Jasc After Shot 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Jasc After Shot 1.0

Jack After Shot DF recenze

2. dubna 2002, 00.00 | Majitelé digitálních fotoaparátů, zbystřete pozornost, firma Jasc Software totiž před pár dny uvedla na trh svůj nejnovější manager fotografií, který může víc než dokonale nahradit většinu software dodávaného k digitálním fotoaparátům.

Pokud jste už někdy nemohli přijít na jméno software dodanému k vašemu digitálnímu fotoaparátu, mohu vás uklidnit, nejste totiž zdaleka sami. Naštěstí existuje řada univerzálních managerů digitálních fotografií, které jsou ve většině případů výrazně lepší než původní softwarové balíky výrobců digitálních fotoaparátů a After Shot je jedním z nich. Firma Jasc Software ostatně není žádným nováčkem a její produkty obvykle bývají velmi kvalitní, stačí připomenout nekorunovaného krále shareware grafických editorů PaintShop Pro nebo další univerzální multimediální manager Media Center Plus. After Shot je určen pro Windows 98/ME/2000/XP a Windows NT4 se service packem 3+, boxovaná verze stojí 49 USD (při downloadu pak 45 USD), trial verze je samozřejmě k dispozic zdarma a funguje obvyklých 30 dní. After Shot vyžaduje přítomnost MS Internet Exploreru, systému QuickTime a Acrobat Readeru pro zobrazení manuálu.



Po instalaci After Shotu se mezi trayikonkami objeví celkem zdařilá ikonka fotoaparátu, ze které můžete aktivovat Camio Viewer dodávaný společně s After Shotem. Camio Viewer může být aktivován buď manuálně nebo automaticky v závislosti na přítomnosti paměťové karty (v PCMCIA/PC Card slotu - což je obvykle na cestách s notebookem pohodlnější než pracovat s externí čtečkou paměťových karet či přímo s fotoaparátem připojeným na sériový či USB port) obsahující fotografie a umí fotky z karty i automaticky zkopírovat pro následné použití v After Shotu. Výhoda tohoto jednoduchého prohlížeče spočívá v tom, že si můžete hned na začátku práce vybrat pouze požadovaný snímek či snímky a ty pak otevřít v After Shotu, další možností je pak After Shot spustit rovnou (místo Camio Vieweru) po zjištění přítomnosti paměťové karty s fotografiemi.







Ještě předtím, než si povíme něco o samotném After Shotu se podíváme na nastavení, která program standardně nabízí. Základní preference "General" obsahují volby pro povolení/zákaz funkce Camio Vieweru, zvukovou signalizaci otevření obrázku, zákaz automatického spuštění obrázkového alba během provozu After Shotu a také možnou aktivaci Quick Tour (pomocníky obvykle okamžitě vypínám, možná se Vám ale jeho funkce budou hodit) při startu programu. V dalších sekcích "View" a "Download" najdete základní vlastnosti pro zobrazování obrázků či fotografií, indikaci stavu paměťové karty/fotoaparátu, nastavení cache pro fotky, způsob zobrazování a tisku, nastavení přenosu přes rozhraní TWAIN a další drobnosti. V sekci "File Formats" si můžete nastavit defaultní prohlížeč/editor pro JPEG obrázky a také kvalitu JPEG/FlashPix formátů), v sekci "PC Card" pak akci po vložení paměťové karty (žádná akce nebo spuštění After Shotu či Camio Vieweru). "Proxy Settings" obsahuje nastavení proxy serveru při sdílení obrázků/fotek na internetu a konečně poslední sekce "Web Layout" slouží pro základní nastavení vzhledu elektronických pohlednic/HTML stránek, přání apod., které lze ukládat na disk nebo přímo z After Shotu publikovat na internetu.






