Jaký je Adobe InDesign? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Jaký je Adobe InDesign?

22. dubna 1999, 00.00 | O programu přezdívaném Quark killer jsme již psali. Podívejte se však s námi na produkt blíže v podrobné recenzi. Je program skutečně tak dobrý?

Kdo by neměl rád pohádky. Splní se v nich většinou to, o čem lidé sní. O to potěšitelnější je, když se i v oblasti DTP a pre-pressu dočkáme tu a tam splnění nějakého přání. Třeba v podobě produktu, který dokáže integrovat vlastnosti bitmapového i vektorového editoru a výsledky spojit do podoby knihy, stránky časopisu či reklamního letáků. Firma Adobe, která přivedla na svět PostScript, tlumočníka, jemuž dnes rozumí všechny osvitky a všichni ti, kteří mají co mluvit do tisku a zejména přípravy před ním, uvádí na trh produkt vpravdě revoluční (v čem, o tom později). Původně nesl pracovní kódové označení K2, ale snad i proto, že štít této osmitisícovky je obtížně zdolatelný a snahou tvůrců programu je pravý opak, dostal do vínku název InDesign. V tisku o něm již proběhlo několik zpráv, v březnovém čísle ST jsme se o něm také zmiňovali, představme si jej nyní však trochu podrobněji. Konzultantem nám byl Tomáš Metlička z Amos Software.

Zmíněná revolučnost InDesignu spočívá především v jeho koncepci. Princip je v tom, že jádro programu je velmi malé, něco kolem 2 MB. Další služby si volá přes zásuvné moduly. Proto je to aplikace konce devadesátých let - první svého druhu. Většina dodnes používaných programů (včetně Quarku) je založena na koncepci druhé poloviny osmdesátých let, což je hromada kódů nabalených na původním srdci programu. Nikdo také tehdy nepředpokládal, že se objeví zařízení s přesností 4 000 dpi a více, kterou dnešní osvitky bez problémů zvládají. Tehdejší aplikace byly vytvářeny s rozlišením kolem 600 dpi, což je dnes již zdaleka nevyhovující. Celá technologie plug-inů umožňuje daleko dynamičtější rozvoj všech aplikací, protože není problém používat zásuvné moduly nové (například přidání nové funkce) nebo - v případě, že je třeba v modulu cokoli upravit - pracovat jen s tímto jedním konkrétním modulem, ne s celou aplikací. Jednoduše další modul k programu přidat - to je ta podstatná změna. Součástí jádra programu je zobrazovací architektura Adobe, kterou firma používá ve všech svých aplikacích. Záměrem je řešení úplného publikačního řetězce jako celku tak, aby nebylo nutné pro jakoukoli sebenáročnější práci sahat k dalším produktům. Proto tu je k dispozici kompletní sada dokonale provázaných nástrojů. Ve srovnání s PageMakerem se nejde až tak daleko v práci s dlouhými publikacemi, například při generování rejstříků. Už dnes jsou ale firmy, které na řešení tohoto problému poskytují zásuvný modul, který toto řeší. InDesign umožňuje přístup k devadesáti procentům všeho, co se uvnitř něj děje, a je tedy možno upravit si jej dle požadavků. V rámci vydavatelského řešení je možno postavit celý systém takříkajíc "na míru". Nadále bude možno pracovat i s jinými aplikacemi, jak byli uživatelé zvyklí, a to právě proto, že stejné zobrazovací schéma je použito například v Acrobatu nebo v Illustratoru. Takže to, co nebude InDesign umět, je možné použít z jiné aplikace (například umístit text na křivku, což je mimochodem jedna z mála funkcí, jež InDesign neumí). Zvládá ale ilustrátorský nativní formát otevřít a pracovat s ním i vektorově. Se stále dokonalou vektorovou křivkou. Je také k dispozici naprosto kvalitní a sjednocený Color Management. Ve všech aplikacích je použit jednotný styl práce s barvami. Je možné nastavit výstupní profily nebo je zobrazovat zvlášť tak, jak to uživatel požaduje. Soubory si mohou nést i své vlastní profily, pokud je to třeba.

Pracovní nástroje

Na první pohled máte dojem, že se pohybujete ve známém prostředí PageMakeru. Zároveň však zaregistrujete, že je tu něco navíc. Tím "navíc" je širší paleta nástrojů, velmi podobná té, jakou známe z osmičky Illustratoru. Jistě vítaná bude varianta používání stále stejných klávesových zkratek. Je tu dokonce možnost pro ty, kteří jsou naučeni na svoje horké klávesy (například quarkaři), nastavit si v preferencích nahrazování indesignových zkratek quarkovskými a neučit se nové.

Práce se soubory

Se soubory se pracuje obvyklým způsobem, bez problémů je možné importovat soubory Illustratoru, Photoshopu a zejména PDF soubory. Vložíte-li do InDesignu práci vytvořenou v Illustratoru, stanou se objekty plně editovatelnými pomocí bézierových nástrojů. Také lze importovat jednu nebo více stránek ve formátu PDF jako vloženou grafiku. InDesign je zde schopen upravovat typografii nebo provádět drobné úpravy. Zlepšená je funkce vykreslování na obrazovku. Je to právě díky používání Adobe Graphic Manageru, pomocí kterého dostáváme pravé WYSIWYG zobrazení EPS grafiky, Adobe Cool Type pro korektní práci s písmy a Rainbow Bridge pro přesné a souhlasné řízení barev. Drobnost, která potěší, je funkce propojení Adobe Online, které vás upozorní na všechny novinky týkající se InDesignu vyskytující se na Internetu. Souborů je možné uložit buď přímo jako PDF dokument (přitom jsou pod kontrolou klíčová nastavení kompresí obrázků, vkládání písem či konverze barev) anebo ve vlastním formátu.

Volnost při vytváření grafiky

Práce v InDesignu je navržena tak, aby neomezovala kreativitu a umožňovala intuitivní činnost. Textové a grafické rámečky mají spoustu možností, jako rámeček je možné použít jakýkoliv objekt včetně základních nebo ručně nakreslených tvarů či konvertovaného textu. Je možné vkládat je do sebe a několika rychlými kroky vytvářet poutavé prvky. Tisk stránek je rychlý a efektivní, tiskárna dostává informace jen o viditelných částech posílaného souboru.

Přechodový rastr už není problém

To, co na PageMakeru většina uživatelů postrádala, již InDesign umí. Přechodové rastry můžete specifikovat radiálně nebo lineárně, gradientní výplň nastavit buď v přímých nebo ve výtažkových barvách, měnit úhel jejich použití a dokonce je aplikovat na text, pak jej jako text upravit nebo změnit různé atributy - a objekt se stále bude chovat jako textový. Výběr více textových či grafických rámečků najednou většina programů neumí, zde je možno ještě dále je upravovat a dosahovat tak neobvyklých efektů. I po této deformaci zůstává text i nadále plně editovatelný. Nástroj pero se chová stejně jako v Illustratoru, můžete kreslit křivky od ruky nebo editovat již vytvořené, případně je rozdělit nebo naopak spojit, jak zrovna potřebujete.

Přesnost na tisíciny a více

Možnost práce s přesností na setiny, v některých případech jen na desetiny (jako například nastavení tloušťku čáry) je minulostí. InDesign má schopnost pracovat s přesností na tři desetinná místa, (přičemž vnitřní přesnost aplikace je na šest desetinných míst). Maximální zvětšení je 4 000 %, při pohybu opačným směrem se dostanete na 5 %. Navíc je tu možnost pracovat zároveň na více náhledech stránek s rozdílným zvětšením, takže můžete například sledovat, jak se změní situace na následujících stránkách, když provedete potřebný zásah do první stránky: kupříkladu vložíte obrázek, přičemž máte aktuální stránku zobrazenou ve velikosti 100 %, ostatní třeba desetkrát menší, ale vidíte je všechny najednou. Užitečná je také paleta Navigátor, jejíž funkce je známa již z dřívějších verzí Adobe produktů. Lze také nastavit vrstvy pro celý rozsah dokumentu. Je možné vytvořit vrstvy ke zřízení například různých jazykových verzí téhož souboru. Ani kompletní zhotovení billboardu ve velikosti 1:1 není problémem, máte totiž k dispozici pracovní plochu o rozměrech 3,5 x 14 metrů.

Práce s textem

Pro nastavení přesných mezer mezi jednotlivými znaky si můžete zvolit ze čtyř voleb pro vyrovnávání sazby. Velmi precizně je vyřešen kerning, k dispozici jsou dvě volitelné možnosti - dle metriky písma anebo opticky, kde "to necháte" na InDesignu. On sám stanoví rozteč mezi jednotlivými znaky na základě analýzy tvaru písmen. Program také nově pracuje s dělením a vyrovnáváním. Zatímco například PageMaker 6,5 a QuarkXPress 4 dělí a vyrovnává od daného místa dolů, v InDesignu je tato operace přepočítávána až na 30 řádek před označeným místem a 30 řádek za ním (tento počet řádek je možné nastavit v základní preferencích). Výsledkem je pak mnohem klidnější obraz textu bez velkých rozdílů u volných či více naplněných textových bloků. Typografové tak konečně mají k dispozici nástroj, který dokáže splnit i jejich náročné požadavky.

Další funkce

Máte práci před poslední korekturou, ale dostanete nápad, jak někde cosi změnit. Nemusíte se obávat nebo ukládat další verzi dokumentu. InDesign nabízí neomezený počet kroků zpět (funkce Undo) nebo zopakování některých kroků (funkce Redo). Posílena je rovněž funkce pojetí řídicích stránek. Lze si stanovit více typů těchto stránek s různou kombinací jednotlivých (například grafických) prvků a uložit si je jako vzory. Je ale možno také stanovit mezi nimi nadřazenost a podřízenost a upravit tak jejich vzájemné vazby. Editací řídicí stránky pak budou provedeny změny i u stránek podřízených.

Kdy už budeme "in"?

Podle vyjádření společnosti Amos Software by se měl tento výkonný softwarový produkt dostat na trh během léta a lokalizovaná česká verze co nejdříve. Případné další informace o tomto programu naleznete na www.adobe.com.

Pavel Štědrý



Článek byl převzat z dubnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 74 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: