Jaký bude QuarkXPress 7? (1) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Jaký bude QuarkXPress 7? (1)

quark

16. prosince 2005, 00.00 | Nová verze sázecího programu QuarkXPress má silné ambice vrátit daný produkt opět do
popředí zájmu. Jak moc je ale comeback pravděpodobný? To se alespoň částečně pokusíme
zodpovědět v našem preview dané novinky. Dnes se takto podíváme na výkonnost a rozhraní
produktu a dále jeho funkce, spojené se zpracováním textu.

Každý, kdo se delší dobu pohybuje v oblasti pre-pressu ví, jaký strmý vzestup i pozvolný pád zde zaznamenal sázecí program QuarkXPress. Ve verzi 3.x fenomenální produkt, kterému řešení typu Adobe (resp. Aldus) PageMakeru mohla jen snaživě sekundovat, od verze 4 nicméně program, jež stále více působil rozpaky funkční výbavou i obchodní politikou výrobce, což vedlo k postupnému obratu uživatelů zejména k nové konkurenci - Adobe InDesignu. Snahy zvrátit nepříznivý vývoj lze zaznamenat až v případě QuarkXPressu 6 a později bezplatného update 6.5, to ovšem zatím stále nestačí k tomu, aby se XPressu dařilo získávat zpět ztracené pozice.

Novým pokusem, jak nepříznivý vývoj zvrátit k lepšímu, je již po řadu měsíců anoncovaný QuarkXPress 7. Ten by se měl objevit v nejbližších týdnech, již dnes je pak k dispozici dostatek zdrojů, umožňujících přiblížit předpokládané schopnosti produktu skutečně dopodrobna. Uvedenou možnost jsme využili i my, abychom se v tomto článku (rozděleném z prostorových důvodů na více pokračování), podívali na novinky v QuarkXPressu 7 blíže. Nicméně přeci jen nepíšeme o finální verzi, a tak si vyhrazujeme jak právo na konečné posouzení až po jejím uvedení (resp. uvedení příslušné české lokalizace) - ostatně teprve tehdy bude jasná cena, což je faktor v daném případě zřejmě nejzásadnější, totéž se týká jakéhokoli podrobnějšího srovnání s konkurenčním InDesignem.

K výkonnosti

Na základě betaverzí lze jen těžko posuzovat konečné schopnosti, každopádně se zdá, že XPress i přes nabytí řady nových funkcí nezpomalil a nezvýšil ani nějak drasticky hardwarové nároky, hlášeny jsou spíše změny k lepšímu - ovšem porovnává se zde s verzí 6 a vyšší, žádný návrat k dramaticky výrazné rychlosti a nenáročnosti ve stylu 3.x se nekoná (ostatně Adobe v daném směru drží laťku vskutku značně nízko a tak se není co divit). Jisté každopádně je, že výrobce zdůrazňuje použití existenci technologie XDraw, která pracuje mezi XPressem a grafickým enginem systému (GDI+, Quartz) a zajišťuje rychlejší a lepší vykreslení i u složitých textových či grafických prvků (rotovaný text, Bézierovské objekty, komplexní dokumenty). Podle některých recenzí se dá rovněž očekávat značné zeštíhlení objemu souborů XPressu díky efektivnější kompresi, což ocení zejména tvůrci náročnějších dokumentů, určených k přenosům prostřednictvím Internetu či elektronických nosičů.

quark7-1f.jpg

Prostředí QuarkXPressu 7

Rozhraní a práce s objekty

I když se v případě XPressu hodně hovořilo o přechodu k rozhraní ve stylu InDesignu, není na první pohled v programu viditelná změna. Interface tak stále hodně připomíná to, na co jsou uživatelé zvyklí prakticky už z dob největší slávy XPressu, pomineme-li skutečnost, že si bylo od verze 6 třeba zvyknout na koncept projektu (tj. sady jednoho či více dokumentů pro tištěný a webový výstup), měnící výrazně dřívější pojetí práce s dokumenty (a tak trochu i rozhraní).

Výrazně užitečná vylepšení se každopádně nabízí při práci s paletkami. Uživatel si je nyní může seskupovat (u dané paletky zvolí z kontextové nabídky názvy dalších, jež chce přidat) a s těmito i každou zvlášť pak provádět odpovídající manipulace, ke kterým patří vedle přesunu či změny velikosti i možnost přechodného srolování či přiřazení odpovídající klávesové zkratky. Připočteme-li pak možnost ukládat skupiny paletek pro opakované použití, máme zde skutečně propracovaný mechanizmus, jak ovládací prvky XPressu přizpůsobit aktuálně zpracovávanému projektu (jedna konfigurace pro návrh, jiná pro kontrolní úkony, další pro webdesign aj.).

quark7-2f.jpg

Paletky lze dle libosti sdružovat

Ve stylu toho, co nalezneme u InDesignu i jiných nástrojů Adobe Creative Suite 2, je pak ústřední ovládací paletka XPressu Measurements doplněna o přímý přístup k výrazně více funkcím než dříve. Nabídka odpovídajících prostředků, jež se kontextově mění podle typu vybraného nástroje či objektu, se skrývá pod několika záložkami, které se vyvolají po přesunu kurzoru myši nad danou paletku. Bez přehánění se dá říci, že uživatel má takto po ruce prakticky vše co pro daný objekt potřebuje, aniž by musel klikat na další paletky či příkazy. Těm, kdo preferují spíše dialogové okno, se pak obdobným způsobem nabízí kontextový příkaz Modify.

Mimo nástrojů z dřívějška Measurements poskytuje i velmi pěkně vypadající pomůcku pro umísťování tabulátorů do textových rámečků na bázi drag & drop (nad textovým rámečkem je tabulátor indikován odpovídajícím vodítek, takže jeho vizuální umístění může být skutečně hodně přesné i bez jiných pomůcek). Jinou užitečnou pomůcku představuje panel Align pro různorodé zarovnávání objektů (včetně třeba uživatelsky nastavených rozestupů mezi objekty).

Vylepšení doznal i způsob, jakým jsou zobrazovány dokumenty - projekty XPressu. Možné je nyní rozdělení okna na více částí s různorodými pohledy (měřítko, místo v dokumentu aj.), na danou vlastnost se, spolu s jinými vylepšeními týkajícími se projektů, podíváme blíže až někdy příště.

quark7-3f.jpg

Measurements: nyní skutečně multifunkční nástroj

Zpracování textu: Unicode, OpenType a tabulky

XPress by konečně měl přestat být produktem, kterého se uživatelé mimo anglické jazykové prostředí trochu obávají. Je to dáno plnou podporou standardu Unicode - jak ale bude daná věc fungovat skutečně v praxi nevíme, první ohlasy recenzentů jsou každopádně velmi příznivé. Zvolání konečně se pak může ozvat i v případě podpory OpenType. I když zde Quark podle některých srovnání nenabízí tak širokou paletu možností jako Adobe ve svém InDesignu, přesto je pokrok skutečně značný. Mimo jiné (implementováno má být 23 vlastností) lze takto nyní používat ligatur, zlomků, různě zdobených písem, kapitálek či iniciál aj. V rámci podpory je nabídnuta nová Glyph Palette, poskytující přístup ke glyfům z daného fontu s možností náhledu a uložení favoritů. Podporována je pak i technologie Unicode Font Fallback, která dovolí glyfy chybějící v daném fontu automaticky nahradit glyfy z fontu patřičně vybaveného. Nastavení OpenType je pak možno zohlednit i v rámci jazyka textových tagů XPressu.

V souvislosti se zpracováním textu stojí za zmínku rovněž vylepšená podpora tabulek. Ty lze nyní použít i přes více stránek, přičemž lze určit automatické záhlaví a zápatí, jež se opakují na všech stránkách. Dále se nabízí možnosti rotace tabulek či automatického přizpůsobení jejich řádků a sloupců vloženému obsahu (podle uživatelem stanovených parametrů).

quark7-4f.jpg

Paletka pro práci s glyphy

Závěrem

Tolik zatím naše přiblížení. V příští části zaměříme svou pozornost především na vylepšení možností produktu při práci s grafikou. Ty jsou poměrně značné (podle některých tvrzení přímo revoluční) především v případě průhlednosti a stínování, zajímavé jsou pak i některá vylepšení týkající se správy a náhledů barev. O tom všem ale více skutečně až příště.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: