Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Jak na pěkný a přitom malý JPEG?
6. října 2000, 00.00 | ProJPEG je alternativní řešení pro výrobu optimalizované webové grafiky. Zaujme jistě nejen zkušené webdesignery, ale oslovit může i začínající uživatele.
S rostoucím používáním Internetu vyvstala otázka volby kompresního grafické formátu pro ukládání obrázků. Jedním z nepoužívanějších formátů se postupem času stal JPEG. Mnoho webových návrhářů řeší problém, jaké parametry formátu JPEG nastavit, aby dostali kvalitní a na druhou stranu dostatečně malý obrázek. S jedním řešením tohoto problému přišla společnost BoxTop Software, která uvedla na trh novou softwarovou aplikaci pro optimalizaci JPEG souborů - ProJPEG 5.0.
Aplikace ProJPEG je v podstatě jednoduchý plug-in, který v současné době funguje pod programy Photoshop 3.0 a vyšší (Mac i Win) a Paint Shop Pro 5.0 a výš (Win). Po triviální instalaci je plug-in ihned k dispozici. Při ukládání obrázku (ve Photoshopu pod Uložit jako…) se objeví vlastní dialogové okno, které nabízí řadu nastavení. Nejdůležitějšími nastavitelnými parametry jsou táhla Quality a Smoothing, která nastavují poměr kvality výstupního formátu a vyhlazení komprimovaného obrázku. Právě tyto dva parametry mají samozřejmě rozhodující vliv na poměr kvalita/velikost obrázku. Při vyhlazování (smoothing) se zároveň může volit, zde bude vyhlazováno popředí, pozadí a nebo obojí (program podporuje jeden alfa-kanál). Pro lepší náhled obrázků je k dispozici i jednoduchá lupa.
Další co lze v dialogovém oknu určit je, zda finální obrázek bude uložen jako progresivní, tj. nejdříve se na webu zobrazí rozostřený náhled, který se časem zostřuje. Dále zda soubor bude uložen s větším vzorkovacím stupněm, což přinese kvalitnější výsledek, ovšem za cenu zvětšení souboru. A poslední, zda uživatel chce použít Huffmanův kompresní kód, který vygeneruje kódovou tabulku s nejvhodnějším nastavením pro ukládaný obrázek. Velmi příjemnou funkcí jsou informační panely, ve kterých se zobrazuje informace o velikosti jak originálního, tak komprimovaného souboru, komprimační poměr a hlavně rychlost s jakou se obrázek načte při určité rychlosti spojení. Pokud se uživatel nechce trápit při hledání vhodného poměru vyhlazení a kvality, stačí zadat požadovanou výslednou velikost souboru, a program sám nastaví nejvhodnější poměr. Příjemné je rovněž možnost uložení všech parametrů, což uživatel ocení pokud upravuje více stejných obrázků. Kromě standardní optimalizace lze použít i optimalizaci dávkovou. To znamená, že je možné zpracovávat více souborů najednou. Bohužel tato funkce je dostupná pouze od Photoshopu 4 a od Paint Shop Pro 6.0 výše.
Hodnocení
O tom komu je program určen je potřeba se nejdříve trochu zamyslet. Předně je třeba si uvědomit, že podobnou funkcí disponuje Photoshop 5.5 už v základní výbavě. Oproti photoshopému plug-inu se ProJPEG 5.0 snadněji ovládá a je přehlednější, což ocení především amatéři. Pro ně rovněž bude výhodné automatické nastavení komprese. Naproti tomu profesionálům poskytuje ProJPEG 5.0 větší množství nastavitelných parametrů a předně Huffmanovo kódování. Jasným přínosem je ovšem tento plug-in pro uživatele Paint Shopu Pro, který tuto funkci standardně nenabízí. Otázkou je ovšem kdo si skutečně plug-in koupí, protože stojí necelých 50 dolarů a to je za jednoduchý zásuvný modul poměrně hodně peněz. Bližší (a opravdu vyčerpávající) informace lze získat na adrese www.boxtopsoft.com, kde je rovněž možné si stáhnou demo verzi.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024