IrfanView 3.61, špičkový image browser za sympatickou cenu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

IrfanView 3.61, špičkový image browser za sympatickou cenu

15. ledna 2002, 00.00 | O kvalitách tohoto freewarového multimediálního prohlížeče obrázků není třeba pochybovat, podíváme se tedy nejnovější verzi na zoubek poněkud podrobněji v naší recenzi.

Prohlížeč obrázků a animací IrfanView určeného pro Windows 95/98/ME/NT4 a Windows 2000/XP má hned několik kladných vlastností najednou. Jednou z podstatných věcí je jeho nulová cena (pokud chcete, můžete si ho ale "dobrovolně" zaregistrovat) při slušné rychlosti a poměrně vysoké univerzálnosti a podpoře mnoha desítek zvukových, grafických a animačních formátů. S IrfanViewem můžete například prohlížet soubory ve formátech AIF, ANI/CUR, ASF, AU/SND, AVI, BMP/DIB, CAM (Casio JPG), CLP, Dicom/ACR, DJVU, EMF/WMF, EPS, FlashPix (FPX), FSH, G3, GIF, ICO/ICL/EXE/DLL, IFF/LBM, IMG (GEM), JPG2000, JPG/JPEG, KDC, LDF, LWF, MED, MID/RMI, MOV, MP3, MPG/MPEG, NLM/NOL/NGG, PBM/PGM/PPM, PCX/DCX, PhotoCD, PNG, PSD, PSP, RAS/SUN, RealAudio (RA), RLE, SFF, SFW, SGI/RGB, SWF (Flash/Shockwave), TGA, TIF/TIFF, WAV, WBMP, XBM, XPM, s pomocí plug-inů (stahují se samostatně) nebo přímo s programem pak lze dále prohlížet formáty MOV, QTIF, Mac PICT, FLI/FLC, DAT (VideoCD), MID/RMI, WAV, WMA, WMF a řadu dalších. Program je k dispozici v mnoha lokalizacích češtinu nevyjímaje, musíte si ale ze stránky programu nejprve stáhnout balík s jednotlivými lokalizacemi.



IrfanView se velmi snadno používá a rozhodně neoplývá desítkami zbytečných ikon jako různé graficky sice velmi zdařilé, ale poněkud chaoticky ovládané multimediální image browsery. Soubory, které IrfanView nerozpozná nebo nepodporuje lze prohlížet v jejich hexadecimálním tvaru, což se může hodit třeba při zkoumání jejich hlavičky a struktury. IrfanView nabízí několik typů zobrazení od klasického okénkového přes zobrazení ve fullscreenu nebo s pomocí slideshow, to vše s možností automatického přizpůsobení velikosti obrázku rozměrům okna či zobrazované plochy. Zde je ještě nutno podotknout, že jako jedna z mála méně podařených věcí v jinak celkem spolehlivě fungujícím programu má občas IrfanView problémy s prohlížením animací a videa ve formátu MPEG-4 a všeobecně u formátů používaných nestandardní nebo méně používané kodeky - i když jsou ve Windows dostupné, IrfanView animaci či video nezobrazí, protože pro jejich prohlížení nemá vlastní algoritmus a Media Player plug-iny někdy nefungují spolehlivě.



Při slideshow máte na výběr třídění celkem podle osmi kategorií, prohlížet lze samozřejmě i obrázky neseřazené. IrfanView navíc disponuje i náhledovým systémem s volitelnou velikostí a kvality generovaných thumbnailů. Poměrně rozsáhlé a detailní jsou i preference programu - v osmi sekcích (viz několik ukázek) najdete vše potřebné od nastavení cest, asociací pro jednotlivé typy souborů, možnosti integrace IrfanViewu do shellu Windows, výběru jazykové lokalizace, drobných úprav grafického rozhraní, nastavení rastrování a spoustu dalších věcí kolem prohlížení obrázků, zvukových záznamů, animací a videa.











Mezi samozřejmosti patří hromadné konverze a přejmenování obrázků, u kterého máte na výběr ještě detailní volby pro jednotlivé ukládané formáty (je jich výrazně méně než lze prohlížet, přesně řečeno celkem 15) a také základní manipulační funkce dostupné přímo při hromadných konverzích. Obrázky tak můžete nechat ručně nebo v dávce oříznout, stranově převrátit, upravit jejich velikost, počet barev, změnit DPI a také je zaostřit, upravit jas, kontrast, gammut, případně je invertovat či převést do odstínů šedé - to vše s možností vyhlazení (resampling) a zachování poměru stran.



Mezi další funkce obsažené v programu je i modul pro grabování obrazovky nebo jejích částí, vybrat si můžete i to, zda bude screenshot obsahovat i kurzor nebo nastavit zpoždění při prováděném grabu. Zapomenout nesmím ani na možnost editace jednotlivých barev u obrázků s počtem barev nepřesahujících 256 (indexové barvy) a detailní informace o každém souboru.


Další podporované funkce patří do oblasti image processingu a nabízí jednoduché barvové úpravy obrázků s vizuálním náhledem, bezeztrátovou transformaci (rotace a stranové převrácení obrázku) JPEG formátu, možnost přidání textu do obrázku, redukci barev, změnu DPI a další funkce shodné s nabídkou u hromadných konverzí.






Při úpravách velikosti obrázku můžete s výhodou použít několik typů filtrů pro resamplování (snadno tak lze vyzkoušet, jaký algoritmus se pro daný obrázek nejlépe hodí), nejlepší výsledky obvykle poskytují filtry B-Spline a Lanczos.

IrfanView jako prakticky každý moderní image browser nabízí pro obrázky i možnost efektových úprav. Nabídka efektů není nijak rozsáhlá a obsahuje devět efektů včetně vytvoření 3D tlačítek, protože si ale můžete každý efekt příslušně upravit nebo si nadefinovat vlastní, pro základní potřeby nabídka stačí. Navíc IrfanView podporuje filtry ve formátu Filter Factory, které můžete přímo v programu také upravovat. A co jsem si nechal na závěr? Třeba možnost skenovat přes rozhraní TWAIN (včetně hromadného skenování), kopírovat obrázky ze skeneru přímo na tiskárnu, přejmenovávat soubory, mazat je a přemísťovat na jiné místo na disku.

IrfanView není třeba detailně hodnotit, to za nás už dávno učinilo spousta recenzí. Popularita programu je poměrně vysoká a pro Windows nenajdete mnoho srovnatelných či lepších image browserů, které by beze zbytku splňovaly nároky kladené na opravdu moderní multimediální prohlížeč obrázků a animací. Pokud se Vám tedy ještě IrfanView nedostal do rukou, stáhněte si ho a vyzkoušejte, zklamáni určitě nebudete.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: