Jak se skenuje se SilverFastem, 2.díl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Jak se skenuje se SilverFastem, 2.díl

13. prosince 2005, 00.00 | SilverFast je dnes nejrozšířenějším otevřeným řešením pro ovládání skeneru a digitalizaci obrazu. Přinášíme druhý díl seriálu, který představuje práci s tímto softwarem a zároveň vás provede celým procesem skenování. Tentokrát se budeme věnovat skenu průsvitných předloh.

Před pár dny jsme otevřeli nový seriál: Jak se skenuje se Silver Fastem 1, kde jsme tento populární a univerzální skenovací program představili v praxi prostřednictvím skenu reflexních (odrazných) předloh. Dnes přímo navážeme na předchozí díl, ale tentokrát se podíváme na zoubek transparentním (průsvitným) předlohám.

Začínáme

Základním pravidlem při skenu průsvitných předloh je použití jen těch zařízeních, k tomu určených. Určitě zde nelze použít libovolný skenovací stroj. Pokud tuto podmínku splňujeme, další důležitá věc je, že vždy musíme klást důraz na umístění předlohy a čistotu. Toto platí obzvlášť u transparentní předlohy, neboť zde pracujeme s velmi malými formáty (například 35 mm film), který následně hodně zvětšujeme, takže jakákoli nepřesnost umístění nebo sebemenší smítko, nám může výsledný snímek brutálně poznamenat. Co se týče samotného založení snímku, většina moderních skennerů obsahuje ve standardním balení několik adaptérů s různými formáty (např.: 35 mm, 6 cm, 10 x 15 cm ap.), kam požadovaný snímek pohodlně založíme. Tyto adaptéry vždy používejte! Pootočený obrázek lze dodatečně srovnat - například funkcí rotace ve Photoshopu, ale přepočet snižuje kvalitu a přesnost kresby.

Dalším důvodem, proč používat adaptéry pro zakládání snímků, je fakt, že samotný kinofilm má stále tendenci se ohýbat, což by bez použití adaptérů vedlo ke špatné ostrosti výsledných obrázků (od středu ke krajům dochází vlivem prohnutí materiálu ke ztrátám ostrosti). A nezapomínejme v žádném případě na čistotu (ta znamená půl zdraví a bez nadsázky to platí i pro skenování). Jelikož pracujeme s malým formátem, který následně mnohonásobně zvětšujeme, logicky se tedy může i sebemenší chloupek na výsledku jevit jako ocelové lano. K odstranění nečistot použijeme opět nejlépe antistatický hadřík.

Nastavení parametrů

Máme-li připravenou předlohu (vloženou do příslušného adaptéru a ten zasunutý do skenovacího zařízení) můžeme přistoupit k nastavení parametrů. Na hlavním okně si nejprve zvolíme v roletce General základní mód - tj.: chceme-li skenovat dávkově (více snímků - Batch) nebo sólo (jeden snímek - Normal). Poté musíme zvolit typ předlohy - v tomto případě "Transparency" (průsvitná). Dalším neméně důležitý parametr představuje výběr: Pozitiv / Negativ.

V případě skenování negativu, nastavíme příslušnou kolonku, ale zároveň tím aktivujeme další okno Negative, kde musíme správně vyplnit výrobce, typ a citlivost daného kinofilmu, abychom dosáhli co nejlepších finálních výsledků.

Máme-li zvoleny všechny klíčové funkce, přepneme si na roletku Frame, kde vyplníme zbylé údaje, jako je: bitová hloubka (nastavíme nejvyšší, tj. 48 bitů), dalšími parametry jsou filtry (několik typů zostření - Auto Sharp, USM Sharp, GANE atd.), poté můžete nastavit typ obrázku (standard, nebo lze být i konkrétnější - krajina, noc, sníh, ap.) a na závěr velikost a rozlišení. Parametry velikosti volíme ideálně již koncové - výsledný formát obrázku, protože každými dalšími úpravami se snižuje obrazová kvalita. Velikost můžeme nastavit podle potřeby v palcích (inches), v centimetrech nebo obrazových bodech (pixely). Posledním parametrem je rozlišení (dpi), udávající počet obrazových bodů na palec (1 inch = cca 2,54 cm). Zde však rozumně kombinujte fyzickou velikost a rozlišení, neboť při vysokých hodnotách, může výsledný datový objem obrázku dosahovat až desítek MB. Proto doporučujeme zvolil vhodné rozlišení podle reálných potřeb.

Skenování v praxi

Máme-li nastaveny všechny potřebné parametry, můžeme nyní přistoupit k samotnému skenování. Stiskem klávesy Prescan na okně ovládání, zobrazíme náhled. Jako první bod je třeba udělat výběr. Pomocí myši jednoduše označíme obrázek, ale pozor! Zde je třeba striktně dbát na to, abyste vybrali pouze exponovanou část snímků. Pokud by totiž váš výběr zasáhl i do "prázdných" (nevyexponovaných) oblastí kinofilmu, skenner může mít problémy s automatickým rozpoznáváním barev a výsledkem by byly barevně nepřesné skeny.

