Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
IrfanView 4.20: stále dokonalejší multifunkční prohlížeč obrázků pro Windows
25. července 2008, 00.00 | Univerzální prohlížeč a konvertor obrázků IrfanView je i nadále nabízen zcela zdarma. Program nabízí podporu mnoha desítek grafických a multimediálních formátů souborů, disponuje celou řadou zajímavých funkcí a novinky jeho čtvrté stěžejní verze si nyní představíme trochu podrobněji.
IrfanView je snadno ovladatelný prohlížeč obrázků a různých multimediálních souborových formátů, který je mimo jiné dostupný i v české lokalizaci. Česká je i nápověd k programu, které funguje jako jakýsi průvodce ovládáním aplikace, originální kontextová nápověda v češtině zatím neexistuje. Prohlížeč funguje i ve starších Windows 95/98 a také ve Windows ME a novějších verzích Windows včetně Windows Vista.
Mimo prohlížení grafiky, přehrávání videa, zvukových formátů a několika dalších doplňkových funkcí umí IrfanView grafické formáty také konvertovat, optimalizovat jejich barvy a exportovat grafiku pro web, podporuje skenování a tiskové funkce, umí vyvářet poměrně dokonalé slideshow a zpracovat grafické soubory v dávkovém režimu. Prostředí prohlížeče zůstává už delší dobu stále stejné, jednou z novinek od původně popisované verze 3.x je možnost používat spoustu nových ikon nástrojové lišty. K dispozici je několik desítek skinů toolbaru obsahujících základní ovládací ikonky s různým rozlišením, vše je opět ke stažení zdarma.
IrfanView a pluginy
Sám o sobě toho IrfanView zase tak moc neumí a mimo prohlížení obrázků a několika dalších běžných integrovaných funkcí není program nijak zvlášť výjimečný. Díky celé řadě doplňkových modulů je však možné prohlížeč rozšířit o celou řadu zajímavých funkcí včetně jednoduchého přehrávače multimediálních souborů, zvukových záznamů a také o mnoho dalších grafických formátů. Prostřednictvím pluginů lze pak například přehrávat či prohlížet grafické a dalších typy souborů ve formátech MP3, QuickTime, Real Audio, SoundPlayer, CRW, LDF, JPM, JPEG2000, FPX, EXR, Flash, DjVu aj.
Další pluginy se pak starají například o práci s Filter Factory a Filters Unlimited kompatibilními filtry, podpora 8BF pluginů Adobe Photoshopu je i IrfanView samozřejmostí. Specializované pluginy dále umožňují odesílat obrázky e-mailem, zobrazují EXIF informace u digitálních fotografií, umí zobrazovat a také editovat IPTC metadata a bezeztrátově transformovat JPEG snímky (rotace a zrcadlení). Mimo klasických JPEG a TIFF fotografií umí IrfanView s pomocí příslušných pluginů načítat a zobrazovat i RAW snímky, rychlost dekódování podporovaných RAW formátů je však bohužel dost nízká.
Slideshow lze vyrobit i jako spořič obrazovky nebo v samospustitelném EXE formátu (navíc s hudbou na pozadí) a umístit slideshow na CD/DVD či třeba na Flash disk. Celý prohlížeč včetně všech jeho pluginů je možné nahrát na Flash disk či paměťovou kartu a vytvořit tak klasickou přenosnou verzi IrfanView.
IrfanView 4.20 - zobrazení EXIF metadat
IrfanView 4.20 - prohlížeče a současně editor IPTC metadat
IrfanView 4.20 - plugin pro odesílání obrázků a fotek e-mailem
IrfanView 4.20 - součástí programu je také jednoduchý přehrávač animací a videa, který umí využívat jádro Windows Media Playeru
Novinky
Od na Grafice On-line naposledy představené verze IrfanView 3.x se verze 4.x zcela zásadně liší konečně nově zařazenou podporou kódování Unicode, díky které lze plnohodnotně pracovat i českými názvy souborů a českými EXIF a IPTC metadaty. Podpora Unicode zatím není úplně 100 %, díky stále pokračujícímu vývoji prohlížeče lze však poměrně brzy očekávat její doladění.
Mezi další novinky IrfanView 4.x patří nové funkce lupy, které jsou mnohem rozsáhlejší než ve starších verzích prohlížeče a také inovované hromadné zpracování souborů akceptující nově například libovolné natočení obrázků a různé efekty. Rozšířený byly též zobrazovací funkce prohlížeče, takže například GIF animace mohou být zobrazovány i v celoobrazovkovém módu a s náhledy obrázků /fotek lze manipulovat přímo myší metodou drag&drop.
Novinky v oblasti podpory grafických a dalších typů souborů nemá ani smysl vyjmenovávat, je jich velmi mnoho – mimo nově přidaných formátů se většinou jedná o různé drobné opravy v dekódování jednotlivých formátů souborů či jejich ukládání, editaci poznámek pro TIFF soubory, plugin pro export optimalizovaných obrázků pro web aj.
Zajímavý, avšak zatím velmi jednoduchý je bitmapový editor Paint, který je opět aktivovaný pouhým přidáním příslušného pluginu. S pomocí modulu Paint můžete kreslit do obrázků a fotografií s tužkou či štětcem s několika styly štětců i simulací jejich naklopení. V editoru jsou dále nástroje na klonování částí obrázků, nástroj pro náhradu barev, kalíšek s barvou, nástroje na kreslení kružnic, čar a čar ukončených šipkou.
Novinkou jsou dále volby pro automatický ořez okrajů obrázků a fotografií, nastavení velikosti plátna, vylepšené ovládání s pomocí klávesových zkratek, možnost nastavení průhlednosti u formátů, GIF, PNG a ICO a označování obrázků přímo při jejich prohlížení. Nové pluginy zprostředkují například korektní zobrazování digitálních fotografií s vloženými barvovými profily a aplikace efektů na grafické soubory.
IrfanView 4.20 - přidávání textů do zvolené plochy obrázku nebo fotografie je možné opět s pomocí pluginu
IrfanView 4.20 - plugin pro bezeztrátové rotace a zrcadlení JPEG souborů
IrfanView 4.20 - plugin pro libovolné natočení obrázku
IrfanView 4.20 - prohlížeč/nabídková galerie dostupných efektů
IrfanView 4.20 - histogram je v prohlížeči pouze orientační a nelze ho přímo využít k úpravám obrázků či fotografií
Závěr
Pominu-li pro řadu uživatelů jistě velmi důležitou vlastnost programu, kterou je nulová cena prohlížeče i pluginů pro nekomerční použití, vyniká IrfanView nad svými freewarovými (a také nad mnoha komerčními) konkurenty především celou řadou zajímavých pluginů zajišťujících nejrůznější doplňkové funkce i podporu méně rozšířených či specializovaných formátů souborů, kreslení do obrázků a fotek, jejich odesílání e-mailem, tvorbu slideshow apod. Vylepšené funkce pro hromadné zpracování souborů sice stále nemůže konkurovat taktéž poměrně známému freewarovému prohlížeči XnView, což však užitnou hodnotu IrfanView nijak nesnižuje. Do budoucna by se určitě hodily specializované funkce pro korekce digitálních fotografií, například korekce perspektivy a optických vad objektivů digitálních fotoaparátů. Necháme se tedy překvapit, jakým dalším směrem se bude IrfanView ubírat a o významných novinkách vás určitě nezapomeneme informovat.
Prohlížeč IrfanView si můžete stáhnout z jeho webových stránek stejně jako všechny aktuálně dostupné rozšiřující pluginy.
IrfanView 4.20 - funkce pro grabování obsahu oken a obrazovek Windows
IrfanView 4.20 - neznámé soubory můžete v programu zobrazovat v integrovaném prohlížeči HEXView
IrfanView 4.20 - funkce pro sestavování panoramatických snímků
IrfanView 4.20 - při změně velikosti/rozlišení obrázku či fotky můžete vybírat z několika metod převzorkování obrazových dat
IrfanView 4.20 - redukce hloubky barev
IrfanView 4.20 - filtr pro korekce barev, jasu, kontrastu a saturace
IrfanView 4.20 - manuální tvorba výběru pro výřezy a další operace
IrfanView 4.20 - mezi hromadné operace se soubory patří v programu i Dávkový převod zvolených souborů do jiného formátu
IrfanView 4.20 - funkce pro vyhledávání souborů nabízí i prohledávání EXIF a IPTC metadat
IrfanView 4.20 - předvolby prohlížeče pro zobrazování obrázků ve fullscreen módu
IrfanView 4.20 - předvolby programu týkající se zobrazování některých grafických formátů
IrfanView 4.20 - předvolby prohlížeče týkající se RAW snímků a dalších volitelných pluginů
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024