Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Jak nakupovat písma na českém Internetu: Přehled
TOP Pisma
2. června 2006, 00.00 | Hledáte nevšední písmo pro svou tištěnou či elektronickou publikaci? A nevíte kam se
vydat na nákup? V našem přehledu se vám hledání správného dodavatele pokusíme trochu
usnadnit.
Jednou z cest, jak zatraktivnit tištěnou či elektronickou publikaci, je použít v ní písmo, které má neotřelý vzhled či bylo vytvořeno s přihlédnutím ke specifikům daného typu obsahu. Písma dodávána s operačním systémem či coby bonus s určitým publikačním softwarem zde většinou nebývají to pravé, a tak se profesionální kreativní uživatelé, ale často i zadavatelé tisku musí poohlédnout po jiném zdroji písem. Tím nejvíce nasnadě je samozřejmě Internet. Zde je nabídka nesmírně bohatá, přičemž k dispozici jsou písma v nejrůznějších podobách, k nejrůznějším účelům a za nejrůznější cenu (včetně písem, která jsou zcela zdarma).
Ohromná šíře nabídky sebou ale přináší i problémy. Je těžké najít to opravdu pravé písmo z hlediska jeho estetických kvalit, resp.vhodnosti pro daný projekt, nemluvě pak o podpoře specifik české sazby, resp. české znakové sady (i v čase Unicode a OpenType problémy přetrvávají, zvláště co se týká nabídky zahraničních výrobců). Výchozím bodem, jak při takovémto hledání uspět, je obvykle omezit hledání na prostředí českého Internetu, kde příslušná nabídka samozřejmě zohledňuje požadavky tuzemských uživatelů co se lokalizace písem týče (a i platby, komunikace s dodavatelem a další záležitosti jsou obvykle snazší a výhodnější než v případě zahraničních firem).
Usnadnit hledání v takovémto případě si klade za cíl náš přehled. Ten má ambice být malým průvodcem po českých serverech poskytujících (převážně za úplatu) písmové sady v různých formátech. V našich silách přitom není přinášet zde nějaké obsáhlé seznamy nabízených písem spolu s hodnocením jejich kvality nebo výhodnosti cenové nabídky (některé produkty zahraničních výrobců nabízí u nás více distributorů): od toho zde jsou dané servery, aby si každý vybral podle svých potřeb. Zaměřili jsme se každopádně na přiblížení možností webového rozhraní daných služeb, neboť, jak bude dále vidět, k prodeji písem lze v daném případě přistoupit skutečně různě. Podle komplexnosti a zajímavosti tohoto rozhraní pak řadíme (samozřejmě zcela subjektivně) dané servery, tím rozhodně nechceme říci, že uživatel nenalezneme to pravé písmo na serveru, který nástavbovými službami právě neoplývá (může jimi oplývat server zahraničního partnera, jehož písma se takto nabízí) - zásadní je zde šíře nabídky, problémem pak může být "jen" dohledání toho správného písma pro daný projekt.
Pismolijna.cz a Stormtype.com
Pod adresou Pismolijna.cz se skrývá web s nabídkou písem známé Střešovické písmolijny. Nákup písem je možný přímo na tomto webu, anglická podoba Stormtype.com nicméně poskytuje různé nástavbové služby pro vyhledání správného písma a skutečný online shop pro nákup. (Do budoucna by bylo asi vhodnější, kdyby všechny služby byly k dispozici jednotným způsobem.) V nabídce jsou jak písma z dílny typografa Františka Štorma, zakladatele písmolijny, tak digitalizovaná "klasická" písma (včetně úprav pro potřeby počítačové sazby) vytvořená předními českými typografy (J. Týfa, V. Preissig, S. Tusar, J. Solpera). Podle údajů ze serveru je k dispozici 569 OpenType fontů v 58 rodinách a 7 sadách, případně je možná objednávka písem na zakázku.
Při hledání písma na Stormtype lze použít členění do kategorií nebo možnost vypsat určitou rodinu či sadu. Ve všech případech se uživatel dopracuje k podrobným ukázkám písem s bližším popisem, včetně nastínění způsobů užití. K dispozici je i možnost nechat si zobrazit písmo ve zvolené velikosti na ukázkovém textu. Jak zde, tak i v případě jiných podobných služeb je třeba podotknout, že obrazovkový výpis zde samozřejmě nenahradí zkušební výtisk. Mimo triviálního vytištění dané stránky lze nicméně k danému účelu použít i PDF katalog dané rodiny, sady či kompletní nabídky (vždy na příslušné stránce) nebo příslušné vzorníky. Možná je i objednávka kvalitních tištěných katalogů. Samotný nákup je možné vhodné provést na stránkách českých, kde je k dispozici i příslušný ceník: zde se objednávka řeší e-mailem, následně se vystavuje faktura a písmo zasílá po jejím uhrazení. Online nákup (rozhraní výlučně v angličtině, ceny v euro, nutnost registrace, platba přes PayPal) je pak možný na stránkách Stormtype.com, dále lze nakupovat i přes Dtpobchod.
Testování písmové sady na Stormtype.com
Zajímavostí v nabídce je písmo Lido, navrhované původně pro Lidové noviny coby náhrada písma Times. Vydavatel nakonec písmo nepoužil a tak jej dnes F. Štorm poskytuje k volnému stažení (ve formátech OpenType i TrueType) a užití (podrobnější licenční podmínky na stránkách písma). Bez zajímavosti není skutečnost, že pro fonty ze Střešovické písmolijny je k dispozici i podpora v rámci sázecího systému TeX.
Suitcase Type Foundry
Pod označením Suitcase Type Foundry (jinak též Sjůtkejs Taip Faundri) se skrývá písmolijna Tomáše Brousila, založená roku 2003. Na stránkách je k dispozici více jak 200 řezů v 13 rodinách, objednat si lze i písma na zakázku, přičemž zde server poskytuje ukázku několika realizovaných projektů. Pro výběr písma je možno použít online profily jednotlivých písem, které mimo jiné nabízí i přehled jednotlivých znakových sad, ukázky použití v textu a rovněž ukázky použití v reálné tištěné produkci (byly-li nějaké). Dále jsou poskytovány odpovídající PDF vzorníky. Poté, co si zákazník vybere odpovídající písma, vyplní formulář, na jehož základě je mu zaslána faktura, po jejím uhrazení je zasláno písmo.
Ukázka použití písma na Suitcase Type Foundry
Fontexplorer
Server společnosti Dataline poskytuje přístup k písmům z legendární Linotype Library, takže nabídka se zde dá měřit v řádech tisíců fontů. Mimo běžných latinkových písem, pro které Dataline poskytuje obvykle odpovídající lokalizaci (takže se nakupují příslušným způsobem upravená písma) lze takto dohledat a zakoupit i písma z exotických znakových sad (hebrejština, japonština, čínština aj.), písma zábavná, gotická, ručně psaná, obsahující různé speciální symboly apod. Vyhledání písem lze provést podle znakových sad či kategorií, dále lze listovat katalogem podle názvu, možné je i vylistování pouze lokalizovaných OpenType písem, v podstatě nejzajímavější je pak funkce rozšířeného vyhledávání, jež dovoluje hledat podle různých podmínek.
U každého písma je zobrazen jeho náhled, dále jsou zde v podobě značek vyznačeny informace o podporovaném formátu (nabízeny jsou OpenType, TrueType i postscriptové fonty), platformě (obvykle Mac i Windows), lokalizaci, přítomnosti znaku euro nebo kapitálek, zlomků a slitků či jiných speciálních vlastnostech a pochopitelně i ceně. Dále je uveden i designér písma, kliknutím na jeho jméno si lze nechat vylistovat další písma z jeho dílny (škoda, že tato funkce není integrována do rozšířeného vyhledávání). Pro každé písmo je k dispozici bohužel pouze základní náhled několika jeho málo znaků, pokud jsme přešli na Fontexplorer.com, tedy originální nabídku Linotype Library, mohli jsme sice použít rozšířené možnosti náhledů pro daná písma, korektně nám ovšem nefungovalo zobrazení českých znaků. Absence pořádné možnosti vyzkoušet si vyznění písma nám přijde jako zbytečná vada na kráse u jinak velmi povedené a komplexní služby.
Písma na Fontexplorer.cz jsou členěna do různých kategorií
Co se samotného způsobu nákupu týče, uživatel zde využívá virtuální nákupní košík. Po jeho naplnění lze provést objednávku, platba je možná pomocí faktury i online. Písma jsou pak dodána buďto online nebo za příplatek i na CD-ROM. Možný je i nákup pro třetí stranu, typicky je-li zapotřebí nechat si zhotovit u ní určitou zakázku. Nakoupit lze i sady písem na CD, k dispozici jsou speciální nabídky (tématické balíky) a tzv. platinové sady (exkluzivní kolekce klasických písem Linotype Library).
Sympatické jsou na Fontexplorer.cz některé doplňkové služby. Konkrétně to jsou informace týkající se specifik jednotlivých písmových formátů i způsobů jejich instalace, diskusní fóra zaměřená na problematiku písem a také možnost zaslání elektronických pohlednic s "typo" motivem. Za zmínku pak stojí skutečnost, že společnost Dataline prodává i písma společností Elsner-Flake, Paratype, Lucas Fonts a Fontshop International.
Dtpobchod
Na známém serveru společnosti Quentin Dtpobchod lze najít bohatou nabídku písem z portfolia firem Adobe, Berthold či URW++, dále jsou zde nabízeny i produkty Střešovické písmolijny a také písma ruská, arabská a pro čárové kódy. Online objednávka i platba za písmo je jednoduchá, pro bližší seznámení s písmem (náhledy, vzorníky apod.) je ovšem obvykle třeba přejít na server příslušného výrobce (je uveden relevantní odkaz), kde jsou pak obvykle k dispozici různorodé možnosti posouzení provedení designu, někdy je možno náhled stáhnout z FTP serveru Dtpobchodu.
Nabídka písem na Dtpobchod.cz
Amos Software
Zástupce společnosti Adobe v České republice, společnost Amos Software, distribuuje na svých stránkách nejen písma Adobe, ale též URW++, v mnoha případech jsou nabízené fonty lokalizované, ale ne nutně vždy. Podrobnějších informací o daných písmech na serveru Amos Software příliš mnoho nenaleznete, samotný výběr je třeba provést na serverech výrobců daných písem, kteří poskytují všechny potřebné náhledové funkce. Samotný nákup je pak možno pohodlně provést přes odpovídající e-shop.
Nabídka URW++ písem na stránkách Amos Software
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024