Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
ImageConverterPro 1.0: manipulátor na obrázky a fotografie
14. srpna 2008, 00.00 | Hromadné konverze a manipulační úpravy obrázků, fotografií a celé řady formátů grafických souborů jsou doménou nové aplikace ImageConverterPro, která je zajímavá především možností tvorby konverzních a manipulačních profilů. Popis programu vám nyní nabízíme.
Popisem či recenzemi programů na konverzi grafiky či videa bychom mohli strávit prakticky nekonečnou dobu, stále se totiž objevují nové a nové programy pro různé operační systémy z této uživatelsky poměrně dost populární oblasti softwaru. Snažíme se proto vybrat především ty konvertory či efektové programy, které jsou nějakým způsobem zajímavé, nebo které nabízí málo často vídané funkce. To je i případ konverzní aplikace ImageConverterPro rumunské společnosti Bits&Coffee, určené zejména na hromadné zpracování grafických souborů. Konvertor existuje ve verzi pro Windows XP/Vista a prodává se za 50 USD.
ImageConverterPro 1.0 - prostředí aplikace se seznamem grafických souborů a menu s nabídkou pomocníků pro sestavení dávky pro konverzní proces
Konverzní profily
ImageConverterPro je v podstatě klasický konvertor obrázků, fotografií a mnoha jiných typů grafických souborů, který se některých konkurenčních produktů liší v podpoře konverzních a image processingových profilů. V rámci každého profilu si můžete nadefinovat nejen výstupní grafický formát (včetně jeho případných parametrů) a cestu k souborům ukládaným na disk, ale také všechny použité filtry a konvertorem nabízené manipulační operace. Profily jsou pochopitelně nezávislé na seznamech souborů určených ke zpracování, které lze rovněž ukládat v rámci celého konverzního či „manipulačního“ projektu.
Součástí programu je několika desítek profilů pro nejčastější pracovní operace – například přidávání vodoznaků, úpravy barev, změny velikosti fotografií, přejmenování souborů, fotografické efekty apod. Uživatelem uložené konverzní profily i dodané profily lze aktivovat i přímo z Windows Exploreru, do kterého se ImageConverterPro částečně integruje a ze kterého můžete spustit i dávku s vybranými grafickými soubory.
ImageConverterPro 1.0 - výběr konverzního, manipulačního či efektového profilu
ImageConverterPro 1.0 - pojmenování a popis vytvořeného konverzního profilu
Funkce konvertoru
Konvertor podporuje něco přes 100 formátů grafických souborů a jejich variant včetně PDF dokumentů a PSD souborů, které lze ukládat do přibližně 70 formátů. Snadné a přímočaré ovládání programu nabízí několik kroků, prostřednictvím kterých si zvolíte obrázky, přidáte manipulační, color a image processingové filtry, zvolíte výstupní adresář, grafický formát a spustíte konverzní proces.
Jednotlivé filtry jsou rozdělené do čtyř kategorií: pro přidávání komentářů, data pořízení či úpravy snímku a vodoznaků, dále pro úpravy barev, jasu, kontrastu, úrovní a ostření fotografií a dále na transformace (ořez, změna velikosti, natočení, tvorba náhledů apod.). Poslední čtvrtá kategorie obsahuje efektové filtry na tvorbu běžných fotografických, malířských, deformačních a jiných typů efektů. Většina filtrů má další možnosti nastavení v samostatném okně, ve kterém vidíte ihned i náhled daného obrázku či fotky. Filtry lze aplikovat na grafické soubory i skupinově, pořadí filtrů můžete před spuštěním konverzního procesu libovolně měnit.
ImageConverterPro 1.0 - nabídka manipulačních, transformačních, efektových atp. filtrů
ImageConverterPro 1.0 - ukázka nastavení parametrů pro filtr na úpravu úrovní
ImageConverterPro 1.0 - přidávání textových vodoznaků do obrázků má jednu vadu - program nepodporuje česká písma respektive UNICODE ani středoevropské kódování
Závěr
Přednosti programu v podobě konverzních + efektových profilů a přímočaré ovládání aplikace jsem už zmínil v článku, stejně jako možnost spustit program z Windows Exploreru včetně aktivace vybraného profilu. Závěrečné zhodnocení možností aplikace už tedy bude stručné. Největší problém z našeho hlediska je (podotýkám že v oficiálně první verzi aplikace) nefunkční čeština u přidávání textových vodoznaků a všeobecně u manipulačních filtrů pracujících s textem a využívajících TrueType/OpenType písma - zde tedy budou muset programátoři ImageConverteruPro ještě zapracovat na podpoře kódování UNICODE či středoevropského kódování. Trochu dramatická je pak i cena ImageConverteruPro, která se v porovnání s freewarovou konkurencí (například XnView s taktéž výbornými možnostmi hromadného zpracování grafických souborů) zdá zbytečně vysoká, což se určitě projeví i na prodejní úspěšnosti tohoto jinak celkem zajímavého manipulačního a konverzního programu.
Zkušební verzi konvertoru si můžete stáhnout zdarma z jeho webových stránek.
ImageConverterPro 1.0 - průběh procesu zpracování grafických souborů si můžete zkontrolovat mimo jiné také na náhledech obrázků
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024