Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
ImageDupeless 1.3
16. srpna 2002, 00.00 | Máte na disku spoustu obrázků a fotografií v různých formátech z různých zdrojů a chtěli byste vyřadit jejich duplikáty, ale nechce se vám obrázky zdlouhavě prohlížet a manuálně porovnávat? ImageDupeless to provede za vás!
ImageDupeless pro Windows 95/98/ME/2000/XP je kombinace katalogizačního a vyhledávacího systému s poměrně unikátní funkcí porovnávání obrázků a fotografií nejen primitivní metodou podle jejich názvu, přípony či data vytvoření, ale především podle jejich vlastního obsahu a struktury. Program stojí 25 USD (zkušební verze je omezena pro práci s maximálně 1000 soubory u mí porovnat pouze 5 párů obrázků) a s jeho pomocí můžete celkem rychle vyhledat duplicitní grafické soubory v různých grafických formátech. ImageDupeless podporuje ve verzi 1.3x grafické formáty BMP, JPEG, GIF, PCX, PNG, PGM, WMF, EMF, EPS, PSD a TIFF, není ale samozřejmě vyloučeno, že se v příštích verzí bude paleta podporovaných grafických formátů pravděpodobně dále rozšiřovat.
hlavní okno programu se zobrazenými obrázky po aktivaci porovnávacích funkcí
Nejprve se podíváme na nezbytné preference programu, které přímo souvisí s porovnáváním jednotlivých obrázků. Nejdůležitějším parametrem je patrně nastavení odlišnosti interního obsahu obrázků a fotografií v rozsahu 0 až 18 procent. Chcete-li mít přesný přehled o prováděných akcích, můžete si zapnout logování jednotlivých akcí do textového souboru, k dispozici je stručný nebo detailní výpis akcí. Na přímé prohlížení importovaných obrázků je možné využít buď interní image browser ImageDupeless, druhou možností je pak defaultní systémový prohlížeč obrázků spouštěný v závislosti na typu souboru. Zbývající nastavení jsou už v podstatě pouze kosmetické věci kolem grafického rozhraní programu, zobrazování náhledů obrázků a fotek v databázi, potvrzování při mazání souborů a jejich umístění do koše, ukládání náhledů do galerie/databáze (což je nezbytné při porovnávání obrázků na výměnném médiu jako je například CD-ROM apod. při práci v off-line módu) a také zobrazení názvu, rozlišení a rozlišení daného obrázku.
Po importu obrázků a fotografií do grafické galerie (kterou je možné uložit v jednom souboru včetně náhledů jednotlivých souborů) si samozřejmě můžete obrázky prohlížet a mazat dle potřeby, vyhledání duplicitních souborů je možné rovněž kdykoliv po aktivaci příslušné funkce. Samotný import grafických souborů je velmi snadný, vyberete si pouze adresář a o zbytek se už postará ImageDupeless - soubory se pochopitelně načítají včetně podadresářů. Pozdější obnovení galérie je samozřejmě též možné, program přitom navíc umí z galérie smazat momentálně nedostupné soubory, přidat soubory nové a znovu načíst původní soubory s upraveným datem vytvoření nebo s jinou velikostí. Prohlížení obrázků s pomocí interního image browseru nemohu příliš doporučit, jedná se totiž pouze o zvětšený náhled daného obrázku v dost ubohé kvalitě a celý interní image browser v ImageDupeless je natolik primitivní, že je rovnou lepší použít například osvědčené ACDSee, IrfanView apod. Před spuštěním porovnávání je ještě možné znovu nastavit míru odlišnosti porovnávaných souborů (defaultní odlišnost se přebírá z preferencí programu) a pak už můžete vše nechat na ImageDupeless. Probíhající proces porovnávání vidíte v malém okénku, ve kterém se mohou i zobrazovat jednotlivé náhledy pro aktuálně zpracovávaný soubor, stavová lišta s grafickým time counterem informuje o výsledcích a postupu porovnávání. Stávající galerii obrázků je navíc možné nechat porovnat s novými obrázky v jiném adresáři, což je někdy rychlejší než přímé přidání obrázků do galerie.
ještě jednou hlavní okno s nalezenými duplicitními grafickými soubory
Po ukončení celého porovnávacího procesu jsou jednotlivé duplicitní obrázky zobrazeny vedle sebe ve formě náhledů v levé části hlavního okna a můžete si je rovnou ještě dodatečně porovnat ručně v samostatném okénku zobrazujícím jejich "téměř" reálnou velikost (ve zkušební verzi programu je bohužel náhled obrázku překryt hláškou o trial verzi) a pochopitelně duplikátní soubory rovnou smazat z jejich původního umístění na disku nebo je jednoduše nahradit jiným obrázkem obsaženým v aktuální galérii. Porovnáváte-li soubory v on-line módu bez využití možnosti uložení náhledů do galérie vytvářené programem (což zvětší celou ukládanou galérii obrázků cca 3x), pracuje porovnávání pochopitelně výrazně rychleji, nárůst rychlosti dosahuje faktoru cca 2 až 2,5x oproti off-line módu s uloženými náhledy. Při nastavení maximální možné míry odlišnosti (18 %) je možné porovnávat přesněji řečeno najít i příbuzné obrázky či fotografie se stejnou krajinou renderovanou nebo fotografovanou například v panoramatickém záběru a rozdělenou do jednotlivých sekvencí, jejichž původní pojmenování se mohlo později změnit, nebo jednoduše opakované záběry z mírně odlišného místa pohledu. Při tomto typu maximálního možného nastavení míry odlišnosti obvykle program najde i některé další obrázky či fotografie, které do daného "záběru" nepatří, ty lze ale velmi rychle "uklidit" na jiné místo, neboť po porovnání už znáte jejich název.
manuální porovnávání obrázků ve zkušební verzi programu značně stěžují typické hlášky o trial verzi
Výsledky porovnání jednotlivých obrázků a fotografií v podporovaných formátech spojené s vyhledáním duplicitních grafických souborů jsou samozřejmě přímo závislé na použitém algoritmu a nastavené míře odlišnosti. V případě ImageDupeless nutno podotknout, že program podává poměrně slušný výkon a je dostatečně rychlý při prohledávání rozsáhlých grafických galérií (s několik tisíci soubory), zázraky ani komfort klasických databázových aplikací určených pro katalogizaci grafických souborů od něj ale nečekejte. Podle prováděných testů činí programu problémy zejména raytracingové obrázky s velkými tmavými plochami (proč, na to se mne opravdu neptejte) a logicky také všechny obrázky a fotografie ukládané s pomocí ztrátových algoritmů (typicky JPEG s vyšším stupněm komprese), u kterých je nutno nastavit při porovnávání vyšší míru odlišnosti a pak obvykle ještě obrázky dodatečně porovnat ručně. Přesto je ale ImageDupeless velmi zajímavý program poskytující užitečné služby, který může ušetřit hodně manuální a časově náročné práce a přispět tak k "pročištění" :-) Vašich galérií obrázků či fotografií.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024