Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
GPS údaje u digitálních fotografií: využití v aplikacích a na Internetu
28. května 2007, 00.00 | V poslední době se začínají stále častěji objevovat nástroje, které podporují práci s EXIF GPS metadaty u digitálních fotografií, a to nejen na úrovni pouhé editace daných údajů. Chcete-li vědět, k čemu jsou takovéto prostředky vlastně dobré, přečtěte si náš článek obsahující i několik názorných příkladů.
Digitální fotoaparáty ukládají s pořízenými snímky EXIF metadata, jež mohou mimo malého náhledu daného snímku obsahovat velké množství textových a číselných informací. Všechny JPEG, TIFF či RAW snímky ukládané digitálními fotoaparáty nesou takto například údaje o datu pořízení snímku, parametrech expozice, včetně použitého blesku, či autorovi, spoustu údajů o konkrétním modelu digitálního fotoaparátu a mimo jiné též případně i metadata se zeměpisnou pozicí.
Tato pozice je určena souřadnicemi místa, na kterém byl daný snímek pořízený. Zatím sice existuje jen velmi málo digitálních fotoaparátů s integrovaným GPS (například Ricoh 500SE) nebo fotoaparátů umožňujících napojení na GPS přijímač (třeba Nikon D200) s následným uložením zeměpisné pozice do EXIF metadat snímku – to ale není žádný problém, neboť údaje o místu pořízení snímku lze do fotografie přidat i dodatečně, editací v počítači. GPS EXIF metadata vložená v digitální fotografii mohou každopádně snadno přijít vniveč, a proto je pro jejich zpracování a využívání zapotřebí používat vhodný program. Existuje hned několik aplikací či utilit, jež umožňují editovat a různě využívat příslušná GPS EXIF metadata, a patří mezi ně i dva velmi populární programy – Adobe Photoshop Elements a Zoner Photo Studio.
GPS údaje v Photoshop Elements 5.0
Adobe Photoshop Elements 5.0 dovoluje zapisovat místo pořízení fotografií do EXIF metadat a napojit tyto GPS údaje na online mapu. Zeměpisné údaje lze zadat rovnou pomocí jednoduchého vyhledávače města a státu, které se pak zobrazí na souhrnné mapě. Okna s mapou je samozřejmě možno podle rozlišení obrazovky zvětšit, k dispozici je i lupa pro mapu, respektive mapové podklady. Photoshop Elements využívá online mapy serveru Yahoo!, takže se rozlučte s podrobnějším pokrytím zejména východoevropských států (s výjimkou velkých měst) pro satelitní mapy.
Klasické vektorové mapy v Yahoo! Maps jsou jinak vizuálně poměrně kvalitní a místo pořízení fotografie v nich stačí ve Photoshopu Elements 5.0 jednoduše označit "připínáčkem". Fotografie, včetně jejich umístění na klasických, satelitních či hybridních mapách, lze v Photoshopu Elements 5.0 navíc sdílet na Internetu, slouží k tomu funkce Photo Galleries Wizard. Pro každou obrazovou galerii si lze pochopitelně zadat popis souboru fotografií, nadpisy a "zafixovat" pohled na mapu a její měřítko.
Adobe Photoshop Elements 5.0 - interaktivní zobrazení náhledu fotografie podle přiřazených GPS údajů
Adobe Photoshop Elements 5.0 - sdílení fotografických alb na Internetu může fungovat včetně podpory GPS údajů
Adobe Photoshop Elements 5.0 - rychlé vyhledání adresy kdekoliv na světě funguje poměrně dobře, s podporou malých měst (a to nejen na území České republiky) ale raději moc nepočítejte
Podpora GPS v Zoner Photo Studiu 9
Zeměpisné souřadnice místa pořízení fotografie můžete také editovat a prohlížet v Zoner Photo Studiu 9, a to včetně nadmořské výšky. Podpora GPS souřadnic v Zoner Photo Studiu 9 je výrazně dokonalejší než v Adobe Photoshop Elements. Velkou výhodou programu je schopnost automaticky přiřadit GPS souřadnice fotografiím přímo ze záznamu údajů z GPS přijímače. Přiřazení probíhá v závislosti na časových údajích podle času pořízení snímků - podmínkou je tedy synchronizace času ve fotoaparátu s časem v GPS přijímači, který si ale umí čas z družic zjistit sám.
