Grafika News 7-8/2007 (1,1 MB) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Grafika News 7-8/2007 (1,1 MB)

27. dubna 2007, 00.00 | Vyšlo 26. 4. 2007. Obsahuje novinky z oblasti pre-pressu, tisku, elektronického publikování, digitální fotografie a produktů společnosti Apple na celkem 36ti stranách. Hlavní témata: Adobe Creative Suite 3, Océ Arizona250GT, elektronický podpis v Adobe Acrobatu a Readeru 8. PDF formát (1,1 MB).

Adobe Acrobat je dnes nejznámějším a zřejmě i nejpoužívanějším produktem pro tvorbu, prohlížení a výstup PDF dokumentů jak v publikačním průmyslu, tak v kancelářské sféře. (Samozřejmě, že co se pouhého prohlížení týče, je výrazně více rozšířen, resp. používán Adobe Reader.) Přesto se nedá říci, že by na českém knižním trhu bylo právě mnoho publikací o tomto produktu, jehož rozsah funkcí a místy i skutečně dosti esoterní či kusá nápověda po nezávislé fundované publikaci (či spíše publikacích, specializovaných na různé oblasti nasazení daného produktu, především pre-press a elektronické publikování na straně jedné a kancelářské využití na straně druhé) rozhodně volají.

V poslední době se nicméně situace mění trochu k lepšímu. První vlaštovkou byla tak před časem námi na Grafice recenzovaná publikace "Adobe Acrobat 7 v kanceláři: Kompletní průvodce tvorbou dokumentů PDF" americké autorky Donny L. Baker z vydavatelství Computer Press, poté vydalo vydavatelství Grada spíše jen na nenáročného čtenáře zaměřený titul "Acrobat 7 podrobně a prakticky" autora Vladimíra Břízy. Nyní přichází opět díky vydavatelství Grada na trh další hodně zajímavý titul věnovaný Acrobatu ve verzi 7. Jedná se o výtvor výše již zmiňované Donny Baker, nesoucí atraktivní název "Adobe Acrobat 7. 150 nejlepších tipů a triků" (originál "Adobe Acrobat 7 Tips and Tricks: The 150 Best" vydal Adobe Press v roce 2005). Koho daná publikace osloví? Jsou její informace skutečně "The Best"? A jak moc jsou aktuální v případě, že již používáme Acrobat 8? Na dané otázky se pokusíme odpovědět v této recenzi.

baker7tipy1f.jpg

Základní přiblížení

Grada vydala daný titul ve své edici "Tipy a triky". V té již vyšly na publikační sektor zaměřené tituly "Photoshop CS a CS2" (S. Kelby), "Adobe InDesign CS a CS2" (S. Kelby, T. White), "GoLive CS2" (A. Pratt - L. Grillo) a "Adobe Illustrator CS2" (D. Cross - M. Kloskowski). I publikace "Adobe Acrobat 7" se tedy vyznačuje atypickým formátem (17 x 23 cm) umožňujícím na stránku přehledně umístit text s postranními poznámkami a ilustračními vyobrazeními. Narozdíl od jiných výše zmíněných publikací je recenzovaná kniha vytištěna pouze v odstínech šedi, nikoli barevně, to ale příliš nevadí, protože grafická část knihy se skládá převážně z odpovídajících screenshotů prostředí Acrobatu.

Poněkud kuriózně působí skutečnost, že kniha končí tipem č. 119, posledních 31 tipů (kapitoly 15-18) a spolu s tím i přílohy (odkazy na zdroje informací, systémové požadavky, anglicko-český slovníček pojmů spojených s Acrobatem a PDF) jsou k dispozici v podobě volně dostupného PDF dokumentu na stránkách vydavatelství. Těžko říci, co vedlo vydavatelství k takovémuto počinu, ale předpokládáme, že zde byl (technický či ekonomický) problém vydat publikaci kompletně v použitém typu formátu a vazby (i tak má tištěná část již 296 stran). Každopádně má díky tomu zájemce o knihu k dispozici skutečně rozsáhlou bezplatnou ukázku, která mu usnadní jeho rozhodnutí, zda si knihu pořídit či nikoli.

