Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
InDesign a GoLive CS aneb jak vystavit sazbu na Webu
Adobe InDesign sazba
23. února 2004, 00.00 | Aplikace z Adobe Creative Suite nabízí uživatelům novou, svým způsobem ojedinělou funkci
pro snadné publikování sázeného obsahu na Webu. O její bližší přiblížení se pokoušíme v
tomto článku.
Potřeba publikovat původně sázenou publikaci v určité podobě i na Webu se stává stále větší samozřejmostí. Nejčastěji se s tímto požadavkem setkáme v případě vydávání periodik, ukázky ze své produkce nicméně touto cestou poskytují i knižní vydavatelství, kapitolou samou o sobě je pak využití takovéhoto souběžného výstupu v případě podnikového publikování (manuály výrobků, reklamní a nabídkové letáky, katalogy, prezentace společnosti aj.). Uvedený trend se snaží ve svých produktech podchytit prakticky všichni výrobci významných publikačních aplikací, jak lze poznat například z našeho nedávného článku o možnostech výstupu v QuarkXPressu 6. Vůdčím výrobcem nicméně v uvedené oblasti zůstává společnost Adobe, která již v minulé verzi svého InDesignu poskytla uživatelům možnost exportovat obsah dokumentů této aplikace do HTML stránek. Nová verze InDesignu, nabízená v rámci Creative Suite, pak přináší pro uvedený účel zcela novou funkci, umožňující obsah sázených dokumentů publikovat na Internetu prostřednictvím aplikace pro tvorbu webovských prezentací GoLive. O přiblížení této funkce bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Package for GoLive v InDesignu
Uvedená funkce je založená na příkazu InDesignu, označeném jako Package for GoLive. Ten z aktuálního dokumentu nebo knihy InDesignu vytvoří kolekci jednotlivých komponent dokumentu (knihy), které pak lze využít ve webovských prezentacích, vytvářených a spravovaných prostřednictvím GoLive. Zmíněná kolekce se skládá zejména z PDF souboru, obsahujícího náhled původního dokumentu, HTML stránky s popisem kolekce a odkazy na její jednotlivé soubory, XML souborů, odpovídajících jednotlivým textovým story dokumentu (včetně formátovacích instrukcí a metadat) a dalším informacím (layout, geometrie, tagy, preference aj.), obrázkových souborů a případně i multimediálních prvků (zvuk, video). Nepřevádí se netisknutelné objekty a objekty na skrytých vrstvách, nepoužitých předlohových stránkách a pasteboardu.
HTML stránka popisující sestavenou kolekci
V případě grafiky se do kolekce mimo nativních kreseb, vytvořených nástroji InDesignu, vkládají i soubory externích obrázků. Ty je možno převést do formátu pro Web (GIF, JPEG). U zmíněných formátů lze vyladit různá nastavení: v případě GIF barevnou paletu či proklad, u JPEG pak kompresi a způsob načítání. S obrázky je rovněž možno uložit jejich transformace (změna velikosti, rotace aj.) provedené v InDesignu. Pokud některé zdrojové soubory obrázků chybí, lze je při sestavování kolekce buďto ručně dohledat nebo substituovat náhledy v nízkém rozlišení.
Nastavení převodu grafiky
Publikování v GoLive
Obsah zmíněné kolekce má pak uživatel k dispozici v prostředí GoLive při vytváření webovského projektu, a to prostřednictvím odpovídající zdrojové palety, která nabízí jednotlivé prvky buďto stránku po stránce nebo členěnou podle zdrojů (story, obrázky, filmy, zvuky). Jednotlivé prvky kolekce (včetně PDF podob jednotlivých stránek) lze ze zmíněné palety snadno vkládat do připravované prezentace tažením. Formátování textu se přitom řídí buďto prostřednictvím interních CSS stylů, vytvořených na základě importovaného obsahu (interpolují se původní znakové a odstavcové styly), nebo stylů externích, vytvořených uživatelem zvlášť, v obou případech jsou samozřejmě možné dodatečné úpravy v editoru CSS stylů, nabízeném GoLive. Textový obsah (rámeček, tabulka) lze nicméně vložit i coby PDF či grafický objekt, takže je pak zcela zachován původní vzhled předlohy.
Vkládání obsahu kolekce InDesignu v prostředí GoLive
Velmi dobře je řešen update takto vložených informací: Grafiku je možno převést na tzv. Smart Object (automatický objekt), což je vlastně kopie daného obrázku, která se automaticky updatuje, byla-li v původní předloze provedena změna. Update lze dále zajistit v případě, že je provedena změna původního dokumentu InDesignu. Vznik nové verze dokumentu lze přitom automatizovaně kontrolovat prostřednictvím aplikace Version Cue.
XML
I když našim cílem bylo přiblížit především funkci Package for GoLive, musíme na tomto místě připomenout, že internetové publikování dat z InDesignu pomocí GoLive lze zajistit i prostřednictvím odpovídajících funkcí pro práci s XML. Základní princip je zde takový, že uživatel nejprve příslušným způsobem otaguje dokument InDesignu a jeho obsah pak exportuje do XML. Tento obsah je pak GoLive automaticky načten do prezentace na základě odpovídajících šablon. Podrobněji jsme o využití XML v InDesignu psali zde.
Závěrem
Funkce Package for GoLive je určitě originálním a zajímavým nástrojem pro rychlé publikování původně sázeného obsahu na Webu. Nejvíce se nám na ní líbila synchronizace, umožňující zejména u pravidelně obměňovaných publikací (periodika, firemní materiály aj.) zajistit v podstatě automatizovaně příslušné updaty. Na druhou stranu se nám zdá být poněkud škoda, že Adobe nezachovala v InDesignu CS původní exportní filtr do HTML. Podle našeho názoru se totiž najde pořád poměrně dost uživatelů, kteří potřebují obsah na Webu publikovat pouze jednorázově a co možná nejjednodušším způsobem, a navíc nechtějí investovat do GoLive. Takovýmto uživatelům se nicméně v novém InDesignu nabízí alespoň možnost uložení celého dokumentu nebo jeho zvolených stránek v PDF, JPEG či SVG podobě.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024