Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
ImagingShop 1.32: český manažer digitálních fotografií
13. června 2007, 00.00 | Nová verze správce a současně též editoru digitálních fotografií nabízí řadu zajímavých funkcí, které jsou využitelné nejen při základních úpravách snímků. Proto vám nabízíme podrobnou recenzi ImagingShopu se spoustou ukázek z prostředí programu.
ImagingShop je původní česká aplikace z oblasti správců obrázků a digitálních fotografií. Program nabízí nejen klasickou správu snímků, spojenou s tříděním a vyhledáváním snímků a také s obvyklými publikačními funkcemi, ale také integrovaný editor s řadou užitečných funkcí pro barvové i efektové úpravy snímků či jejich přepočet do jiného rozlišení s využitím různých algoritmů, včetně samostatného fraktálového vylepšení kvality obrazu. Mimo import, prohlížení, katalogizaci a třídění/organizaci obrázků a fotografií nabízí ImagingShop také různé speciální funkce a rozšiřitelnost pomocí vlastního systému pluginů.
ImagingShop je k dispozici kromě české verze také ve slovenštině a angličtině, verze v němčině se připravuje. Program je určený pro Windows 98 a vyšší verze, v přípravě je však i verze pro Linux, Macintosh, a dokonce i „mobilní“ verze pro kapesní počítače a komunikátory typu Pocket PC, respektive Windows Mobile. Cena programu je 960 Kč včetně DPH, což je třeba něco mezi cenou Zoner Photo Studia 9 Home a Photo Studia 9 Classic.
Grafické formáty
Velmi důležitá je i podpora grafických formátů. ImagingShop 1.3 je na tom poměrně dobře, neboť umí pracovat nejen s klasickými JPEG a TIFF fotografiemi, ale také s mnoha dalšími grafickými formáty (například BMP, GIF, PNG, ICO, PCD, PSD, TARGA, PCX aj.) včetně RAW snímků. ImagingShop podporuje import a prohlížení RAW snímků ve formátech CRW/CR2, MRW, NEF, ORF, RAF, PEF, DCR, KDC, SRF, ARW, RAW a DNG. Načítání a generování náhledů RAW snímků není zrovna nejrychlejší, zde má ještě program co dohánět. Navíc zejména při importu RAW snímků mi ImagingShop několikrát spadl, zde budou muset autoři ještě trochu zapracovat na doladění podpory jednotlivých RAW subformátů.
ImagingShop 1.32 - prostředí programu je poměrně jednoduché (a tudíž přehledné) s funkcemi pro záznam hlasových poznámek, přidávání klasických textových poznámek, komentářů a klíčových slov
Novinky verze 1.3x
Pokud už ImagingShop používáte, jistě vás budou zajímat novinky aktuální verze 1.3x. Jednou z hlavních inovací je kompatibilita s Windows Vista, podpora platformy Microsoft .NET Framework 2.0 (v rámci které je program napsaný) a především vkládání rychlých popisek ke snímkům, včetně poznámek a nezbytných klíčových slov. Novinkou je též pokročilé vyhledávání s rozšířenou databází vyhledávacích kritérií, umožňujících pohodlnější nalezení daného snímku. Fotografie se nyní ukládají do interní databáze, což celou práci s programem o něco zrychlilo. Další novinkou je možnost vložení textu do snímků, a to včetně vkládání EXIF informací získaných přímo ze snímků.
Import snímků a hromadné operace
Obrázky a fotografie můžete do ImagingShopu načíst z libovolného vyměnitelného média fungujícího jako disková jednotka, další možností je pak import WIA kompatibilního zařízení – například různé skenery, kamery apod. Importní dialog programu umožňuje soubory kopírovat a případně i přesouvat do zvoleného adresáře. Soubory lze do ImagingShopu navíc „načíst“ i přes drag & drop.
Se soubory můžete částečně manipulovat přímo ve správci souborů vestavěném v ImagingShopu, další možností jsou pak dávkové operace se soubory. Konkrétně program nabízí hromadné přejmenování, dávkové zpracování – včetně aplikace filtrů – a také dávkovou konverzi RAW snímků do zvoleného formátu.
Prohlížeč a organizační funkce
Obrázky a fotografie lze prohlížet přímo v ImagingShopu, druhou možností je pak použití samostatného prohlížeče ImagingShop Viewer. Samotný ImagingShop samozřejmě zobrazuje náhledy snímků, jejichž velikost si můžete pohodlně zvolit pomocí symbolů plus a mínus. Dvojklikem se daný snímek automaticky otevře v nové záložce k editaci, řada editačních operací pro komplexní úpravy snímků (bez použití výběru a samostatných retuší) je ale dostupná i přímo z prohlížeče.
Funkci pro třídění snímků zastupuje v ImagingShopu především album, což je v podstatě adresář obsahující všechny doplňkové informace potřebné pro organizaci snímků a jejich vyhledávání. Přidávat můžete ke snímkům klíčová slova a další popisky typu informace o autorovi snímku, komentář k vybraným fotkám apod. Každé album je ve Windows zobrazeno jako adresář, se kterým lze dále manipulovat a případně je možno ho archivovat na CD či DVD médium, přičemž v ImagingShopu je takový adresář stále zobrazován jako album se všemi dodatečnými údaji. Samotný ImagingShop bohužel archivaci na CD/DVD média nenabízí a je tedy nutné provést tuto akci v jiném programu.
Vyhledání snímků probíhá formou dialogového okna s celou řadou vyhledávacích kritérií, vlastnostmi daného typu souboru počínaje přes poznámky a klíčová slova až třeba po údaje o expozici daných snímků. Funkce pro třídění snímků v prohlížeči (tzn. třídění pořadí zobrazovaných náhledů vzestupně či sestupně) také nabízí poměrně rozsáhlý seznam kritérií pro třídění, zvolit lze však pouze jedno kritérium a ne kombinace kritérií.
ImagingShop 1.32 - některé funkce programu lze využívat i pro hromadné zpracování snímků
ImagingShop 1.32 - editovat můžete v programu EXIF metadata pro datum a čas vytvoření snímku či jeho poslední změny v editoru
ImagingShop 1.32 - funkce pro vyhledávání zahrnují různá vyhledávací kritéria, včetně prohledávání obsahu poznámek a vlastností souborů
ImagingShop 1.32 - také fotografie (přesněji řečeno jejich zobrazování) si můžete nechat setřídit podle mnoha kritérií
Editor a úpravy fotografií
Jak už jsem zmínil výše, vestavěný editor fotografií lze používat buď přímo z prohlížeče ImagingShopu, nebo samostatně se současným využitím funkcí pro výběr apod. Mezi hlavní typy úprav patří retuše červených očí a barvové úpravy importovaných snímků, u kterých lze využívat filtry pro úpravy barvových křivek a manipulace s úrovněmi. Spousta dalších filtrů je spíše efektových a můžete je používat samostatně, nebo prostřednictvím souhrnného prohlížeče.
Různé doplňkové filtry si lze stáhnout zdarma ze stránek ImagingShopu. Jedná se například o filtry na tvorbu anaglyfů (3D obrázků), deformační filtry pro explozi, dále o filtr pro detekci hran, přidávání vodoznaků aj. Všechny filtry jsou již součástí aktualizačního archivu a pochopitelně jsou i součástí zkušební verze aplikace.
Filtry jsou rozdělené do kategorií podle typu a použití, většina z nich má vlastní dialogové okno s náhledem originálního a upraveného snímku. Mezi speciální filtry patří zmíněný 3D filtr Anaglyf, kombinující dva snímky s prostorově se lišící expozicí (obvykle se používá odstup v centimetrech o vzdálenost lidských očí) do jednoho pseudo-3D snímku, který se pak prohlíží pomocí speciálních barevných brýlí.
ImagingShop 1.32 - nabízené funkce pro úpravy barev
ImagingShop 1.32 - integrovaný editor fotografií s aktivní funkcí pro výběr plochy snímku pro následné úpravy
ImagingShop 1.32 - příklad jednoho z image processingových filtrů, konkrétně filtru pro Gaussovské rozostření
ImagingShop 1.32 - funkce pro rozšíření či zúžení výběru, respektive jeho okrajů
ImagingShop 1.32 - každý snímek si můžete libovolně natočit
ImagingShop 1.32 - jednou z nejpoužívanějších funkcí pro detailní úpravu barev je manipulace s úrovněmi barev
Publikování a export fotografií
Tiskové funkce ImagingShopu jsou poměrně slušné, s možnostmi Zoner Photo Studia se ale srovnávat nemohou. ImagingShop totiž nemá žádné specializované tiskové šablony pro indexové a jiné tisky, většinu důležitých vlastností pro tisk si nicméně můžete nastavit ručně včetně záhlaví a zápatí, počtu kopií pro každý snímek zvlášť, písem pro textové popisky aj.
Mezi exportní funkce patří i optimalizace fotek pro web či jiné účely, odesílání snímků e-mailem a hlavně publikování sad snímků v podobě webového alba. Exportní dialog na tvorbu webového alba probíhá v několika krocích, opět ale nemáte žádnou možnost výběru exportních šablon.
ImagingShop 1.32 - součástí programu je i vizuální "Optimizér obrázků" (a fotek) pro web a jiné účely
ImagingShop 1.32 - mezi publikační funkce programu patří například tvorba webového alba, respektive webové galerie fotografií
ImagingShop 1.32 - webové album má relativně podrobné nastavení, včetně kontroly kvality exportovaných náhledů snímků
ImagingShop 1.32 - v rámci exportu fotografií pro webové album lze nastavit i optimalizaci publikovaných grafických souborů
Skriptování
Velmi zajímavou funkcí ImagingShopu je skriptování. V jeho rámci totiž můžete nahrávat různé akce pro komplexnější grafické či efektové úpravy obrázků a fotografií. Ve skriptech mohou být obsaženy všechny filtry ImagingShopu bez nutnosti otevírat každý snímek v editoru a používat posloupnosti jednotlivých akcí samostatně. Součástí programu je několik ukázkových skriptů na tvorbu rámečků a generování mračen, další akce si už můžete nahrát sami při práci s editorem.
ImagingShop 1.32 - některé funkce programu jsou skriptovatelné, což se hodí hlavně při kombinacích efektů
Speciální funkce
Užitečné jsou v ImagingShopu doplňkové funkce pro změnu rozlišení fotografií, u kterých si lze vybrat ze slušné řádky algoritmů pro převzorkování a otestovat výsledek na více algoritmech. Mezi klady programu dále patří fraktálové vylepšení snímků. Narozdíl od více či méně primitivních algoritmů pro převzorkování obrazových dat je proces využívající fraktálových algoritmů (spojených s analýzou jednotlivých segmentů obrazu) výrazně přesnější a nabízí větší míru zachování detailů. ImagingShop má několik stupňů kvality pro fraktálové vylepšení obrazu, čím vyšší kvalita, tím pomalejší bude analýza a přepočet obrazových dat.
ImagingShop 1.32 - při změně velikosti/rozlišení snímků máte k dispozici spoustu algoritmů pro převzorkování obrazu
ImagingShop 1.32 - vcelku přehlíženou, ale celkem užitečnou funkcí aplikace, jsou fraktálové přepočty rozlišení snímků s ovlivnitelnou kvalitou
Závěr
ImagingShop vypadá jako správce digitálních fotografií vcelku nadějně (také cena programu je přiměřená), některé funkce by ale stálo za to ještě doladit. Týká se to především tiskových a exportních dialogů, kterým by velmi prospěla podpora šablon s rozvržením tiskových sestav či layoutů webových alb. V přímém srovnání se Zoner Photo Studiem 9 (především s jeho verzemi Home a Professional, která ale stojí o dost víc peněz) by v současné době ImagingShop obstál jen v některých případech – velmi zajímavě se jeví například podpora fraktálového zvětšení fotografií a celková jednoduchost pracovního prostředí programu, který je tak velmi snadno ovladatelný a pochopitelný takříkajíc "na první pokus". V editoru mi chybí zejména komfortnější funkce pro korekci perspektivy/geometrie obrazu, hodily by se i filtry pro korekci vinětace a chromatické aberace. Za velké mínus považuji chybějící funkce pro zálohování snímků na CD/DVD médium. Již na letošním Invexu by se měl objevit ImagingShop 2, který určitě přinese další zajímavé novinky, se kterými vás rádi seznámíme. Zkušební verzi programu si můžete stáhnout na serveru produktu.
ImagingShop 1.32 - jednou z efektových funkcí editoru je tvorba několika typů anaglyfů pro perspektivní zobrazení snímků pomocí speciálních brýlí
ImagingShop 1.32 - databázi souborů spravovaných programem si lze optimalizovat ručně
ImagingShop 1.32 - detail informačního histogramu
ImagingShop 1.32 - editor umí souhrnně zobrazit podexponovaná či naopak přeexponovaná místo na snímku
ImagingShop 1.32 - předvolby programu
ImagingShop 1.32 - v předvolbách programu si lze nastavit i písmo pro textové popisky u snímků
ImagingShop 1.32 - rozhraní programu, respektive ovládací ikonky, si lze částečně upravit
ImagingShop 1.32 - stabilita aplikace zatím není stoprocentní, program několikrát spadl zejména při načítání RAW snímků
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024