A teď už se konečně dostáváme k samotnému After Shotu. Nepoužíváte-li pro přenos obrázků do počítače čtečku paměťových karet (míněno libovolnou přechodku v PCMCIA/PC Card slotu), můžete si pro import fotografií v nástroji "Connection" vybrat ještě několik dalších metod externí čtečkou připojenou na sériový či USB port počínaje přes zařízení FlashPath (což je taková ta hezká disketová čtečka od Olympusu :-))) alias čtečka paměťových karet Smart Media v podobě 3,5" diskety) až po univerzální TWAIN rozhraní, vše samozřejmě včetně možnosti specifikovat i cesty k fotografiím na paměťové kartě. Máte-li vybráno čtecí zařízení, zbývá už jen definovat nové či otevřít stávající album s fotografiemi a importovat požadované obrázky či fotografie. Import pochopitelně funguje i přímo z disku, takže pokud to daný software ke čtečce paměťových karet či dodávaných k fotoaparátu umožňuje, můžete fotky či obrázky importovat přímo z pevného disku, diskety, cédéčka či paměťové karty v podobě disku (například u fotoaparátů podporujících rozhraní USB Storage drive). V případě potřeby můžete mimo importu vybraných fotek nechat katalogizovat i celý disk či disky (včetně dostupných paměťových karet), všechny nalezené obrázky, fotografie či video se automaticky uloží do aktuálního alba.





After Shot nabízí stejně jako prakticky každý manager obrázků několik pohledů na zpracovávané obrázky či fotky, můžete si tedy vybrat mezi thumbnaily, jednotlivými soubory apod., stejně tak můžete fotky setřídit podle názvu, data vytvoření, velikosti, typu či obrazového alba. Se samotnými fotografiemi lze pracovat buď jednotlivě nebo je upravit v dávkovém módu, ve kterém jsou k dispozici volby pro konverzi, rotace obrázků, jejich přejmenování, stranové převrácení apod. Mimo obvyklých informací jako je velikost a rozlišení fotografie zpravidla každá importovaná fotografie zpravidla i dodatečná EXIF data, která pochopitelně After Shot umí načíst a uložit do databáze respektive obrázkového alba, takže z okénka"Details" se pak můžete dozvědět všechny podrobné údaje o každém snímku jako je například expozice, hodnota ISO, poměry stran, typ digitální fotoaparátu, použitou kompresi, nastavení barev a spoustu dalších užitečných věcí. Ke každému snímku v albu může přiřadit několik klíčových slov (manuál k programu se nezmiňuje, zda je jejich počet nějakým způsobem omezen), což se pak hodí pro rychlé vyhledání snímku s poměrně komfortními vyhledávacími funkcemi After Shotu.


Většina novějších digitálních fotoaparátů (a pochopitelně všechny digitální kamery umožňující ukládat i jednotlivé snímky na paměťovou kartu či CD) umí ke každému snímku přidat i zvukový komentář. After Shot samozřejmě umí tyto zvukové informace importovat společně s fotografií, která je následně označena symbolem noty (podobně jako třeba u digiťáků Olympus) a můžete si je v After Shotu kdykoliv přehrát. Ke každé fotce můžete ale zvukový záznam přidat i dodatečně, k čemuž slouží nástroj "Record". After Shot umí zvukový doprovod zobrazit a editovat, k dispozici máte nezbytné základní funkce pro střih - cut/copy/paste.



Import a základní zpracování snímků máme za sebou, podíváme se tedy, co všechno lze s obrázky či fotografiemi v programu dále provádět. Integrovaný prohlížeč je velmi rychlý a obsahuje samozřejmě i nezbytnou lupu, kvalit klasických image viewerů ale nedosahuje. Prohlížeč aktivuje obvyklým dvojklikem na náhled fotky, poté se objeví image editor s dalšími dostupnými funkce jako je například možnost korekce/redukce efektu červených očí, jednoduché kreslící funkce (pouze nástroj pero) a základní manipulační funkce.