baker7tipy2f.jpg

K obsahu

Po úvodní kapitole věnované základům práce v prostředí Acrobatu je následující kapitola zaměřena na správu PDF dokumentů a jejich prohledávání. Následují kapitoly věnované tvorbě PDF z různých aplikací (přes PDFMaker v kancelářských a technických aplikacích, Distiller obecně a exportní knihovny v případě Photoshopu či InDesignu), následuje výklad o tvorbě PDF přímo v prostředí Acrobatu (včetně kombinování více souborů a skenování). Kapitola 5 je pak věnována problematice převodu PDF dokumentů do jiných formátů, šestá kapitola se zabývá tiskovým výstupem. Zde i v předchozích částech je evidentní snaha o co nejširší záběr, tj. speciality týkající se problematiky pre-press zpracování jsou probrány bohužel jen velmi okrajově, i když například popis nastavení Distilleru špatný rozhodně není.

Sedmá kapitola je věnována tvorbě "bezbariérových" PDF, tj. takových, jejichž obsah je přístupný i tělesně postiženým osobám. Následuje poměrně rozsáhlý výklad o tvorbě a použití elektronických formulářů. Další dvě kapitoly jsou věnovány úpravám PDF dokumentů na úrovni stránek, textu a obrázků, zde si na své přijdou i náročnější uživatelé z oblasti pre-pressu. Oproti tomu jim asi příliš nedá kapitola 11 věnovaná čistě práci s technickou grafikou, další dvě kapitoly jsou zaměřené na práci se záložkami a vazbami, tedy přípravu PDF dokumentů pro elektronické publikování.

Kapitoly 14 a 15 se věnují vysoce zajímavému tématu skupinového komentování PDF dokumentů. Kapitola 16 se zaměřuje na práci s multimédii, kapitolu 17 opět ocení i uživatelé z oblasti pre-pressu, neboť se mimo jiné zabývá dávkovým zpracováním a nasazením horkých složek při tvorbě PDF Distillerem. Konečně kapitola 18 se věnuje zabezpečení a podepisování PDF dokumentů, knihu uzavírají výše již zmíněné přílohy.

baker7tipy3f.jpg

Zhodnocení a závěr

Obsah recenzované publikace svědčí o značné erudici autorky v dané oblasti, nejedná se zde přitom o nějakou sadu izolovaných tipů (jako tomu je v případě jiných publikací dané řady Grady), ale v podstatě o souvislý výklad věnovaný mnoha způsobům použití Acrobatu, který jde prakticky na každé stránce "mimo manuál". Kvalitu výkladu drží i solidní překlad Jiřího Hynka do češtiny.

Jako hlavní problém se nám každopádně jeví určitá stylová "rozevlátost" dané publikace. Kniha totiž myslí v podstatě na všechny potenciální uživatelské skupiny, tedy z prostředí kanceláří, pre-pressu, webdesignu i konstrukce. To je na jednu stranu logické, na straně druhé to ovšem přineslo určitou plytkost v postižení jednotlivých témat. Zejména uživatelé z oblasti publikačního průmyslu budou tedy opět muset v případě, že hodlají poznat do hloubky nuance záležitostí jako preflight, příprava PDF/X či provádění náročnějších tiskových úloh přes Acrobat Professional, sáhnout spíše po odborných periodikách, zahraniční literatuře a nápovědě programu. Tím nechceme rozhodně říci, že v recenzované knize nenaleznou celou řadu tipů užitečných při jejich práci (viz např. editace PDF či poznámky a skupinová spolupráce).

Klíčová je samozřejmě otázka, zda má smysl si danou publikaci pořizovat v případě, že uživatel již disponuje Acrobatem 8. Lapidárně řečeno se domníváme, že ano. I když totiž nový Acrobat přinesl změny jak v rozhraní, tak i rozšíření některých funkcí, zvládne zejména zkušenější uživatel poměrně snadno adaptovat v knize podané informace na prostředí nového Acrobatu. Cena 299 Kč (476 Sk) se nám pak u dané publikace jeví jako adekvátní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: