Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
IMatch 3.4, katalogizace fotografií trochu jinak
25. ledna 2005, 00.00 | IMatch je profesionální katalogizér obrázků a digitálních fotografií, který funguje trochu jinak než běžné programy pro správu grafických souborů. Kompletně databázově orientované řešení a poměrně rozsáhlé skriptovací funkce nabízí řadu zajímavých možností, jak se vypořádat i s velkým množstvím souborů najednou.
IMatch je relativně klasický katalogizér obrázků a digitálních fotografií pro Windows, který se prodává za 50 USD. Na rozdíl od některých svých kolegů ze stejného oboru ale IMatch funguje trochu odlišně. Používá výhradně databázově orientované řešení správy a archivace souborů, na které jsou šikovně "nabaleny" různé importní a exportní skripty. Skriptování je ostatně silnou stránkou programu už od jeho prvních verzí a díky skriptům můžete například přistupovat k souborům a hromadně měnit jejich vlastnosti, třídit jednotlivé katalogy, generovat náhledy, importovat či exportovat EXIF, IPTC informace a provádět spoustu dalších operací.
Program umí do svých katalogů importovat několik desítek grafických formátů, vyjmenovávat je nemá žádný smysl (podrobnosti viz manuál k programu). Mimo běžných bitmapových formátů podporuje IMatch také digitální fotografie ve formátu RAW (CRW3, ORF, NEF, RAF, MRW a řadu dalších). Užitečná je i podpora 48-bitových PSD a TIFF souborů stejně jako možnost pracovat v katalogu s formátem EPS, WMF/EMF a AVI videem. I když má program manuální i dávkové konverzní funkce, RAW fotografie a 48-bitové grafické soubory zatím nelze převádět do jiných než maximálně 24-bitových formátů, což by se ale mělo v budoucnu změnit.
Každá databáze v IMatch může obsahovat libovolné množství katalogů, ve kterých může být uložena klidně i několik desítek tisíc souborů. Databázová data ukládaná programem podporují ASCII, ANSI a UNICODE kódování (data se ukládají jako XML datové struktury podobně jako u Zoner Photo Studia 7) a můžete v nich tedy mít uloženy i mezinárodní znaky. Díky systému správy paměti a volitelné komprese katalogů lze relativně dobře a rychle katalogizovat i rozsáhlejší skupiny souborů na různých datových médiích.
Výhoda čistě databázově orientovaného systému archivace souborů spočívá v komplexním indexování jednotlivých položek a výborném systému jejich správy, nevýhodou jsou naopak nároky na operační paměť a větší nároky na místo na disku. Také rozsáhlými možnostmi vyhledávání souborů podle nejrůznějších kategorií a vlastností se IMatch řadí mezi nejlepší programy svého druhu. Pro zrychlení přístupu k souborům používá IMatch vytvořené náhledy ukládané do tzv. Off-line cache - podobný systém používá i řada dalších profesionálních managerů multimediálních souborů včetně ACDSee a Extensis Portfolia. Práci s touto záložní pamětí lze v rámci databáze nastavit v preferencích programu.
IMatch 3.4 - hlavní kontextové menu programu nabízí většinu nejdůležitějších funkcí pro práci se soubory a jejich řazení do kategorií
Díky dynamickým virtuálním pohledům (dynamickým kategoriím) na celý katalog máte přitom neustálý přehled o tom, v jaké kategorii se daný soubor či soubory nachází. Kategorie lze samozřejmě kombinovat s klasickými klíčovými slovy, která mohou dále usnadnit vyhledávání a hromadné zpracování souborů. Velmi užitečné může být i použití Boolean operátorů AND, OR a NOT, pomocí kterých lze určit vzájemné vztahy mezi různými položkami v databázi souborů. Pokud by vám virtuální pohled na setříděný katalog nevyhovoval, můžete použít standardní pohled (v programu poměrně intuitivně pojmenovaný jako "fyzický" pohled) s klasickou adresářovou strukturou Windows. Nemusím snad doufám ani připomínat, že počet virtuálních kategorií a souborů v nich umístěných není nijak omezen. Detekce hotových katalogů je pochopitelně automatická a je většinou úplně jedno, ze kterého datového média jste provedli katalogizaci a na kterém médiu se soubory poté fyzicky nacházejí - příslušné referenční odkazy se aktualizují automaticky.
Abych ale jen nechválil, zmíním se i o generování náhledů souborů, které není zrovna nejrychlejší. Trochu chaotické je i řazení jednotlivých skriptů, které v IMatch slouží jako hlavní prostředník pro importní a zejména pro exportní funkce. Každý skript má své vlastní dialogové okno a protože může obsahovat prakticky libovolné funkce, je to tak trochu "každý pes, jiná ves". V rámci skriptů lze využívat i funkce pro definování klíčových slov, psaní poznámek a všeobecně pro libovolné hromadné zpracování souborů. Zatímco EXIF metadata umí IMatch defacto pouze prohlížet a kopírovat je v rámci souborů v některém z katalogů, IPTC informace lze v programu rovnou upravovat. K těmto účelům má IMatch výborný a poměrně přehledný IPTC Editor, ve kterém si můžete nadefinovat prakticky všechny rozšířené vlastnosti souborů (platí pro formáty TIFF, PSD, JPEG a Nikon NEF) od základních textových popisek až po informace o různých časových údajích, identifikačních proměnných a pochopitelně lze pracovat i s klíčovými slovy. IPTC Editor umí navíc využívat uživatelská datová pole, ve kterých mohou být například uložena nestandardní IPTC metadata. Podobná technika práce s proměnnými a datovými poli funguje i u skriptů. "Programovacím" nástrojem v IMatch je Sax Basic, což je jeden starší, ale naštěstí alespoň Visual Basic kompatibilní skriptovací jazyk. Dodávané skripty umožňují například import dat z programů FotoTime, Extensis Portfolio, Ulead Photo Exploreru nebo ACDSee.
IMatch 3.4 - integrovaný prohlížeč EXIF metadat
IMatch 3.4 - při dávkovém přejmenování názvů souborů můžete soubory rovněž očíslovat
IMatch 3.4 - předvolby programu týkající se automatického vkládání EXIF metadat
IMatch 3.4 - každý ze tří v programu dostupných náhledových systémů může zobrazovat jiné informace o grafických souborech v daném katalogu
IMatch 3.4 - několik z nabízených skriptů
Další běžné funkce programu reprezentuje například tvorba contact sheetů, grafických alb a jednoduché (bohužel až příliš jednoduché) tiskové funkce. Rozsahem nabízených manipulačních funkcí (teď nemám na mysli skripty) patří IMatch pouze mezi průměrné správce grafických souborů. O mnoho lépe je na tom integrovaný editor s různými color a image processingovými funkcemi. Obrázky a fotky můžete v editoru oříznout, změnit jejich rozlišení (několik běžných algoritmů), upravit jejich barvy a případně je opatřit několika tradičními fotografickými efekty včetně orámování a efektu staré fotografie. Slušné jsou i dva ostřící filtry, mezi které patří i poměrně kvalitní Unsharp Masking filtr. Samozřejmostí jsou konverze mezi všemi podporovanými formáty a filtr pro odstranění efektu červených očí.
Protože je IMatch tak trochu netradiční program pro správu a katalogizaci grafických souborů, je třeba si na jeho ovládání chvilku zvykat. Česká lokalizace neexistuje a nejen kvůli této skutečnosti nelze program doporučit začátečníkům. Při správě několika desítek až několika set souborů přednosti IMatch navíc zřejmě neoceníte. Hlavní výhody IMatch se projeví teprve při katalogizaci a správě většího množství grafických souborů (odhaduji řádově tisíce a výš, tj. například fotodokumentace pořizovaná průběžně několik let) a při změnách jejich vlastností - díky dodávaným skriptům je to poměrně praktické řešení a skripty současně nabízí solidní importní a exportní funkce. Za 50 USD se tak jedná o hodně zajímavé řešení v oblasti katalogizace obrázků a fotografií, které by mohlo oslovit náročnější uživatele, kteří se nespokojí jen s pevně danými funkcemi a kteří si mohou IMatch rozšířit o vlastní skripty.
IMatch 3.4 - správce hotových skriptů
IMatch 3.4 - standardně dodávané importní a exportní filtry
IMatch 3.4 - ukázka jednoho z importních filtrů pro import EXIF metadat
IMatch 3.4 - přednastavené formáty pro tvorbu contact sheetů
IMatch 3.4 - jednotlivé způsoby třídění souborů lze ukládat do samostatných nastavení
IMatch 3.4 - processing CRW RAW fotografií
IMatch 3.4 - Unsharp Masking filtr
IMatch 3.4 - filtr pro vyvážení úrovní bílé/černé barvy
IMatch 3.4 - při úpravách úrovní, odstínu barvy, saturace a světelnosti fotografií máte k dispozici i histogram
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024