Zoner Photo Studio 9 - kontextové menu pro manipulaci s GPS údaji
Záznamy GPS přijímačů (tzv. track logy) můžete do Zoner Photo Studia importovat v několika formátech: GPS Exchange (GPX nebo XML), Ozi Track Point (PLT), Garmin PCX5 (TRK nebo GRM), Geosat (XML) a pochopitelně též v univerzálním textovém formátu NMEA 0183. Náhledy snímků s uloženými zeměpisnými souřadnicemi zobrazí Zoner Photo Studio s ikonkou zeměkoule, přes kterou se automaticky dostanete na mapu s GPS polohou. Podpora GPS souřadnic v Zoner Photo Studiu 9 je výrazně dokonalejší než v Adobe Photoshop Elements 5.0, ve kterém zatím nemáte na výběr jiný zdroj mapových podkladů než Yahoo! Maps. Mapa v Zoner Photo Studiu 9 může být buď online přebíraná z mapových podkladů serveru Seznam a Google Maps, druhou možností je pak offline mapa z edice Zoner Photo Map či taktéž offline mapa edice SmartMaps společnosti PLANstudio. Zeměpisné souřadnice přiřazené k fotografiím nemusíte nutně používat pouze v Zoner Photo Studiu či v jiném programu, můžete je (prostřednictvím Internetu) nasadit i přímo ve vaší soukromé, či na Internetu sdílené galerii snímků.
Zoner Photo Studio 9 - přiřazením zeměpisné pozice k fotografii současně aktivuje online či offline mapu
Online mapy služeb Mapy.cz (Seznam.cz) a Google Maps nabízejí nejen klasickou "kreslenou" vektorovou mapu, ale také satelitní snímky, které je možné zkombinovat s hybridní mapou, což je kombinace satelitní mapy, do které se vykreslují vektorové silnice, ulice a cesty včetně názvů, popřípadě různé jiné speciální vektorové značky. Offline mapy edice Zoner Photo Map jsou po instalaci na disk přístupné kdykoliv a lze je navíc v Zoner Photo Studiu použít přímo přes kontextové menu. Do offline map lze též kreslit spojnice mezi jednotlivými GPS souřadnicemi, a můžete si tak vlastně i nahrubo vyznačit cestu, po které jste pořizovali fotografie.
Zoner Photo Studio 9 - GPS údaje lze v programu načítat z různých systémů
Zoner Photo Studio 9 - program nabízí podporu několika systémů online či offline mapových podkladů
Zoner Photo Studio 9 - výhodou offline mapových pokladů je jejich okamžitá dostupnost a velmi rychlé načítání, nevýhodou naopak pouze klasické mapy bez leteckých snímků a nutnost mapy zpravidla zakoupit samostatně
Na rozdíl od celosvětových Google Maps (podotýkám, že s odlišnou detailností pro různé státy a jejich části či krajinné oblasti) a poměrně kvalitních online map serveru Mapy.cz jsou offline mapy edice Zoner Photo Map k dispozici pouze pro Českou republiku a Slovensko. Konkrétně se jedná o mapové podklady Automapa ČR a Slovenska v měřítku 1:100 000 (cena 199 Kč včetně DPH za každou mapu), které jsou součástí "krabicové" distribuce Zoner Photo Studia 9 ve verzích Home a Professional, a dále o topografickou mapu České republiky v měřítku 1:75 000 (cena 299 Kč včetně DPH).
Podobně je na tom edice offline map SmartMaps, ze kterých ostatně Zoner Photo Map vychází, a které tudíž Zoner Photo Studio 9 umí automaticky nalézt (jsou-li původně datové zdroje SmartMaps správně nainstalovány) pro mapy Turistický průvodce ČR v měřítku 1:100 000, Cykloturistický průvodce ČR v měřítku 1:75 000 a produkt SmartMaps Office, což jsou mapy České republiky a více než stovky českých měst v měřítku 1:100 000.
GPS do každé rodiny?
Možná není tak daleko doba, kdy každý digitální fotoaparát bude současně vybavený ať už vlastním GPS přijímačem, nebo alespoň bezdrátovou konektivitou na externí GPS zařízení – ostatně už dnes se první takové modely začínají postupně na trhu objevovat. Možnosti automatického určení místa pořízení fotografie pak dále zkvalitní informační a archivační hodnotu digitálních snímků a navýší jejich možnosti vizualizace na (většinou online elektronické) mapě. Ponechám-li bez komentáře energetickou náročnost současných GPS zařízení a jejich citlivost, mohly by se časem podobným směrem vydat například i různé kapesní počítače a mobilní telefony s foťáčkem a vlastním GPS modulem.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024