Jak se skenuje se SilverFastem, 1.díl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Jak se skenuje se SilverFastem, 1.díl

9. prosince 2005, 00.00 | SilverFast je dnes nejrozšířenějším otevřeným řešením pro ovládání skeneru a digitalizaci obrazu. Nabízíme vám seriál, který představuje práci s tímto softwarem a zároveň vás provede celým procesem skenování.

SilverFast je v podstatě universální snímací software od německé společnosti Laser Soft Imaging, se kterým se můžete setkat u řady různých značek skenerů. Oblíbeným se stal především díky své jednoduché obsluze a přitom relativně slušnému výkonu. Uživateli nabízí kromě základního ovládání skeneru i možnost řady úprav obrazu přímo při procesu skenování. K dispozici jsou funkce USM ostření, selektivní barevné korekce či odstranění barevného závoje. Z pokročilejších technologií jmenujme softwarové odstranění prachu a škrábanců (funkce SRD), potlačení zrnitosti filmového materiálu (funkce GANE), rozšíření barevné korekce či optimalizace negativních materiálů (funkce NegaFix).

SilverFast Ai, verze 6

Aplikaci SilverFast Ai v současnosti podporuje více než 250 skenerů různých značek. Program je kompatibilní jak s operačním systémem MS Windows, tak i Mac OS X. A protože kromě v podstatě plně automatického režimu „ScanPilot“ nabízí i expertní režim, ve kterém si může zkušený skenerista vyhrát. Pro méně zkušené uživatele jsme připravili tento krátký seriál, který nabízí seznámení s procesem digitalizace v prostředí SF 6 Ai.

Hlavní komponenty SilverFast Ai:

  • interactive - korekce v reálném čase
  • SRD – pokročilé odstranění prachu a škrábanců
  • ACR – adaptivní rekonstrukce barev
  • GANE – redukce zrnitosti a šumu
  • USM – profesionální doostření snímku
  • NegaFix – optimalizace filmových negativů
  • SCC - selektivní barevné korekce
  • Color-cast - redukce nežádoucího barevného nádechu
  • RGB- 24/48 bitů - podpora formátů TIFF a JPEG
  • CMS - systém správy barev

Začínáme skenovat neprůsvitné předlohy

Při samotném fyzickém začátku skenování je dobré klást důraz na dvě zásadní věci: umístění předlohy a čistotu. Fotografie, obrázky, texty či cokoli jiného založte na desku skeneru pokud možno souběžně s hranou. Pootočený obrázek sice můžete dodatečně srovnat (rotovat třeba ve Photoshopu), ale přepočet sníží kvalitu a přesnost kresby.
Druhou věcí je čistota. Každá částečka prachu nebo i malý chloupek na předloze či skleněné desce skeneru se objeví ve výsledném digitálním obraze a její ruční retušování je zbytečně zdlouhavé. Přitom ve většině případů postačí obyčejný antistatický hadřík. Je-li špína uvnitř skeneru, raději jej svěřte do rukou odborníků v autorizovaném servisů.

Základní parametry snímání

Při otevření aplikace musíte nejprve nastavit hlavní parametry procesu. Nejprve zvolíte typ skenování - Normal nebo Batch. V prvním případě bude digitalizována pouze jedna předloha. V druhém můžete zpracovat najednou všechny předlohy, které se vejdou na desku skeneru. Druhým parametrem je typ předlohy. Na výběr je odrazná či průsvitná předloha s tím, že v druhém případě je nutné rozlišit pozitiv či různé druhy negativů. O tom však podrobněji až příště. Záložku "General" potom přepneme na "Frame", kde si nastavíme bitovou hloubku (typicky 24 bitů) a chceme-li nastavit filtr, zvolíme také ten - například: automatické zostření, více zostřit, GANE (redukce zrnitosti a šumu), USM (ruční doostření snímku).

Poté můžeme využít předdefinované typy předloh a jim odpovídající optimalizaci. Lze zvolit standard, nebo můžeme být konkrétní - krajina, noc, sníh, atd. Poté nastavíme velikost, kterou definujeme dle potřeby v palcích, centimetrech či obrazových bodech (pixely). Jako výchozí máme nastaveny fyzické rozměry předlohy (popřípadě ořez - crop), což můžeme také měnit. Lze jen doporučit, nastavit si rovnou požadovanou velikost. Jako poslední nastavíme rozlišení - počet obrazových bodů na palec (1 inch = cca 2,54 cm). Kombinace nastavené fyzické velikosti a rozlišení (hustoty snímání) určuje výsledný datový objem obrázku, který může být s ohledem na rozlišovací schopnost dnešních skenerů doslova gigantický. Proto je vhodné volil rozlišení podle reálné potřeby a zbytečně nevytvářet obrovské soubory o velikosti stovek MB.

Popis ovládání

Při spuštění samotného programu SilverFast se nám objeví hlavní nabídka, obsahující čtyři okna. První okno je hlavní náhled, které také obsahuje lištu (po levé straně - horizontálně směrovanou) s nejpoužívanějšími nástroji (od shora dolů): info o verzi, nápověda, rotace - 90 stupňů, převrácení - zrcadlové / výškové, scan pilot (zobrazit / zrušit), job manažer (správa obrázků), kalibrace, funkce odstranění prachu a škrábanců, odstranění šumu, mazání, zobrazení nejtmavšího / nejsvětlejšího bodu na skenovaném dokumentu, číslování a tisk.

Druhé okno představuje ovládací panel a obsahuje základní nastavení (jako velikost, rozlišení, formát atd.), včetně spouštění samotného skenu a náhledu. V horní části se nachází ikony s funkcemi přiblížení, automatické úpravy (rozložení světla a stínů a středních tónů - jejich optimalizace), histogram, gradace barev, korekce barev, nástroje pro bílé a černé (nejsvětlejší a nejtmavší) odstíny a RGB profil. Další položka hlavního okna nástrojů jsou dvě záložky - general a frame, kde se zadávají parametry samotné skenovací předlohy, jako například: reflexní, transparentní, negativ, diapozitiv. V záložce "frame" zadáváte barevnou hloubku, filtr, typ obrázku a samozřejmě také velikost (v palcích, v centimetrech, obrazových bodech) a rozlišení (dpi).

Třetí okno obsahuje ScanPilota, u kterého si můžete navolit různé typy funkcí a úpravy, které pak můžete libovolně aktivovat / zastavovat (tlačítka "play" a "stop"). Funkce ScanPilota lze také definovat přes klávesu "preferences" (prefs). probíhají při skenování. Posledním oknem je "Densiometr", který zobrazuje pro lepší orientaci barevný RGB profil (a hodnoty libovolně zvolených odstínů).

Skenování v praxi

Nyní můžeme přistoupit k samotnému skenu. Při stisku tlačítka "Presken" se zobrazí náhled, ve kterém označíme předlohu a spustíme finální "skenování", zvolíme cestu pro uložení (popřípadě název, nezadali-li jsme jej již předem) a formát pro uložení (JPEG, TIFF). Ještě důležité upozornění - před samotným startem skenování, kliknete-li na tlačítko "scan" pravým tlačítkem myši, zobrazí se vám panel, kde můžete zvolit výstupní barevný prostor: RGB, ColorSync, Cie-Lab a CMYK.

Dávkové skenování

Postup stejný jako v prvním případě, pouze s tím rozdílem, že na hlavním ovládacím panelu zvolíme místo funkce "Normal", mód "Batch". Poté můžeme vložit vícero obrázků a skenovat všechny najednou s tím, že je výběrem poté snadno označíme buďto najednou nebo postupně.

Jednotlivé funkce

Jen pro úplnost si nyní uveďme, cože to vlastně SilverFast všechno umí za pokročilé a editační funkce.

  • SRD (Smart Removal of Defects) , aneb softwarové odstraňování prachu a škrábanců. Pokud tento problém nevyřeší váš skenner, tak program ano. Během skenování lze pomocí interaktivního dialogu nastavit automatické rozpoznávání defektů (a to ve čtyřech nezávislých vrstvách) a provést retuš.
  • SCC (Selective Color Correction) , neboli "Selektivní korekce barev" - pro každou barevnou korekci je možné vytvořit až 4 nezávislé vrstvy s vlastními maskami a pro každou vrstvu nastavit specifickou korekci.
  • ACR (Adaptive Colour Restoration) - normalizace nebo chcete-li přímá kontrola saturace barev ve zvolené části obrazu. Funguje jak v automatickým režimu, při korekci přesaturovaných oblastí, tak ke zvýraznění nevýrazných barev.
  • SC2G (Selective Color To Grey) - můžete skenovat plnobarevná data a pomocí přímé kontroly RGB a CMYK kanálů následně převést do šedoškálové podoby s jemnou kontrolou vykreslení stínů a přechodů.
  • GANE (Grain and Noise Elimination) - funkce určená pro práci s filmovým materiálem. Jedná se vlastně o filtr, určený k redukci šumu, způsobený skenováním zrna materiálu s vysokým rozlišením.
  • MidPip 4 (Advanced Colour Cast Removal) - úprava barev, neboli touto funkcí, můžete upravovat například barevné odchylky, způsobené špatným vyvážením bílé barvy.

Závěrem

SilverFast 6 je software určený pro amatérské a poloprofesionální použití. V příštích dílech našeho seriálu se podrobně podíváme na práci s průsvitnými předlohami či například kalibraci skeneru. Do té doby vám přejeme „skenu zdar“!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: