Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
HyperCam 1.5b
9. července 1999, 00.00 | Potřebujete "nafilmovat" své aktivity ve Windows? Například z důvodu prezentace? Pak je HyperCam ideální nástroj.
Jde se na věc, budeme filmovat Windows! Grabovátko ve stylu videokamery, tak to se opravdu nevidí příliš často. Pokud si pamatujete na recenzi vynikajícího grabovacího software HyperSnapDX, bude Vám autor HyperCamu dobře znám, je jím totiž stejná firma Hyperionics.
Popis tohoto bezesporu netradičního grabovacího programu je přitom velmi jednoduchý. HyperCam umí grabnout libovolný výřez obrazovky, okénko, různé stavové lišty, toolbary nebo samozřejmě i celý screen a to vše v nastavitelném počtu opakování za vteřinu a po libovolnou dobu. Výsledný snapshot se ukládá jako animace či video (jak se komu líbí) ve formátu AVI s možností výběru komprese, případně dalších detailních nastavení týkajících se jednotlivých kodeků.
HyperCam má jednoduchý uživatelský interface s šesti sekcemi a několika dalšími tlačítky na spuštění a zastavení grabování, aktivaci přehrávače záznamů případně MediaPlayeru (záleží na tom, co máte nainstalováno a co je nastaveno jako defaultní prohlížeč animací) apod. V prvním sekci Screen Area si můžete nastavit, kterou část obrazovky bude HyperCam "filmovat". Kliknutím na Select Region nebo Select Window si můžete myší vyznačit požadovaný výřez obrazovky, nebo určit okénko. HyperCam je stejně jako HyperSnapDX poměrně inteligentní a tak si při výběru okének lze vybrat případně i z jeho jednotlivých částí. Kolem vymezené plochy bude při filmování blikat jeho obrys, což lze v této sekci vypnout (nedoporučuji). V této části také nastavujete ikonifikaci HyperCamu do taskbaru apod.
Význam Hot Keys je snad jasný, standardně jsou nastaveny pro spuštění záznamu klávesy F2, F3 a F4 pro různé akce, doporučuji změnit nastavení například na kombinaci SHIFT+F2 atd., neboť v mnoha programech se často používají funkční klávesy k jiným účelům a HyperCam nemusí mít vždy prioritu pro jejich využití.
Ve třetí části AVI file nastavujete vše kolem výsledného formátu AVI jako je počet snímků za vteřinu, klíčování (kdy se zapisuje na disk vždy celý znímek a ne jen případné změny) a kvalitu komprese (pochopitelně pokud ji daný kodek podporuje). Pokud si chcete vybrat kodek ručně, měli byste vědět něco o komprimačních metodách a jejich nastavení, protože ne vždy se jedná o jednoduchou věc. Standardně použije HyperCam na volbu Auto Select komprimační kodek Microsoft RLE pro všechna 8bitová rozlišení, MS Video 1 pro všechny ostatní rozlišení (16/24/32bit). Dalším doporučením je v 16bitovém rozlišení používat kodek Intel Indeo v módu rychlé komprese (Quick Compress). Univerzální AVI formát lze v případě nutnosti snadno překonvertovat s vhodným programem například na MPEG video, samozřejmě pokud si ho už v tomto kódování neuložíte sami při grabování. K dispozici jsou jinak všechny kodeky nainstalované ve Windows, takže není problém kdykoli nějaký přidat.
Jak vidíte na dalším obrázku, zaznamenávat přesněji řečeno samplovat lze také zvuk, který v daný moment počítač hraje. Nastavit si můžete kvalitu samplování až do 44 KHz a 8 nebo 16bitové samply.
HyperCam je vynikající nápad dotažený skoro k dokonalosti. Užitečnost programu je zvláště v případě tvorby výukových kurzů či prezentací, kde příliš nezáleží na délce výsledné animace velmi vysoká a i když je HyperCam shareware s cenou 30$, jednoznačně recenzované betaverzi dávám jedničku hned se třemi hvězdičkami.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024