Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
IDimager 4.1: výkonný katalogizér digitálních fotografií
17. července 2008, 00.00 | Katalogizér, správce a také klasický organizér obrázků a digitálních fotografií pro náročné uživatele nabízí celou řadu specializovaných funkcí pro kompletní management digitálních snímků, včetně interaktivního editoru slideshow, práce s nejrůznějšími metadaty a vestavěného editoru pro základní zpracování fotografií. Funkce programu si nyní představíme trochu podrobněji.
Nepříliš známý, zato však poměrně komfortní je katalogizér digitálních fotografií a dalších formátů grafických souborů s názvem IDimager. Program je k dispozici pouze ve verzi pro Windows 2000/XP/Vista a prodává se aktuálně v třech variantách. Nejlevnější z nich je IDimager Personal Edition, která stojí 69 USD. Další variantou je IDimager Professional Desktop Edition s cenou 129 USD, kterou pak ještě doplňuje speciální verze Professional SQLServer Edition.
Katalogizace a správa fotografií
IDimager obsahuje pestrou sadu nástrojů a funkcí pro import, třídění a katalogizaci digitálních fotografií, kterých může být v archivu umístěno klidně i několik set tisíc. Přístup ke katalogu je chráněný heslem, katalog totiž pracuje s optimalizovanou databází, jejíž součástí je komplexní vyhledávací systém. Funkce pro vyhledávání jsou velmi detailní a přitom celkem přehledné – hledat můžete fotky nejen podle celé řady jejich vlastností, ale také například podle systému hodnocení, klíčových slov, parametrů ISO apod. Databázová struktura katalogů IDimageru pracuje s XMP a IPTC metadaty, které lze podle potřeby extrahovat a využívat i v dalších aplikacích. Práce s metadaty tudíž není omezena pouze na EXIF informace, využívat můžete také nativní IPTC a XMP metadata, které lze navíc podle potřeby namapovat (přesněji řečeno zkonvertovat) do IPTC metadat.
IDimager 4.1 - přihlášení do databázového systému katalogů IDimageru
IDimager 4.1 - prostředí katalogizéru s vestavěným správcem souborů a informacemi o snímku
IDimager 4.1 - vyhledávání snímků patří k velmi dobře zpracovaným funkcím programu
O automatizaci importních funkcí se starají moduly s prozaickým pojmenováním Downloader a Camera Wizard, které umí přiřazovat k importovaným snímkům klíčová slova a jiná metadata podle nadefinovaných parametrů. Přednastaveno je něco přes 100 proměnných obsahujících EXIF, IPTC a XMP metadata, soubory navíc můžete nechat přejmenovat opět podle nastavených kritérií, a to i s využitím uživatelských skriptů. Jedním ze standardně dodávaných skriptů je i skript na konverzi RAW snímků do formátu DNG.
V třídění snímků pomůže správce virtuální kolekcí souborů, které se zbytečně neduplikují na disku, nýbrž zůstávají na svém původním umístění. K dispozici je i (rovněž virtuální) koš pro snímky, které jsou určeny například ke smazání či naopak k dalšímu zpracování například v integrovaném editoru. Snímky můžete katalogizovat i s pomocí kalendáře a systému verzí snímků, které lze prohlížet ve vestavěném Catalog Exploreru. Další samozřejmostí je u programu možnost tzv. geotaggingu neboli přidávání a editace GPS údajů k fotografiím. K fotografiím můžete přidávat zvukové poznámky, hodnocení a barevné záložky, které pak lze použít i v rámci vyhledávání snímků.
U databázově orientovaných katalogizérů fotografií nepřekvapí ani (u běžných správců digitálních snímků jinak poměrně unikátní) funkce relačních operátorů. Jedná se o možnost definování štítků respektive etiket jednotlivých katalogů, v rámci kterých můžete například nadefinovat propojení vybraných snímků – například že daná skupina snímků byla pořízena na dovolené a obsahuje fotky dětí, nebo třeba že nábytek na fotce patří současně do skupiny dřevěných dekoračních prvků apod.
IDimager 4.1 - další vlastnosti snímků zahrnují mimo jiné i hodnocení fotek, informace o zařazení do katalogu, o metadatech aj.
IDimager 4.1 - správce EXIF metadat
IDimager 4.1 - Voice Recorder na nahrávání hlasových poznámek k fotkám
Editace snímků
Úpravy fotografií můžete provést přímo v integrovaném editoru. Mimo běžných úprav barev typu nastavení jasu, kontrastu či automatických úprav úrovní můžete v editoru retušovat červené oči, zvýraznit saturaci, opravit některé perspektivní vady snímků (například horizont), natočit či zrcadlit snímky, převést je do odstínů šedi, oříznout snímky s různým poměrem stran, zaostřit je a aplikovat na snímky několik fotografických efektů.
Mezi specializované editační operace patří například simulace zrnitosti filmových materiálů, funkce pro potlačení šumu, manipulace s tónováním, polarizační filtr a zvýraznění dynamického rozsahu snímku. Souhrnně vypadají editační funkce relativně slušně, přesto by IDimageru určitě neškodilo jejich další rozšíření třeba v podobě dokonalejších filtrů pro redukci šumu či lepší korekce optických vad objektivů digitálních fotoaparátů.
IDimager 4.1 - další editační a efektové funkce programu |
Prezentace a export
Prezentační funkce zajišťuje další integrovaná funkce, kterou je Slide Show Designer. Tento velmi zajímavý modul umožňuje ve storyboardu vytvořit kompletní slideshow podobně jako například různé video editory s slideshow systémy. Exportovat můžete slideshow i jako AVI video, GIF animaci či jako samospustitelný soubor.
Fotky můžete pochopitelně odesílat také e-mailem nebo je sdílet na internetu formou webové galérie. HTML dokumenty fungují na bázi šablon, které lze částečně upravit. IDimager přitom rozlišuje dva typy webových dokumentů – jednotlivé sady obrázků, nebo kompletní webové galérie složené z více vybraných kolekcí. Na šablonách je zajímavé i to, že nemusí být nutně interně nadefinovány jako HTML dokument, nýbrž lze použít i SHTML, ASP či PHP dokumenty.
Archivace fotografií není na rozdíl od katalogizačních funkcí aplikace nijak zvlášť komfortní a nabízí pouze klasickou možnost uložení archivů snímků na CD či DVD médium, nebo například na paměťovou kartu. Užitečná je však funkce pro automatické přesměrování referencí na snímky na dané archivační médium.
IDimager 4.1 - export katalogu snímků v podobě webového alba
Závěr
Ačkoliv se program může zdát na první pohled trochu chaotický, patří IDimager mezi nejkomfortnější katalogizéry obrázků na současném softwarovém trhu. Rozsáhlou sadu funkcí pro třídění, vyhledávání a katalogizaci digitálních fotografií doplňuje podpora kódování UNICODE a uživatelské skripty, naopak za vylepšení by stál editor fotografií, některé exportní funkce a také rychlost programu, která je v některých situacích dost frustrující. Celkově se za 129 USD (ve verzi Professional) jedná o poměrně propracovaný nástroj na katalogizaci a organizaci digitálních fotografií, který může směle konkurovat i mnohem známějším a obvykle nepoměrně dražším programům této kategorie.
Zkušební verzi IDimageru si můžete stáhnout zdarma z webových stránek programu.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024