Jak se skenuje se SilverFastem, 3.díl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Jak se skenuje se SilverFastem, 3.díl

21. prosince 2005, 00.00 | SilverFast je dnes nejrozšířenějším otevřeným řešením pro ovládání skeneru a digitalizaci obrazu. Přinášíme třetí díl seriálu, který představuje práci s tímto softwarem. Tentokrát jsme si vzali na paškál restaurování poškozených snímků.

V předchozích dvou dílech jsme se věnovali základním principům skenování se softwarem SilverFast - a sice: skenu odrazných - reflexních ploch (první díl) a skenu průsvitných - transparentních předloh (druhý díl). Dnes se pustíme do samotných úprav předloh s touto aplikací. Ukážeme si postup, jak restaurovat poškozené fotografie, prostřednictvím funkce: Odstraňování prachu a škrábanců (Dust and Scratch removal).

Začínáme

Hned v úvodu je třeba si uvědomit, že ani SilverFast nedokáže zázraky. Prvním krokem je tedy dobře vše zvážit a začít s restaurováním jen těch fotografií, kde to má skutečně smysl. Jedná-li se o drobné oděrky, škrábance nebo chloupky, pak určitě ano. Ovšem, pokud je fotografie silně poškrábaná nebo zmačkaná, pak to opravdu cenu nemá. My jsme úmyslně vybrali poměrně silně poškozenou fotografii (ohyby, dlouhé škrábance, atd.).

Správným umístěním skenovaného obrázku a čistotou skenovací plochy i předlohy jsme se již dostatečně věnovali v předešlých dvou dílech, proto zde budeme oba faktory brát jako samozřejmost. Je-li tedy fyzicky vše připraveno, spustíme SilverFast a začneme tím, že si správně nastavíme všechny potřebné parametry. Nejprve v roletce General nastavíme správný režim (Normal, Batch - sólově nebo dávkově), dále typ předlohy - tedy Reflective a do třetice Positive / Negative.

Poté přepneme na roletku Frame a vyplníme ostatní parametry: bitová hloubka (nejvyšší, tj. 48 bitů), filtry (několik typů zostření - Auto Sharp, USM Sharp, GANE atd.), dále typ obrázku (standard, nebo přesnější definici - krajina, noc, sníh, atd.) a na závěr velikost a rozlišení. Tyto parametry opět volíme s rozmyslem (nemá cenu nastavovat zbytečně velmi vysoké rozlišení, tiskneme-li výsledný snímek do formátu například 10 x 15 cm). Mějte na paměti, že při vysokých hodnotách, dosahuje výsledný datový objem obrázku desítky megabajtů, proto doporučujeme zvolil rozlišení dle reálných potřeb.Velikost nastavíme v palcích (inches), cm nebo obrazových bodech (pixels). Na závěr zadáme požadované rozlišení (dpi), udávající počet obrazových bodů na palec (1 inch = cca 2,54 cm).

Stiskem klávesy Prescan na okně ovládání, si zobrazíme náhled. Nejprve uděláme výběr - pomocí levého tlačítka myši a obdélníku v náhledu. Náhled můžeme pomocí lišty tlačítek (vertikálně umístěné - po levé straně preview okna) natáčet, přiblížit a podobně. Výběr náhledu je v tomto případě velmi důležitý, protože jsou-li například ohnuté rohy, nebo velké defekty v oblasti krajů fotografie, můžeme začít upravování již zde a to jednoduše tím, že si uděláme ořez (crop), čímž eliminujeme spoustu defektů v rozích (což také bývá velmi často - zejména u těch starších fotografií). Ale pozor, abysme dodrželi formát (v našem případě 3:2). Naše původní fotografie měla 10 x 15 cm, takže ji zmenšíme na 6,6 x 10 cm (jako právě v případě tohoto tutoriálu).

Kliknout na ikonku lékárničky - na ovládacím panelu osmá od shora, která se nám tím změní na modrou ikonku SRD (Smart Removal of Defects) . Dále klikneme na ikonku hned pod ní, čímž si zobrazíme detailní náhled - označený jako Navigator, pro odstranění prachu a škrábanců. Náhled rozdělí snímek do jednotlivých zón, které nám umožní snímek tak detailněji prozkoumat (vpravo, na standardním preview) můžeme pozorovat a porovnávat detailně zvětšené oblasti předlohy.

Veškeré úpravy provádíme pomocí panelu (umístěného na okně Navigator, hned pod náhledem). Horní lišta ikon umožňuje: otevřít nový, mazat změny, přeskakovat, návrat o krok. Ikona šipky přepíná mezi okny Navigator / Preview. Pro nás nejdůležitějšími tlačítky jsou 2. až 4. ikona zprava, které umožňují náhled: bez změn / se změnami / barevné vyznačení změn. Díky tomu máme dobrou kontrolu nad celým procesem při eliminaci defektů.

Nastavení

Další parametry, které lze buďto nastavit automaticky - tlačítkem Auto, nebo spravovat manuálně, jsou: typ poškození - Defect Type (podle typu kazu - All / White / Black - Všechno / bílé / černé), dále Detection, Defect size, Intensity, Correction Extenction. Buďto lze provést odstranění prachu a škrábanců automaticky, přes funkce Auto (program nastaví optimální parametry), nebo použijte manuální výběr pomocí jezdců. Defect type - zvolíme All (všechno), ale je možné vybrat také White (např. škrábance) nebo Black (chlupy atd.). Všechny nalezené defekty budou označeny červeně. Pokud nejste s výsledkem (zobrazujícím se v náhledu) spokojeni, můžete ještě korekce "doladit" pomocí jezdců ručně. Ale opět dávejte pozor, ať nenastavujete příliš extrémní hodnoty (zejména Intenzitu), neboť výsledek by mohl dopadnout úplně jinak, než jste původně zamýšleli (viz úmyslně nepovedený výsledek skenu níže). Máte-li vše připraveno, stačí stisknout OK. A pak potvrdíme Scan, zadáme cestu pro uložení souboru na disk, název a formát.

SRD® - Smart Removal of Defects

Pro nastavení optimálních parametrů SRD je k dispozici zjednodušený i expertní režim. Modul SRD "ohmatá" povrch skenované předlohy a tím se detekují náhlé bílé a černé přechody (prach a škrábance) na snímku. Funkce SRD pak tato místa nahradí nejbližšími okolními barevnými body. Náhrada je řízena výkonným algoritmem SRD, který vypočítává nejvhodnější náhradu v závislosti na celkové kompozici. Účinnost redukce je možné kromě plné automatiky také uživatelsky řídit pomocí menu. To platí zejména pro defekty většího rozsahu a nebo komplikované snímky, kde je již automatické nastavení nedostačující. Optimalizaci je možné provádět v několika nezávislých zónách. Jelikož se jedná o softwarové úpravy snímků, dochází zde však také ke značnému rozostřování (především velikost poškození - Defect size - silně rozostřuje). Výhoda spočívá v tom, že dojde k postupnému prolínání sousedících bodů, čímž se zahladí stopy náhlých přechodů, ale nevýhoda je naopak ve ztrátě ostrosti a tím i detailů. Princip SRD je podobný jako v případě pokročilejší funkce skenerů - ICE, která detekuje "kazy" na snímku pomocí infračerveného paprsku, v tomto případě je však celá operace provedena softwarově.

Nepovedený obrázek se zvolenými extrémně vysokými hodnotami: Detection, Defect size, Intensity, Correction Extenction.

Obrázek bez jakýchkoliv úprav - původní předloha.

A zde je výsledek - snímek po provedení SDR - odstranění prachu a škrábanců a s aktivovaným filtrem automatického doostření (Auto Sharpen).

Závěr

Funkce odstraňování prachu a škrábanců funguje v Silver Fastu v automatickém režimu spolehlivě. Manuální režim je vhodný spíše jen v případě "doladění". Máte-li na fotografiích defekty větších rozsahů, SilverFast sice umožňuje v těchto případech použít funkci "masky", ale my rozhodně doporučujeme zde raději využít služeb editačních programů (například Photoshop) a funkcí přímo k tomu určených (například "klonovací razítko"). Je to rozhodně mnohem efektivnější. Různý drobný prach a nečistoty jdou odstranit poměrně snadno a účinně. Naopak máte-li fotografii ohnutou či jinak znehodnocenou (a tím poškozenou kompletní strukturu fotopapíru), už vám moc nepomůže ani sebelepší software pro odstranění prachu a škrábanců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: