Jak nejrychleji zjistit kód barvy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Jak nejrychleji zjistit kód barvy

21. září 2001, 00.00 | Pokud při tvorbě internetových stránek chcete použít barvu, kterou uvidíte na svém monitoru, a to ať už na jedné z hotových stránek na internetu nebo obrázku, nastává problém, jak co nejefektivněji zjistit její kód, abychom mohli tuto barvu použít.

Tento článek vám popíše velmi malý program, který ušetří mnoho práce při řešení tohoto problému. Program má i jinou důležitou funkci pro každého, kdo publikuje na internetu a chce si tuto práci zpříjemnit. Snad v každém grafickém programu najdeme nástroj "kapátko" a můžeme tak nasát barvu obrázku a tím zjistit její kód. Tento způsob je však velmi pracný, neboť při zjišťování pozadí internetové stránky je nutné vše uložit jako obrázek. Druhou z možností je podívat se na zdrojový kód stránky a vyhledat použitou barvu.

Ani jeden ze způsobů není nijak jednoduchý, ale naštěstí existují takové utility jako je Eyedropper. Už z názvu je patrné, že jde o kapátko jako v grafických programech. To je však omezeno jen na prostředí programu. Eyedroper se chová úplně stejně a to bez omezení. Můžete se tak pohybovat po celé obrazovce a zjišťovat kódy barev všech bodů monitoru.

Po spuštění programu se vedle šipky myši objeví rámeček, ve kterém jste informováni o všem, co je Eyedropper schopen zjistit. V rámečku najdete něco jako lupu a ta slouží k přesnému zaměření jednotlivých bodů obrazovky. Pak není nic snazšího než na hotové internetové stránce najít barvu a opsat si ji. Tato práce nám zabere jen několik sekund a v případě prvních dvou způsobů jen plýtváte časem, který je k nezaplacení.

Jak je vidět na obrázku, program zobrazuje hodnoty barev v RGB, CMYK a také v hexadecimální hodnotě. Jak jsem na začátku článku zmínil funkci, která nám zpříjemní práci při publikování na internetu, měl jsem na mysli údaje souřadnic polohy kurzoru myši na obrazovce. Tato schopnost programu se pro mě stala nepostradatelnou při tvorbě internetových stránek. Najdete ji v levém dolním rohu rámečku po spuštění programu. První hodnota znamená šířku a druhá výšku.

I když je program velmi malý, ve verzi 3.01 má cca 100 kB, má mnoho nastavení, které vás jistě potěší. V záložce "Preferences" najdete volby, jaké údaje se mají zobrazovat v rámečku. V záložce "Clipboard" si nastavíte údaj, který se bude vkládat do schránky. Pokud vám nebude fungovat výběr této volby myší, zkuste použít kurzorové šipky na klávesnici. Je na vás, jaké si nastavíte klávesové zkratky, ale myslím, že většinou je měnit nebudete. Následuje záložka "Screen Capture" a zde si klávesovou zkratkou můžete zapnout funkci snímání obrazovky. Ta neoplývá žádným velkým nastavením, ale možná někomu bude stačit. V záložce "Miscellaneous" doporučuji vyzkoušet funkci, která se jmenuje "Freeze/unfreeze console window". Rámeček je poté možno oddělit od kurzoru myši a někdy se to hodí využít. Záložka "Zoom" nám umožní nastavit velikost zvětšení lupy a v "Convert Colors" je možné zvolit, jestli ihned konvertovat barvy na stupně šedi nebo webovou paletu. Pozor, program se ukončuje a nastavuje kliknutím na ikonu Eyedropperu v liště vedle hodin.

Uvádím i důležité odkazy na stránky tohoto programu a přeji mnoho dobrých zážitků při jeho používání.

Název: Eyedropper 3.0
Výrobce: Nova Vizija d.o.o
Cena: 0 kč (freeware)
Download: http://eyedropper.inetia.com, http://www.inetia.com, http://www.nova.vizija.si

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: