Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
HyperSnap-DX 4.40.1 - screenshop jak víno
SnagIT 4.4 Recenze
23. dubna 2002, 00.00 | Nevíte, čím ve Windows rychle a pohodlně grabovat statické obrázky, různá menu, tlačítka, kurzory nebo třeba jeden snímek v Media Playeru? Přečtete si podrobné představení jedné z nejlepších screen capture utilit a budete mít možná ohledně grabování obrázků jasno.
Proč na grabování statické grafiky rovnou nepoužít asi to nejlepší, co je vůbec na trhu? Trhem v tomto případě myslím převážně shareware a freeware programy, mezi kterými najdeme spoustu screen capture utilit, z nichž v posledních cca dvou letech vynikají dvě - SnagIt a HyperSnap-DX. Zatímco se SnagIt dostal už ke své šesté verzi, HyperSnap-DX přichází o něco pomalejším, ale zato důkladnějším vývojem a v současné době jeho autoři - firma Hyperionics - dokončila verzi 4.40.1. V době, kdy čtete tento článek, už možná bude hotov další update, to ale už nic nezmění na dnešním podrobném popisu HyperSnapu-DX, ke kterému jsem se chystal už delší dobu. Ve zhruba 2,5 MB instalačního archivu se skrývá špičkový screen grabber, který mimo SnagItu patrně nemá na platformě Windows žádnou větší konkurenci, navíc za velmi rozumnou cenu 35 USD. Co je na programu tak výjimečného? Protože jsem se o HyperSnapu-DX na Grafice On-line zmínil už několikrát, shrnu na úvod pouze základní vlastnosti programu. Mimo obvyklých grabovacích funkcí mezi ně patří integrovaný editor obrázků s anotačními a manipulačními nástroji, image processingové funkce a samozřejmě vysoký komfort při používání programu, mezi stěžejní funkce ovšem patří schopnost grabovat obrazovky v DirectX, Direct3D, 3Dfx Voodoo/Glide módech stejně jako možnost prakticky kdykoliv grabnout celou obrazovku včetně videostreamu či videa přehrávaného jak s klasickým Media Playerem a jeho dalších variant, tak i s pomocí softwarových DVD přehrávačů. Od verze 4.20 jsou kompletně podporovány Windows XP (HyperSnap-DX podporuje ale i všechna ostatní Windows od Win95 výš), od v4.30 můžete grabovat i jednotlivá tlačítka a od v4.40 můžete navíc grabovat i nepravidelná okénka - tedy okénka, která v zásadě nejsou pravoúhlá jako například zaoblená tlačítka a okénka/tlačítka atp. s kulatými okraji, které jsou doménou řady skinů ve Windows XP.
Ovládací ikonky mohou mít dvě jejich standardně dostupné velikosti, stačí-li Vám ale klávesové zkratky, doporučuji stejně jako v případě efektů pro rozbalování menu ikonky ponechat malé nebo je skrýt. Velmi důležité je také nastavení grabování speciálních obrazových módů jako jsou už v úvodů zmíněné módy DirectX, Direct3D, Glide a také možnost grabování statických snímků z AVI, MPEG, QuickTime či jiného formátu videa včetně podpory DVD videa. Při grabování DirectX a Glide obrazových módů můžete navíc zapnout jednoduchý post processing grabnutých obrázků, mezi což patří filtrování podle typu 3Dfx karty a také možnost automaticky upravit defaultní hodnotu pro gammut.
Neméně důležité jsou i preference "Capture Settings" (určující chování programu při samotném grabování), na které se teď podíváme podrobněji. První sekce "Capture" logicky obsahuje vše potřebné pro základní nastavení všeobecných akcí při grabování obrázků. Můžete si zde nastavit prodlevu po stisku hotkey, po které se provede grabovací akce (hodí se to třeba u různých informačních okének, menu apod.) a grabnutí obrázku se zobrazeným kurzorem. Velmi důležitá je možnost scrollovat celé grabované okénko (pokud je to v dané situaci možné), takže bez problémů můžete například grabnout kompletní stránku ve webovém prohlížeči - pokud máte příliš pomalý počítač respektive grafickou kartu nebo HyperSnap-DX nestihne složitou stránku správně odscrollovat (například u stránek obsahujících hodně Flash animací), stačí zvýšit prodlevu "Auto-scroll" na více než 20 milisekund. Při samotném grabování můžete zapnout "nápovědu" v podobě zobrazování informací o prováděné akci a souřadnicích grabovaného okénka, neméně důležité je nastavení defaultního tvaru obálky - HyperSnap-DX 4.4 nabízí grabování pravidelných i nepravidelných tvarů se zaoblenými rohy (včetně tvaru elipsy) i vícenásobný capturing s možností vybrat si na obrazovce více objektů najednou. Po ukončení grabovací akce může zaznít zvukový signál a HyperSnap-DX se může automaticky objevit na popředí, samozřejmostí je pak schování okénka programu při samotném grabování. Velmi užitečnou vlastností HyperSnapu-DX je i plná podpora 32 bitových screenů s alfakanálem, tedy schopnost grabovat transparentní okénka a grafické objekty a také možnost zapnout automatické provedení akce pro grabování, mezi což patří například vložení grabnutého obrázku do schránky, jeho uložení na disk nebo vytištění na vybrané tiskárně.
Novinkou u HyperSnapu-DX jsou speciální funkce pro grabování tlačítek, s čímž úzce souvisí další sekce "Buttons", ve které si můžete nastavit počet bodů kolem tlačítka a s pomocí standardních capture módů bez problémů grabnout jakékoliv pravoúhlé či zaoblené tlačítko. Po grabnutí obrázku ho můžete nechat oříznout na požadovanou velikosti nebo upravit jeho velikost s možností zachování poměru stran a interpolací barev, slouží k tomu třetí sekce "Crop & Scale". Čtvrtou sekci "View & Edit" můžete použít v případě, chcete-li například míchat grabnuté obrázky. Na výběr máte několik možných způsobů míchání a slučování obrázků, mezi které patří například klasický tiling (napojování jednotlivých grabů podobně jako třeba u textur) nebo zcela prosté vložení obrázku do předchozího grabu, to vše jak pro zobrazovací okénko, tak i pro Clipboard či soubor na disku. S ukládáním obrázku souvisí i další sekce "Copy & Print", která obsahuje volby pro poslání přesněji řečeno vložení (klasické paste přes schránku) grabnutého obrázku do zvolené aplikace, do schránky, nebo automatické vytištění obrázku na tiskárně - může to být klidně i Acrobat Distiller, takže lze grabnuté obrázky rovnou převádět do formátu PDF. Poslední sekcí u preferencí pro grabovací akce je "Quick Save", kde si můžete zapnout automatické ukládání grabnutých obrázků do jednotlivých souborů včetně jejich automatického číslování a formátu, ve kterém se budou ukládat. Nabízených formátů je víc než dost, HyperSnap-DX 4.40 podporuje grafické formáty BMP, GIF, JPEG, TIFF, LEAD, CALS, CCITT FAX, EPS, GEM, IBM IOCA RAW/ICA, MacPict, MS Paint, PXC, SUN Raster, TARGA, WinFax, WMF/EMF, ICO, CUR, WPG, PNG a PSD, otevřít lze navíc i první snímek u AVI animace.
Specialitou HyperSnapu-DX je mimo grabování DirectX, Direct3D a Glide obrazovek také nastavení interní struktury formáty obrázku vkládaného do Clipboardu včetně možnosti automatické konverze do požadovaného počtu barev, mezi standardní funkce pak patří integrovaný grafický editor a s tím spojené funkce pro image processing. Protože HyperSnap-DX využívá balík respektive knihovny LEAD Tools, nabízí většinu manipulačních a efektových funkcí dostupných v těchto knihovnách. Samostatnou funkcí programu je pak spočítání počtu barev obsažených v obrázku a vlastní barvové konverze s osmi nabízenými rastrovacími algoritmy. Několik z vlastních manipulačních funkcí je na dalších ukázkách, většina z ostatních image processingových funkcí je na samostatných ukázkách (viz odkaz na konci článku). K dispozici tak máte mimo korekcí (jas, kontrast, gamma korekce, nastavení odstínu barvy, nasycení atp.), konverzí a náhrady barev také základní efekty jako je například rotace obrázku, jeho zkosení, efekty pro reliéf, imitace rastrů tiskárny, efekt pro mozaiku, zaostření/rozostření obrázku apod.
S manipulačními a efektovými funkcemi samozřejmě souvisí grafický editor integrovaný v HyperSnapu-DX. I když je sice poměrně jednoduchý, můžete s ním obrázky alespoň částečně upravit hned po grabnutí a ušetřit si tak práci při jejich zpracování v plnohodnotném kreslícím programu. nejvíce budete patrně používat oříznutí obrázku na požadovanou velikost, úpravu pozadí obrázků nebo jeho vyplnění vybranou barvou a také anotační funkce spojené s popiskami k obrázkům. V 8bitovém režimu (myslím tím obrázky v indexovaných barvách) není u fontů k dispozici vyhlazování, u truecolorových módů samozřejmě ano. Integrovaný grafický editor poskytuje kreslící funkce pro primitivní retuše (pero, guma, sprej) a nástroje pro kreslení základních i rozšířených geometrických tvarů jako jsou různé čtverce, kruhy, elipsy, obrazce se zaoblenými okraji a obrazce vyplněné barvou, kreslit pochopitelně můžete i čáry v několika stupních tloušťky a používat kalíšek s barvou, k tomu vše lze provádět v libovolném měřítku v rozsahu 10-800 % v okénku i při zobrazení ve fullscreenu.
Co dodat na závěr? Díky relativně vysoké univerzálnosti programu můžete vlastně HyperSnap-DX používat nejen jako screen capture utilitu, ale i jako konverzní a manipulační nástroj. Z programu totiž můžete také skenovat a importovat grafiku přes rozhraní TWAIN (včetně možnosti skenovat více obrázků najednou z jedné předlohy), mezi další funkce patří i obligátní místění grabnutého či importovaného obrázku na pozadí plochy Windows, poslání obrázku mailem (před posláním mailem si můžete nastavit počet barev, kompresi i název obrázku) a standardní systémové tiskové funkce. Za zmínku určitě stojí i další vychytávka určená nejen tělesně postiženým. Pokud totiž máte ve Windows nainstalované hlasové ovládání od Microsoftu (které je tuším ve Windows XP k dispozici standardně), tak po natrénování jednotlivých hlasových příkazů můžete přes Microsoft's Voice Command API ovládat HyperSnap-DX též hlasem a dostanete-li znenadání chřipku, stále zbývá ovládání programu přes myš či klávesnici :-))).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024