Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Group Logic: zajímavá řešení pro internetovou polygrafii
11. srpna 2004, 00.00 | Produktové portfolio společnosti Group Logic tvoří systém MassTransit pro internetovou
výměnu velkých objemů souborů, Imagexpo pro online anotování a ExtremeZ-IP pro provoz
smíšených sítí Mac-Windows. Podrobnější přiblížení všech uvedených produktů naleznete v
tomto článku.
I když stojí internetová řešení pro polygrafii mimo oblast zájmu valné většiny uživatelů, není to kvůli jejich nedostupnosti či nízké kvalitě. Nezájem je způsoben spíše tím, že do polygrafických provozů proniká Internet skutečně jen pozvolna. Nasazení příslušných specializovaných řešení může každopádně přinést mnoho užitečného zejména v oblasti elektronické výměny souborů: Dobrou ukázkou jsou produkty společnosti Group Logic, o jejichž přiblížení se pokoušíme v tomto článku.
MassTransit
Klíčovým produktem v nabídce Group Logic je MassTransit, řešení pro internetové přenosy souborů v publikačním průmyslu. Existuje v několika podobách, lišících se zaměřením na různé typy provozů. Ve všech verzích se jedná o systém, fungující na bázi klient-server, a to na platformách Windows a Macintosh. Server řídí přenosy, které lze zajistit s pomocí různých přenosových protokolů (TCP/IP, SSL, FTP, Wam!Net aj.). Odesílání je pak možno z klientských stanic provést prostřednictvím webovského prohlížeče nebo speciální klientské aplikace. Ta dovoluje i využití horkých složek (v terminologii Transitu mailbox folders). Odesílání je možné na základě podmínek, například v určeném čase či po vložení určitého počtu souborů. Před odesláním může uživatel připravené soubory prohlédnout a změnit jejich nastavení (odstranění, změna přenosové priority, připojení jobtiketu aj.).
Schéma základního MassTransit workflow
Soubory jsou pro přenos automaticky komprimovány (a po příjmu dekomprimovány) vlastním bezztrátovým kompresním algoritmem, zachována je adresářová struktura, korektně se přenesou i soubory, které uživatel vybral k přenosu prostřednictvím jejich zástupců. U souborů také zůstávají zaznamenány původní údaje o čase jejich vytvoření a změny, přijaté soubory mohou být volitelně umístěny do složky, jejíž jméno obsahuje datum a čas přijetí. Dobře je vyřešeno zabezpečení přenosu (podpora technologie SSL, autorizace uživatelů pomocí donglu aj.), ošetřeny jsou možné nekompatibility, vznikající při přenosu souborů mezi různými platformami (Mac-Windows), týkající se například kódování, struktury či pojmenování souborů. Pokud při přenosu dojde k chybě, naváže nové stahování v místě, ve kterém byl přenos přerušen, pokusy o stahování se opakují automaticky v zadaném časovém intervale a stanoveném počtu. Ošetřeny jsou různé problémové situace, jako je například výskyt nekompletních či poškozených souborů na straně odesilatele či riziko poškození souboru na straně příjemce (přístup až po úplném přenesení).
Přenosy mohou běžet na téže lince simultánně. Soubor lze naráz rozeslat skupině uživatelů, pro snadné určení příjemců disponuje klientská aplikace vlastním adresářem. Pro optimální vytížení dané linky lze nastavit, jakou část její přenosové kapacity může klient využívat. Kontrolovat je možno i počet současně běžících přenosů a pořadí přenášených souborů (podle velikosti apod.). Po přenosu je možno volitelně provést kontrolu bezchybnosti souboru (CRC Check).
S přenosem lze spojit různé automatizační rutiny (pomocí příslušných prostředků MassTransitu a dále skriptů v jazycích VisualBasic, JavaScript či Apple Script), a to jak na straně odesilatele, tak příjemce, v různých situacích (před či po odeslání, po přijetí atp.). To tedy dovoluje nepřeberné množství aplikací, usnadňujících značně zpracování: možné je například vyrozumění uživatelů (e-mail, zvuková výstraha atp.) o došlých souborech či případných chybách, přesměrování podkladů v určitých formátech (například PostScript či PDF) do horkých složek jiných aplikací k automatizovanému zpracování (distillace Acrobatem, preflight, vytištění aj.). Systém lze takto využít k remote-proofingu: přijaté soubory jsou automaticky přesměrovány k výstupu na zvoleném náhledovém zařízení (horká složka RIPU atp.), spolu s tím jsou vyrozuměni příslušní pracovníci příjemce.
Prostředí klientské aplikace
K souboru je možno připojit rovněž jobtiket ve formátu XML, určující požadavky na další zpracování. (Group Logic teprve nedávno vstoupil do sdružení CIP4 za účelem implementace podpory standardu pro jobtikety JDF ve svých produktech.) Průběh všech transakcí je protokolován, shromážděné údaje lze snadno přenést do účetních, managerských či databázových aplikací.
MassTransit je zavedeným řešením, které si již našlo své klienty v prostředí velkých vydavatelství, reklamních agentur či komerčních tiskáren. Popularitě napomáhá i schopnost integrace s jinými řešeními pro polygrafické přenosy, tedy systémy jako jsou Wam!Net či Vio. Cenu instalace sděluje výrobce na požádání, počítat je třeba s částkami 5000 USD a více, což je v dané třídě produktů poměrně přijatelné.
Imagexpo
Produkt Imagexpo (samostatná aplikace pro Maca či Windows) je určen k zajištění remote softproofingu, tedy vzdáleného připomínkování náhledů prostřednictvím počítačového monitoru. Náhledy mohou být v různých formátech (Photoshop, TIFF, PDF, EPS, PICT aj.), speciální extenze umožňují vytvářet náhledy z dokumentů sázecích aplikací (QuarkXPress, PageMaker). Kontrola barevnosti náhledů s důrazem na využití modelu CMYK je zajišťována pomocí technologie ColorSync a virtuálního densitometru. Funkce virtual bitmapping umožňuje maximálně věrné zobrazení bitmap při optimalizovaném využití operační paměti.
Vytvořené náhledy lze anotovat různými nástroji (nalepovací poznámky, kresby, zvýraznění atd.). Vložené poznámky jsou objektově orientované, lze s nimi tedy i po vložení bez omezení manipulovat (přesun, kopírování, změna barvy apod.). Vkládají se do vrstev, kterých může být až 31 a jejichž obsah lze uzamknout heslem. Anotované podklady (nebo samotné poznámky) je možno odeslat prostřednictvím sítě, a to buď s použitím konvenčních prostředků (e-mail, FTP) nebo komunikačního engine, zabudovaného v samotné Imagexpo, podporujícího širokou škálu komunikačních zařízení a protokolů či bezztrátovou kompresi.
Imagexpo
Imagexpo dále poskytuje nástroje pro konferenční posuzování náhledů. V konferenci může být současně připojeno až 16 uživatelů, přičemž odpovídající paletka signalizuje jejich status. Všichni uživatelé mají v danou chvíli zobrazen tentýž náhled, každá akce, kterou některý z nich provede (ukázání, zoom, anotování apod.), se automaticky provede na všech obrazovkách. Cena řešení začíná na 849 USD za jednu licenci, k dispozici jsou výrazné víceuživatelské slevy.
Imagexpo je zajímavým produktem, nabízejícím nástroje pro efektivní výměnu náhledu mezi uživateli. Jeho hodnotu nicméně dle našeho názoru významně snižují odpovídající prostředky pro online komentování, poskytované Adobe Acrobatem 6 Professional. Ten je přitom i tak povinnou součástí vybavení každého kreativního pracoviště, zatímco Imagexpo vyžaduje další, ne právě nízké investice. Náš pohled ostatně potvrzuje nepřímo i výrobce: Imagexpo totiž nebyl podle všeho updatován od května 2002.
ExtremeZ-IP
Pro úplnost chceme dodat, že Group Logic má ve své nabídce i řešení ExtremeZ-IP. Jedná se o sadu prostředků, jež dovolují budovat smíšenou síť, složenou z počítačů, fungujících na platformách Macintosh a Windows. Podle tvrzení výrobce lze užitím ExtremeZ-IP dosáhnout výrazně rychlejší, snazší, stabilnější a kompatibilnější souborové výměny či sdílení tiskáren v uvedeném smíšeném prostředí, než u jiných obdobných řešení. Cenové podmínky i další informace lze nastudovat na serveru výrobce.
Závěrem
Zejména MassTransit je v nabídce Group Logic řešením, které se rozhodně neztratí, a bude snad postupně stále zajímavějším i ve větších tuzemských provozech. Stačí "pouze", aby se kvalitní a cenově výhodné internetové připojení stalo samozřejmostí. Pak bude možno naplno zúročit možnosti rychlé a efektivní výměny podkladů pomocí uvedeného systému.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024