Snímek je připravený a označený. Nyní již můžeme přistoupit k finálním úpravám. Náhledové okno obsahuje lištu s úpravami (po levé straně - horizontálně směrovanou), kde naleznete všechny důležité nástroje (od shora dolů): info o verzi, nápověda, rotace - 90 stupňů, převrácení - zrcadlové / výškové, scan pilot (zobrazit / zrušit), job manažer (správa obrázků), kalibrace, funkce odstranění prachu a škrábanců, odstranění šumu, mazání, zobrazení nejtmavšího / nejsvětlejšího bodu na skenovaném dokumentu, číslování a tisk. V ovládacím okně (v horní části) se také nacházejí ikony s možností dalšího - manuálního nastavení jako je: zoom, automatické úpravy (rozložení světla a stínů a středních tónů - jejich optimalizace), histogram, gradace barev, korekce barev, nástroje pro bílé a černé (nejsvětlejší a nejtmavší) odstíny a RGB profil.

Na závěr si určíme nejsvětlejší a nejtmavší bod na skenované předloze - viz ikonka s "kapátkem" a bílým / černým trojúhelníčkem a pak si již můžeme hrát s filtry.

Nejpoužívanějším a nejdůležitějším filtrem je doostření snímané předlohy. V hlavním ovládacím okně - pod roletkou Filter, zvolíme Sharpen (USM), čímž automaticky aktivujeme pomocné okno, kde máme dva náhledy: vlevo vidíme obrázek bez úprav, vpravo je obrázek po zostření. Pro nás jsou důležité dva parametry - pomocí nichž definujeme míru zostření. Je to síla zostření - Intensity a práh - Treshold. Míra samotného doostřování je víceméně individuální záležitostí a závisí na každém, ale všeho moc škodí a tedy ani zde se nedoporučuje příliš přehánět. Při nastavení extrémních hodnot, dochází k přílišnému vykreslení detailů, což působí ve výsledku naopak velmi rušivě (viz ukázka níže).

Jako míru zostření nastavíme například 20 % a práh 0.7 %. Pak již stačí potvrdit a přistoupit k poslednímu bodu. Stisknutím tlačítka Scan, spustíte proces samotného skenování (včetně definice cesty, kam se má soubor uložit a typ obrazového formátu).

Skenování negativu

V případě skenování negativu je postup stejný jako u pozitivů, s tím rozdílem, ze je třeba označit typ předlohy jako Negative a poté nezapomenout na vyplnění všech potřebných údajů ohledně kinofilmu (výrobce, typ a citlivost), které jsou zpravidla umístěny u spodního nebo horního okraje filmu (mohou být též na obou místech). Máte-li toto připraveno, stačí nastavit ostatní parametry a vesele stisknout Scan. A zde je výsledek skenovaného negativu 6 x 8.5 cm.

Filtry

Program SilverFast verze 6 obsahuje několik užitečných filtrů, které oceníte zejména právě při práci s filmovým materiálem. Jedním z nich je SRD - Smart Removal of Defects. Jedná se o softwarovou úpravu, která umožňuje inteligentní odstranění prachu a škrábanců z předlohy. Funkce je přístupná z bočního panelu nástrojů, otvírá se do samostatného okna, kde dává k dispozici náhled a dvě sady ovládacích prvků. Náhled zobrazuje tři typy skenované oblasti - po skenu bez korekcí, ve stavu po provedení korekcí (podle momentálního nastavení ovládacích prvků) a ve stavu bez korekcí, s vyznačenými defekty. To umožňuje dobře pozorovat, jaký účinek mají změny jednotlivých parametrů. Další zajímavý filtr představuje ACR - Adaptive Colour Restoration. Cílem této funkce je normalizace - přímá kontrola saturace barev ve zvolené části obrazu. Funkce může sloužit jak pro automatickou korekci přesaturovaných oblastí, tak pro manuální nasycení nevýrazných barev. "Adaptivní barevné restaurování" umožní zvolit a nadefinovat, jak silné má být působení efektu ACR. Hlavním účelem ACR je "oživit" zašlé barvy na fotografii obrázku, nebo naopak "upravit" příliš přesycené barvy na snímcích, kde je až přílišná barevná saturace. GANE Grain and Noise Elimination Tento filtr je určen výhradně k práci s filmovým materiálem. Jeho úkolem je potlačit zrnitost ze skenů (zrnitost, vznikající při skenu filmů s vyšší citlivostí nebo při skenování staršími skenery). Nástroj pracuje ve třech krocích, na něž může navázat jemné doladění parametrů.

Závěrem

Skenování se SilverFastem je i v případě průsvitných předloh poměrně pohodlnou záležitostí, díky intuitivnímu ovládání. Ovšem musíme více než kdy jindy klást zvláštní důraz na umístění předlohy (přesné vložení do podavače) a zejména na čistotu skenovací plochy i obrázku. Dále berte v potaz, že skenujete velmi malé předlohy, které následně mnohonásobně zvětšíte, tudíž buďte opatrní v případě volby nastavení fyzické velikosti v kombinaci s rozlišením. Navíc drtivá většina průhledných materiálů tvoří celkově tmavou předlohu, což zvyšuje nároky na věrné barevné zobrazení. V případě práce s transparentními předlohami (zejména kinofilmem) se jedná o náročné skenovací operace a zde sehrává velkou roli také kvalita použitého hardwaru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: