavením vzhledu, parametrů a vlastností exportovaného alba či slideshow, které lze navíc uložit i v podobě spořiče obrazovky. Ve slideshow můžete použít hudební doprovod (ve formátu MP3) na pozadí, export upravené tapety snímku je možný i v rozlišení vhodném pro různá mobilní zařízení, včetně PDA a mobilních telefonů. Tiskové funkce jsou vcelku jednoduché, službu pro odesílání zakázek do fotosběrny nelze v České republice příliš smysluplně využít.
JetPhoto Studio 2007 – funkce pro automatickou korekci expozice
JetPhoto Studio 2007 – editor fotografií je velmi spartánský a slouží v podstatě pouze pro základní úpravy barev, jasu a kontrastu
JetPhoto Studio 2007 – prezentace vyřešili autoři programu pomocí Flash slideshow s nastavitelnými parametry
GPS tracklog a práce se zeměpisnými souřadnicemi
Největší devizou JetPhoto Studia je zpracování a možnost vizualizace GPS souřadnic. Souřadnice je pochopitelně možné přidávat do mapy též manuálně, v případě mnoha desítek či dokonce stovek fotografií je to ale šílená práce, a je proto mnohem pohodlnější využít funkce pro zpracování GPS tracklogu. Záznam údajů z GPS zařízení je nejprve nutno JetPhoto Studiu "předchroupat". V zásadě je to jednoduché – stačí připojit GPS přijímač k počítači a stáhnout si zaznamenaná data, která poté JetPhoto Studio prohledá a v závislosti na uložených časech a datech vloží GPS pozice do alba a přiřadí je k fotografiím s odpovídajícími časovými údaji. Funguje to podobně jako například v Zoner Photo Studiu 9, nicméně rozdílem jsou podporované vstupní formáty, shodnou podmínkou je pochopitelně shodná kalibrace časových údajů ve fotoaparátu a GPS přijímači.
Přiřazené zeměpisné souřadnice si můžete poté zkontrolovat přímo na mapě v JetPhoto Studiu, nebo externě v Google Earth, do které umí JetPhoto Studio exportovat GPS pozici. Výhodou kontroly v Google Earth je možnost současné hromadné kontroly všech fotografií a jejich zeměpisných pozic, neboť JetPhoto Studio umí exportovat a do Google Earth odeslat všechny přiřazené pozice současně v podobě KMZ souboru. Kontrola a prohlížení zeměpisných souřadnic přímo v JetPhoto Studiu probíhá rovněž pomocí mapových podkladů Google, jedná se tudíž o službu Google Map (u verze pro Windows) s interaktivním znázorněním náhledu fotografie přímo v mapě, včetně zobrazení souřadnic a časových údajů o pořízení daných snímků. Snímky s uloženými GPS souřadnicemi lze navíc publikovat na známém internetovém serveru Flickr, nebo přímo na vlastním serveru JetPhoto Studia – JetPhoto Server.
JetPhoto Studio přímo podporuje GPS zařízení Garmin a Magellan (včetně GPS náramkových přístrojů), druhou možností je import GPS tracklogu ve formátu GPX a ve standardním textovém formátu NMEA. Současně JetPhoto Studio umí pracovat se zařízením Sony GPS-CS1, což je mobilní GPS zařízení přímo určené k digitálním fotoaparátům. Spolupráce s tímto zařízením funguje na bázi importu snímků s příslušnými EXIF GPS metadaty uloženými zmíněným GPS zařízením Sony.
Pro zpracování GPS tracklogu si můžete na webových stránkách JetPhoto Studia stáhnout ovladač pro Windows USB verzi GPS zařízení Garmin, pro Mac OS X není ovladač zapotřebí. Používáte-li GPS jednotku se sériovým konektorem, lze použít různé Seriál-2-USB převodníky, jako je například PL2303 a jeho klony, pro který je rovněž k dispozici ovladač pro Windows i Mac OS X. Pro konverzi GPS tracklogů mezi jednotlivými formáty lze použít například GPSBabel, rovněž tento šikovný prográmek nabízí JetPhoto Software ke stažení ve verzích pro Windows a Mac OS X.
JetPhoto Studio 2007 – volby pro analýzu a automatické zpracování GPS tracklogu
JetPhoto Server
Doplňkovým publikačním řešením pro sdílení fotografií na internetu je JetPhoto Server založený na bázi PHP a s podporou RSS 2.0. Funguje v prostředí Mac OS X, Windows 2000/2003 Server, RedHat Linuxu 8+ a Sun Solaris 8+.
JetPhoto Server umožňuje pohodlné generování individuálních webových galerií s vlastními komentáři v podobě jakéhosi mikroblogu. Program využívá šablony galerií alb s různým rozvržením snímků na stránce (řada z grafických layoutů stojí za pozornost!) a uživatelem volitelné animované Flash slideshow. Díky podpoře kódování Unicode nemá JetPhoto Sever žádné problémy s českými nabodeníčky ani jinými jazyky. JetPhoto Studio spolupracuje s JetPhoto Serverem přímo bez nutnosti přepínat mezi aplikacemi, vše probíhá formou relativně jednoduché synchronizace fotoalb na několik klinutí myší.
Závěr
JetPhoto Studio není v běžných funkcích nijak výjimečný správce digitálních fotografií, má však kvalitně vyřešenou podporu EXIF GPS metadat spojenou s vizualizací zeměpisných souřadnic. Zajímavý by pro méně náročně uživatele mohl být program i díky poměrně kvalitnímu kalendáři pro organizaci snímků a v neposlední řadě i díky freewarové základní verzi (byť s jistými omezeními). Cena komerční verze JetPhoto Studio Pro je relativně nízká, náročnějším uživatelům ale program nelze příliš doporučit, neboť mu chybí zejména lepší funkce pro úpravy fotografií, kvalitnější tiskový výstup a především podpora RAW snímků. JetPhoto Studio pro Windows i Mac OS X si můžete stáhnout zde.
JetPhoto Studio 2007 – základní předvolby programu s nastavením cesty k jednotlivým adresářům s alby fotografií
JetPhoto Studio 2007 – v podrobnějších preferencích najdeme mimo jiné volby pro server s mapovou službou a synchronizaci adresářů
JetPhoto Studio 2007 – nastavení časového rozdílu u fotografií (například pro odlišné časové zóny)
JetPhoto Studio 2007 – korekce data a času u pořízených fotografií je samozřejmostí
JetPhoto Studio 2007 – funkce pro odesílání zakázek do fotosběrny
JetPhoto Studio 2007 – nastavení pro synchronizaci snímků a alb s webovým serverem
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024