V image editoru integrovaném v After Shotu si můžete obrázek oříznout, přidat k němu textový komentář (čeština funguje bez problémů s TrueType/ OpenType fonty i s Adobe Type fonty), obrázek otočit či dále upravit s pomocí image processingových funkcí (viz dále). Přidání textu -jedna nebo podle nastavené velikosti fontu i více řádek s možností jednoduchého zarovnání textu vlevo, na střed či vpravo - a také oříznutí obrázku je celkem pohodlné, objeví se další okénko s transparentním obsahem, ve kterém vpisuje text a které při ořezu obrázku nabízí ve stavové liště i další volby jako třeba rychlé přepnutí zobrazovacího módu s přednastaveným poměrem stran (Square, 3/4, 4/6, 5/7, 8/10 a APS C/H/P) v portrait či landscape módu.

After Shot samozřejmě umí importovat z digitálních fotoaparátů nejen statické snímky, ale také video. Stejně jako zvukový doprovod, i video má svůj symbol, takže ho můžete okamžitě rozpoznat od ostatních fotografií. Dvojklikem na importované video aktivujete přehrávač "Movie Projector", ve kterém najdete další volby pro zpracování a post processing. Movie Projector využívá systém QuickTime a umí tedy přehrát všechny animace a videoformáty, které podporuje QuickTime. Jednou z hlavních voleb je co jiného než uložení videa (opět s pomocí jádra systému QuickTime) v požadovaném kodeku, rozlišení a počtu barev. Při ukládání si můžete vybrat i "Export Effect Movie", což je post processing videa, samozřejmě opět v intencích efektových možností systému QuickTime.

Když už jsme u efektů a post processingu, v image editoru After Shotu můžete upravit i fotografie či obrázky. K tomu máte k dispozici běžné nástroje na úpravu barev, jasu, kontrastu, nasycení barev apod. Mezi úpravu barev patří i možnost fotografii zaostřit a použít "grafický equalizér". Z dostupných efektů pak máte na výběr zejména různé deformační efekty, obligátní reliéf a dalších několik relativně známých efektů.



V After Shotu navíc můžete z fotografií poskládat i panoramatickou fotku (na výběr máte kruhovou a perspektivní projekci s automatickým vyhlazením spojů), k čemuž máte na výběr celkem jednoduchý nástroj "Stitcher". Stitcher sice nelze srovnávat s profesionálními programy na výrobu panoramatických fotografií, u dobře nafocených fotek s překrytím cca 15-30 % ale funguje docela dobře.



Z dalších "automatizovaných" editačních funkcí nabízí After Shot tvorbu jednoduchých slideshow, sestavení animace z vybraných fotografií a také výrobu elektronických pohlednic respektive webových stránek obsahujících vybrané fotografie. U pohlednic/HTML stránek máte k dispozici slušnou řádku designových předloh, které lze ještě mírně "doladit" úpravou textury (texturou může být i obrázek) a fontu pro textové popisky. Webovou stránku můžete posté uložit na disk nebo publikovat na internetu, stejně jako můžete poslat na sdílený server vybrané obrázky, fotografie či video. Poslední ještě nepopsanou možností je tisk fotografií. I zde máte k dispozici spoustu předloh s rozvržením pozice a počtu fotografií na stránce a další obvyklé volby pro nastavení hlavičky a patičky stránky, nastavení okrajů, tisk vybraných popisek k fotkám apod.




Co dodat na závěr? Jasc After Shot je vynikající manager digitálních fotografií a za přijatelnou cenu nabízí propracované (a navíc univerzální) importní funkce, také základní editační a manipulační operace nejsou na škodu, stejně jako práce se zvukovými záznamy u fotek, podporou videa, panoramatických fotek a dalších v recenzi popsaných funkcí. Zvyknete-li si na After Shot (což je otázkou chvilky), budou vám patrně některé softwarové balíky standardně dodávané k digitálním fotoaparátům připadat dost primitivní a radši zůstanete u After Shotu. Jestli je to dobře? Inu, to už nechám na vás...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: