Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
GUI Design Studio 3.0: navrhněte si svůj program!
sw software
14. července 2008, 00.00 | GUI Design Studio patří do kategorie specializovaných grafických nástrojů na tvorbu a skládání grafických rozhraní pro libovolné aplikace Windows. Program nabízí objektový způsob práce, knihovnu mnoha desítek základních prvků GUI a WYSIWYG pracovní prostředí. Podrobnosti o editoru se dočtete v článku.
GUI Design Studio společnosti Caretta Software je objektový editor pro návrhy grafických rozhraní k aplikacím pro Windows. Samotný editor je k dispozici pro Windows 2000/NT/XP/Vista, navrhovat v něm ale můžete i GUI pro jiné verze Windows. Největší devizou programu je komplexní WYSIWYG mód, ve kterém přímo manipulujete s jednotlivými částmi grafických rozhraní – například s tlačítky, posuvnými lištami, záhlavím oken, textovými menu apod. a nemusíte se při samotném návrhu GUI zabývat nudným programováním grafických rozhraní v různých vývojářských balících.
WYSIWYG prostředí a funkce editoru
Editor se hodí zejména pro prvotní vizualizace nápadů jak realizovat grafické rozhraní v libovolné aplikaci a mimo jiné také k popisu parametrů grafického rozhraní pro programátory dané aplikace. Všechny potřebné grafické prvky GUI máte přehledně roztříděné v celé řadě kategorií, ze kterých pak stačí příslušný prvek GUI pouze přetáhnout myší na editační plochu.
Se segmenty GUI pak pracujete podobně jako v různých objektově orientovaných grafických aplikacích. Každý objekt má své vlastnosti dostupné přes kontextové menu – jedná se například o pozici objektu (pochopitelně s přesností na pixel) a jeho styl včetně případné průhlednosti, barvy či usazení vůči okolním objektům. Objekty lze libovolně kopírovat a přenášet z knihoven do jiné knihovny, kterou pak můžete později nahrát třeba ze síťového disku od grafiků.
WYSIWYG editor nazývaný Screen Designer umožňuje práci několika způsoby. Mimo tradiční metody drag&drop je to i eventuální posuv objektů klávesnicí či úprava číselných parametrů ve vlastnostech objektů. Editor nemá žádné klasické kreslicí ani efektové funkce, jedná se v podstatě o jakousi interaktivní skládačku již hotových a předem připravených segmentů GUI. Při sestavování grafických rozhraní jsou dodržovány základní principy skriptování, takže například vložíte-li nový grafický prvek dovnitř jiného (stávajícího) prvku, neuloží GUI Design Studio do projektu pouze jeho pozici, ale automaticky také návaznost a vztah k nadřazeným objektům. Práci usnadňuje magnetické přichytávání k okrajům objektů či oken stejně jako je tomu například u Adobe Photoshopu či vektorových grafických editorů. Upravované grafické rozhraní si můžete kdykoliv otestovat ve vestavěném GUI simulátoru.
GUI Design Studio 3.0 - editor má rozsáhlé a detailní kontextové menu, ve kterém najdeme přístup k prakticky všem důležitým funkcím programu
GUI Design Studio 3.0 - vlastnosti konkrétního prvku grafického rozhraní
GUI Design Studio 3.0 - nezbytnou součástí aplikace je integrovaný simulátor funkčnosti grafických rozhraní
Součástí grafického rozhraní mohou být také bitmapové obrázky a ikony (ve standardním formátu ICO), které lze v závislosti na struktuře GUI importovat na libovolné místo. Ikony můžete vyrobit v externím programu, nebo použít doplňkovou aplikaci Icon Express, která je součástí instalace GUI Design Studia. Icon Express podporuje jak 16 barevné, tak i truecolor ikony s velikostí až 127 x 127 bodů.
Mimo samotných návrhů grafických rozhraní můžete v GUI Design Studiu také komentovat stávající prvky GUI a připravit tak vývojářů podrobný přehled předpokládaných vlastností jednotlivých prvků GUI. Tento „komentářový“ pracovní mód je opět součástí Screen Designeru a nabízí například automatické napojování oken s popisky objektů a opět vektorový způsob práce s objekty.
Závěr
U primárního vývoje netradičních či naopak běžných grafických rozhraní k aplikacím určitě nemůže GUI Design Studio konkurovat například klasickému grafickému editoru, který však naopak nelze nijak smysluplně použít při následném skládání a testování GUI. GUI Design Studio je sice na první pohled dost jednoduchý software, WYSIWYG editace grafických rozhraní k Windows kompatibilním aplikacím z něj však dělají velmi zajímavý, byť úzce specializovaný graficko/manipulační editor. Proto ani nepřekvapí cena aplikace, která začíná na 499 USD za jednouživatelskou licenci - zda je to moc nebo naopak "tak akorát" už musíte posoudit sami.
Zkušební verzi GUI Design Studio si můžete stáhnout zdarma z webových stránek autorů programu.
GUI Design Studio 3.0 - přímo v editoru můžete nechat automaticky vytvořit a exportovat dokumentaci (ve formátech HTML, PDF nebo RTF) k příslušnému GUI
GUI Design Studio 3.0 - možnosti při tvorbě a exportu tzv. distribučního souboru s hotovým grafickým rozhraním
GUI Design Studio 3.0 - předvolby editoru
GUI Design Studio 3.0 - předvolby simulátoru GUI
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024