Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
GSview 2.7 + Ghostscript 5.50
12. dubna 1999, 00.00 | GSview je vynikající prohlížeč/konvertor/tiskový program pro práci
se všemi postscriptovými formáty. Nabízí tedy jednoznačnou odpověď všem, kteří nevědí jak zobrazit soubor s příponou ps, pdf, eps a další. A navíc je zdarma.
Na obrázku vidíte, jak Ghostscript vypadá ve své originální podobě. Ano, jedná se o program ovládaný výhradně z příkazového řádku, což většině uživatelů velmi znesnadňovalo jeho používání. Naštěstí je tu GSview. Jedná se o grafickou nadstavbu pro Ghostscript, která dokáže využít jeho interpretační, renderovací i tiskové jádro a na rozdíl od Ghostscriptu samotného nabízí plně grafické ovládání. Jak je vidět z obrázku, GSview nemá žádné úchvatné GUI, ale ovládání pomocí toolbaru s ikonkami je dostatečně přehledné. GSview sám o sobě neumí prohlížet ani tisknout postscriptové soubory, všechny tyto operace zajišťuje Ghostscript, bez kterého se neobejdete.
GSview lze sehnat samostatně nebo společně v balíku s Ghostscriptem. Aktuální verze GSview je 2.7, prohlížeč vyžaduje nejnovější verzi Ghostscriptu 5.50, oba balíky jsou zdarma ke stažení na www.ghostscript.com. Nejlepší je opatřit si verzi GSview, která už v sobě obsahuje rovněž Ghostscript, instalace je pak velmi jednoduchá a stačí se řídit několika srozumitelnými pokyny installeru. Na obrázku je úvod instalace, kde je potřeba určit cestu k fontů, adresář ke Ghostscriptu a jeho verzi. Ghostscript jako každý postscriptový interpreter potřebuje ke své činnosti postscriptové fonty, s TrueType se zásadně odmítá bavit. Pokud pracujete častěji s postscriptovými soubory, určitě už nějaké PS fonty budete mít. Pokud ne, nevadí - s Ghostscriptem dostanete i spoustu základních fontů, samozřejmě nebudou české.
Na dalším obrázku pak vidíte konfiguraci samotného Ghostscriptu, tu už za Vás ale provede installer sám a nemusíte tak studovat manuál a jednotlivé volby Ghostscriptu. Na závěr se installer ještě dotáže na případné vytvoření asociací pro jednotlivé postcriptové formáty a vytvoření položky ve Start menu. Doporučuji asociovat všechny nabízené formáty s výjimkou PDF, neboť přestože umí Ghostscript prohlížet PDF formát, v žádném případě nedosahuje kvalit taktéž freewarového Acrobat Readeru (ostatně není se čemu divit, když Acrobat pochází přímo od autora postscriptu i PDF formátu, firmy Adobe).
Základní nastavení GSviewu se provádí v menu a v několika jednoduchých preferečních oknech. Jako příklad je uvedeno zřejmě nejdůležitější nastavení - kvalita zobrazení respektive rozlišení v dpi. Nastavit můžete také maximální možné rozlišení pro lupu, počet barev (max. 24 bitů) a další věci kolem alfakanálu. GSview přesněji řečeno Ghostscript ovládaný přes GSview umí zobrazit černobílou i barevnou grafiku, neumí však vyhlazovat hrany grafiky ani písem.
Stejně jako instalace, je i ovládání prohlížeče velmi snadné, ikonky dobře vystihují prováděné akce a tak je není třeba podrobně popisovat. Užitečnou pomůckou pro představu o originálních rozměrech nebo tvarech obrázku (většinou ho chcete vidět celý a při obvykle nutném zmenšení pak nevíte, jak je vlastně velký) je Measure (viz obrázek) neboli měření. Orientaci stránky lze volit ručně nebo nechat GSview přizpůsobit orientaci automaticky. K dispozici je řada normovaných velikostí papíru, další si můžete vytvořit sami. Součástí některých postscriptových souborů může být také bitmapový náhled, obvykle v rozlišení obrazovky. V GSviewu lze zapnout pouze zobrazování náhledu, pokud však máte rychlý počítač (Pentium II/233MHz nebo Celeron bohatě postačují), klidně tuto možnost vypněte - Ghostscript je dostatečně rychlý a dokáže spočítat a přes GSview zobrazit originální vektorovou podobu obrázku prakticky okamžitě, u velkých obrázků (opravdu hodně velkých) to ale několik vteřin trvá. V případě separované grafiky lze klávesami "+" a "-" přepínat jednotlivé separované barvy.
Tiskové funkce jsou primitivní, ale plně použitelné. Jako jeden z mála programů pod Windows umí GSview vytisknout zobrazenou grafiku též rovnou do bitmpaového obrázku pro další možné zpracování, lze ho tedy použít i jako konvertor postscriptových souborů. Integrována je i možnost konverze formátu PS (Postscript) do EPS (Encapsulated neboli zapouzdřený postscript), konverze textů a další vymoženosti usnadňující práci s postscriptovými soubory.
GSview je vynikající prohlížeč/konvertor/tiskový program pro práci se všemi postscriptovými formáty. Zobrazuje skoro všechno a mnohem lépe než třeba Photoshop, který mnohdy nedokáže přečíst ani některé EPS či AI soubory Illustratoru (přestože se jedná o program stejné firmy!) a používat samotný Illustrator pro prohlížení postscriptových souborů může snad jen sebevrah. Navíc jsou GSview i Ghostscript zdarma a nemusíte tedy za jejich používání nic platit.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024