Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Insane Flash Animator 1.01
8. února 2001, 00.00 | Shareware konkurence pro Macromedia Flash za 40 $? Ano, Insane Flash Animator má ve srovnání s Flashem několik předností, ale také některé nedostatky. O tom všem se dozvíte v krátké recenzi tohoto animačního programu.
Insane Flash Animator sice není určen jako přímá náhrada za Flash od Macromedie, za přijatelnou cenu 40 $ ale nabízí spoustu srovnatelných funkcí a pracovních nástrojů. S Insane Flash Animatorem můžete vyrábět Shockwave/Flash prezentace obsahující vektorovou i bitmapovou grafiku, 2D a 3D animační efekty, používat stínování objektů, gradienty, textury, pracovat s průhledností, vkládat do animace zvukové stopy a spoustu dalšího.
Vlastní grafické prostředí programu se spoustou ikon si bohužel bere značnou daň na rychlosti počítače, s 300 MHz Celeronem (testováno) se Insane Flash Animator 1.01 vleče jako šnek, pro alespoň trochu pohodlnou a rychlou práci stěží postačí 600 MHz PIII (též testováno). Na druhou stranu je prostředí programu prostě skvělé. Znáte-li alespoň trochu Macromedia Flash, pak budete muset uznat, že to je prostě něco úplně jiného. Insane Flash Animator samozřejmě neposkytuje tak detailní možnosti jako Macromedia Flash, ale v mnoha případech to vůbec nemusí vadit, spíš naopak.
Insane Flash Animator umožňuje skriptování výhradně pomocí grafických diagramů a schémat, takže se nebudete muset učit interní syntaxi Shockwave/Flash, díky tomu je ale nutno se smířit pouze s omezenou nabídkou funkcí. Pokud se obáváte, že s programem nelze vytvořit nic tak zajímavého jako s Macromedia Flashem nebo Adobe LiveMotion, mohu Vás uklidnit. S Insane Flash Animatorem totiž můžete animovat co hrdlo ráčí, až zavaříte kuličku či optické snímače v myši. Podle libosti můžete do částečně strukturovaných diagramů představujících základní kostru celé animace vkládat obrázky ve formátech BMP, GIF, JPEG, PNG, PSD a TARGA, zvuky ve formátech AU, MP3, SND a WAV a pochopitelně také celé MOVIE nebo SWF animace. Veškeré importované prvky jsou automaticky řazeny v pořadí, v jakém byly importovány, jejich vlastnosti můžete měnit v samostatných nástrojových panelech. Na první pohled vypadá Insane Flash Animator poměrně jednoduše, ponoříte-li se ale do hloubi všech rozbalovacích nástrojových menu, rychle zjistíte, že máte na výběr prakticky všechno, co vůbec budete kdy potřebovat.
Nemá smysl popisovat jednotlivé funkce programu ani všechny dostupné efekty a nástrojové panely, to bychom tu byli ještě zítra. Na obrázcích si můžete prohlédnout některé fragmenty z GUI programu, pro upřesnění ještě dodám, že máte například k dispozici kolem 20 specializovaných kreslících a editačních nástrojů, 7 přechodových efektů (ve srovnání s Macromedia Flash to není mnoho, ale pro "běžnou" práci to stačí), několik druhů tlačítek, spoustu clipartů a zvuků dodávaných přímo programem, gradient designer, můžete pracovat s vrstvami, rollovers efekty apod. - stručně řečeno, na možnosti programu v této oblasti si určitě nebudete stěžovat. Co se Vám líbit nebude, to je nulová podpora češtiny, Insane Flash Animator totiž umí pracovat pouze s TrueType fonty a naneštěstí nikoliv českými. Snaha napsat jakékoliv ryze české písmenko s háčkem nebo čárkou vede pouze k interní chybové hlášce, takže jedinou možností, jak do programu dostat český text, je importovat ho ve formě bitmapového nebo vektorového objektu převedeného na křivky.
Až na chybějící podporu češtiny a pomalost programu se jedná o slušný software na výrobu Flash animací za slušnou cenu, díky svému ovládání a rozsahu nabízených funkcí určený nikoliv pro profesionály (chrabří animátoři sorry, ale časovou linku v programu rozhodně nenajdete) v oboru Shockwave/Flash, nýbrž pro všechny ostatní uživatele. Program se určitě vyplatí alespoň vyzkoušet, bohužel u první verze je nutno se smířit s poměrně vysokými nároky na hardware a omezeními ohledně našich milých českých nabodeníček.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024